czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jak dbać o stopy jesienią i zimą?

Dodano 2017-01-13 (komentarzy 0)

Jak dbać o stopy jesienią i zimą?

Wróć do listy artykułów

Nasze stopy wymagają starannej opieki bez względu na porę roku. Zdarza się jednak bardzo często, że zimą i jesienią, gdy nie są one wystawione na widok publiczny, zapominamy o podstawowych zasadach pielęgnacji. Stopy przestają być gładkie i miękkie, zaczynają się też nadmiernie pocić. Jak dbać o nie w tym trudnym dla nich czasie, by odwdzięczyły się nam pięknym wyglądem?

 

Za gorąco gdy zimno wokół

 

Jesienne i zimowe chłody sprawiają, że chronimy nasze stopy ubierając je w ciasne i ciepłe skarpety oraz chroniące przed zimnem i wilgocią buty. Niestety pozbawiamy je w ten sposób swobody i dostępu świeżego powietrza, co skutkuje nadmierną potliwością. Jak sobie z tym radzić? Jeżeli stopy pocą się zbyt mocno możesz zastosować specjalny dezodorant, zanim założysz skarpety. Ograniczy on wydzielanie potu, a poza tym sprawi, że wnętrze obuwia będzie ładnie pachniało. Odświeżające dezodoranty mają również działanie antybakteryjne.

 

Dbajmy o to, by nie przegrzewać stóp. Szczególnie zimą nie przebywajmy w ciepłym obuwiu dłużej niż 4 godziny. Zmieniajmy je na lżejsze i bardziej przewiewne, gdy tylko nadarza się ku temu okazja. Skarpety powinny mieć w swym składzie jak najwięcej bawełny. Sztuczne włókna sprawiają, że stopa nie oddycha, co jest pierwszym krokiem do nadmiernego pocenia się.

 

Usuwanie nadmiaru naskórka

 

Warstwa rogowa naskórka jest naszą barierą ochronną przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Nic dziwnego, że stopy produkują jej nadmiar, gdy są przez nas skazywane na przebywanie w ciężkich, ciepłych butach, na zmianę poddajemy je działaniu chłodu i ciepła. Zgrubiały naskórek to coś, czego chcemy się jak najszybciej pozbyć. Jak to zrobić, by efektem naszych działań nie byłą jego wzmożona produkcja?

 

Najbezpieczniejszą formą jest regularny peeling stóp. Wstępne rozmiękczenie skóry w kąpieli z dodatkiem oliwy, olejków, czy specjalnych soli powinno się stosować przynajmniej raz w tygodniu, przed zabiegiem usuwania warstwy rogowej naskórka. Najlepiej używać tarki z papierem ścierającym lub wspomnianego peelingu. Wszelkie inwazyjne sposoby lub zbyt częste usuwanie naskórka przynoszą odwrotny skutek i powodują nadmierny jego przyrost. Ścinanie zgrubiałej skóry przy pomocy ostrych przyrządów jest również bardzo niebezpieczne, gdyż w miejscu uszkodzeń może dojść do wnikania grzybów i bakterii.

 

Jak pielęgnować skórę przesuszoną?

 

Narażając stopy na przebywanie w warunkach o podwyższonej temperaturze, musimy się liczyć z faktem, że ich skóra szybko ulegnie przesuszeniu. Specjaliści polecają stosowanie kremów nawilżających, które odżywiają i ujędrniają naskórek, a efekt ten utrzymuje się nawet przez 24 godziny. Kosmetyki pielęgnujące najlepiej stosować codziennie wieczorem.

 

Pękające pięty

 

Bywa, że nadmiernej produkcji warstwy rogowej naskórka towarzyszy pękanie pięt. Taka sytuacja wymaga stosowania specjalnych środków pielęgnujących. Doskonałe efekty daje wcieranie kremu zmiękczającego z olejkiem jojoba, awokado, czy wyciągu z szałwii lekarskiej. W wyjątkowo trudnych przypadkach należy stosować maści i kremy zawierające łój jelenia, wosk pszczeli, parafinę lub olej migdałowy.

 

Stosowanie się do powyższych zasad pielęgnacji stóp sprawi, że będą one zdrowe, zadbane i estetyczne nie tylko wtedy, gdy je widać, czyli wiosną i latem, ale przez cały rok.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)