czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Haluksy - objawy, leczenie i profilaktyka

Dodano 2017-06-13 (komentarzy 0)

Haluksy - objawy, leczenie i profilaktyka

Wróć do listy artykułów

Gabinety podologiczne coraz częściej odwiedzają osoby w różnym wieku, których problemem jest bolesna deformacja dużego palca stopy. Nie dość, że schorzenie jest przyczyną kompleksów w związku z nieestetycznym wyglądem stopy, to przysparza pacjentom wiele bólu i ogranicza ich dotychczasową aktywność.


Haluksy - bo to o nich mowa, to inaczej schorzenie polegające na zniekształceniu, które przyjmuje postać palucha koślawego, po łacinie określanego mianem hallux valgus. Przypadłość ta jest dość nieprzyjemna i dotyka najczęściej kobiety. Pierwszy wniosek, który nam się nasuwa w związku z obserwacją haluksa, to wrażenie wygięcia dużego palca w stronę pozostałych. Występowanie deformacji może być uwarunkowane genetycznie - wtedy mamy z nim do czynienia nawet u młodych dziewcząt.

Skąd haluksy na naszych stopach?

Powszechny jest pogląd, że schorzenie to jest wynikiem noszenia nieodpowiedniego obuwia na wysokim obcasie. Ryzyko wystąpienia deformacji wzrasta, gdy noski butów są wąskie. Ciężar całego ciała przenoszony na przednią część stopy, przy dodatkowym ściśnięciu palców w wąskich noskach to faktycznie powód wystąpienia haluksów. Dowodem na to jest chociażby wysoka zapadalność na tę chorobę wśród baletnic. Jednak w rzeczywistości nie tylko czynniki środowiskowe, ale także genetyka i anatomia kobiecych stóp są powodem występowania koślawego palucha. Słabszy aparat więzadłowy stopy u pań, czyni go bardziej podatnym na deformacje.

Coraz częściej słyszy się również głosy specjalistów nawiązujące do zaprzestania chodzenia w japonkach. Ten wyjątkowo popularny rodzaj letniego obuwia może się w znacznym stopniu przyczynić do deformacji palucha. Dlaczego? Oczywiste, że okazjonalne chodzenie w lekkich klapkach nie wyrządzi szkody naszym stopom, lecz regularne i długotrwałe ich noszenie prowadzi do deformacji w obrębie palców stopy. Cienki pasek pomiędzy pierwszym, a drugim z nich, przenoszenie obowiązku podtrzymywania obuwia na przód stopy sprzyja do powstawania anomalii w jej anatomii. Palce są stale podkurczone, co prowadzi do przykurczy ścięgien, dodatkowo zmuszone są do dodatkowej pracy, zatem wykazują tendencje do przemieszczania się i nienaturalnego ułożenia, będącego krokiem w kierunku powstawania haluksów.

Symptomy, które powinny Cię zaniepokoić

Bolesne wybrzuszenie występujące z boku dużego palca, widoczne gołym okiem to jeden z bardziej popularnych objawów haluksów. Kolejne to podwinięcie palucha pod pozostałe palce. Obie deformacje są widoczne na zdjęciu rentgenowskim, dlatego łatwo zdiagnozować stopień zaawansowania choroby. Chorym trudno założyć obuwie, odczuwają bolesne pieczenie pod głowami kości śródstopia. Ponadto schorzenie ogranicza zdolność sprawnego chodzenia, a na podeszwie powstają bolesne odciski. Przy haluksach bardzo często występuje również zapalenie wysiękowe w obrębie kaletek stawu dotkniętego schorzeniem.
Objawami towarzyszącymi mogą być także bolące zgrubienia naskórka, które stanowią odpowiedź na ucisk, a także narastające sukcesywnie podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Sposoby, które uchronią Cię przed haluksami

Profilaktyka powstawania haluksów polega na przestrzeganiu pewnych zasad zapewniających stopom zdrowie i dobrą kondycję. Należą do nich:

1. Dobieranie odpowiedniego obuwia, na niezbyt wysokim obcasie i o szerokich noskach.

2. Unikanie długotrwałego stania. 

3. Utrzymywanie prawidłowej wagi ciała.

Na czym polega leczenie haluksów?

W niezbyt zaawansowanej postaci choroby koślawości palucha specjaliści stosują leczenie zachowawcze polegające na zakładaniu opaski Loryko, która ma za zadanie utrzymać paluch we właściwej pozycji. Druga metoda obejmuje wkładanie w przestrzeń między pierwszym a drugim palcem stopy specjalistycznych klinów, które ograniczają skłonność palców do przyjmowania niewłaściwych pozycji. 

Wspomniane metody znajdują jednak zastosowanie tylko w przypadku nieskomplikowanych lub początkowych stadiów choroby. Przy znacznym nasileniu koślawości lub przy wczesnym powstaniu deformacji, mającej bardzo negatywny wpływ na komfort życia, dobre efekty daje jedynie leczenie operacyjne.

Warianty zabiegów operacyjnych na haluksach

W zależności od wieku pacjenta, stopnia zaawansowania i postaci choroby oraz od faktu, czy jest to pierwsza, czy kolejna operacja haluksów w jego życiu chirurg dobiera odpowiedni sposób postępowania.

Zabieg oznacza ingerencję w tkanki miękkie stopy lub w strukturę kości. Wykonywany jest w obrębie głowy pierwszej kości śródstopia i ma na celu wykonania odpowiedniego nacięcia, które zahamuje tendencje do zmian patologicznych i wyeliminuje ryzyko nawrotów choroby.

Pozytywnym aspektem tego typu terapii jest stosunkowo krótka rekonwalescencja. Już 2-3 dni po zabiegu można zacząć chodzić. Pacjenci noszą wówczas specjalistyczne obuwie pooperacyjne - noga nie musi być unieruchamiana w opatrunku gipsowym. Chorzy wracają do normalnego trybu życia i do aktywności sprzed operacji po około 6 tygodniach. Według specjalistów leczenie operacyjne daje wysoce zadowalające efekty i eliminuje ryzyko nawrotów schorzenia w przyszłości.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)