czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jak zadbać o stopy?

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Jak zadbać o stopy?

Wróć do listy artykułów

Każda osoba, której zależy na dobrej kondycji własnych stóp wie, że podstawą profilaktyki zakażeń jest dobrze nawilżona i zadbana skóra. Sportowcy, stali bywalcy sauny, basenów i siłowni są narażeni na zakażenie grzybicą lub kurzajkami w związku z ryzykiem kontaktu z naskórkiem chorej osoby. W wymienionych miejscach nigdy nie należy chodzić boso. Jeśli martwisz się, że nie dość wiesz o higienie stóp lub obawiasz się, że nie zdołasz ustrzec się przed zakażeniem, zapoznaj się z naszymi radami dotyczącymi profilaktyki chorób i właściwej pielęgnacji skóry.

Po pierwsze obserwacja

Pierwszym krokiem ku zdrowiu naszych stóp musi być ich staranna obserwacja. Powinniśmy zwrócić uwagę na stopień nawilżenia skóry. Zbyt przesuszona jest bardziej podatna na urazy, z kolei stopy potliwe mogą ze względu na wilgotne środowisko stać się idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybicy. Miejsca pomiędzy palcami to wyjątkowo istotne części stóp. To one powinny być stale suche, nie wolno nam aplikować tu żadnych kremów ani balsamów. Kondycja naskórka, występowanie drobnych ran lub pęknięć w tych rejonach powinny wzbudzić nasz niepokój i skłonić do konsultacji ze specjalistą.

Czym grozi nieodpowiedni stopień nawilżenia skóry?

Z pozoru błahe przesuszenie lub przepocenie skóry stóp może być przyczyną rozwoju poważnego schorzenia. Gdy skóra jest zbyt sucha, pojawiają się w niej mikropęknięcia, a w skutek nadmiernej potliwości zmienia się PH - obie sytuacje prowadzą do utraty właściwości ochronnych naskórka, bariera nie jest szczelna, do wnętrza organizmu mogą wnikać drobnoustroje, wirusy i grzyby.

Co zrobić, by poprawić kondycję stóp?

Każdy z nas powinien zdecydować się jak najszybciej na odwiedzenie gabinetu podologicznego. Nie jest to miejsce, do którego powinniśmy się zgłaszać tylko w związku z różnego rodzaju schorzeniami stóp. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce nawet w sytuacji, gdy naszemu zdrowiu nic nie zagraża i mieć charakter informacyjny. Specjalista podolog chętnie podpowie nam, jak dbać o stopy, właściwie je pielęgnować i zapobiegać schorzeniom. Ponadto w przypadku np. suchej skóry dobierze nam odpowiedni preparat, który regularnie stosowany zadba o jej potrzeby.

Kłopotliwe deformacje

Kluczową kwestią poza kondycją powierzchni naskórka są wszelkie nieprawidłowości w budowie stopy. Ważne, by zwrócić uwagę na wszelkie zmiany odbiegające od normy. Nawet niepozorne deformacje mogą mieć istotny wpływ na obciążenie stopy niezgodne z jej fizjologią. Dochodzi wówczas do reakcji obronnej polegającej na nadmiernej produkcji warstw zrogowaciałego naskórka, czego efektem są żółtawe zgrubienia mające postać modzeli lub odcisków. Jeśli zmiany skórne nie zostaną w porę i właściwie usunięte, mogą stać się źródłem odczuwanego dyskomfortu a nawet dotkliwego bólu. Ponadto stopa niewłaściwie obciążana również może być narażona na urazy i otarcia sprzyjające zakażeniom.

Nie musimy być ekspertami w dziedzinie deformacji i patologicznych zmian w obrębie stopy - diagnozę możemy śmiało zlecić specjaliście podologowi. Uświadomi on nam wpływ zniekształceń na kondycję skóry stóp, dobierze odpowiedni preparat lub zleci właściwą terapię. Może też zalecić nam korzystanie z wkładek ortopedycznych. Warto oddać swoje stopy w ręce osoby, która specjalizuje się w dbaniu o ich zdrowie i doskonałą kondycję.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)