czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Wizyta u podologa

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Wizyta u podologa

Wróć do listy artykułów

Podologia to w naszym kraju wciąż raczkująca dziedzina, stąd zapewne pytania, które nam się nasuwają zanim przekroczymy próg gabinetu specjalisty, który zajmie się naszymi stopami. Chcemy wiedzieć, kim jest podolog, czym się właściwie zajmuje, czy jest osobą kompetentną oraz, czy wizyta wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania. Odpowiedzią, która powinna rozwiać wszelkie nasze wątpliwości jest stwierdzenie, że w rzeczywistości oddajemy swoje stopy w ręce osoby, która zna się na ich dobrej kondycji i zdrowiu, jak nikt inny. Możemy być spokojni, nigdzie naszym stopom nie będzie tak dobrze, jak u podologa.

Krótka charakterystyka zawodu

Podolog to stosunkowo młoda profesja. Nie jest on lekarzem, choć posiada szeroką wiedzę medyczną. Jego umiejętności wykraczają też daleko poza krąg działań typowych dla zawodu pediciurzysty. Można umownie stwierdzić, ze podolog to ogniwo łączące lekarza i pediciurzystę, to ktoś pośredni między tymi specjalnościami. Wiedzą zdecydowanie mu jednak bliżej do absolwentów uczelni medycznych, dodatkowo posiada latami zdobywane umiejętności praktyczne pozwalające na wykonywanie szeregu zabiegów pielęgnacyjnych na stopach.

Kiedy powinieneś zgłosić się do podologa?

Wszelkie symptomy schorzeń budzące nasz niepokój powinny być sygnałem, że czas na wizytę w gabinecie specjalisty. Należą do nich:

- deformacje kostne takie jak, płaskostopie, halluxy,
- zmiany w obrębie naskórka, czyli otarcia, odciski, kurzajki, nagniotki, modzele, pękające pięty, suchość lub nadmierna potliwość stóp,
- zmiany dotyczące płytki paznokciowej pod postacią grzybicy, onycholizy, wrastających lub wkręcających paznokci,
- wszelkie urazy i zmiany patologiczne w przypadku stopy cukrzycowej.

Ponadto ważne, by gabinet podologiczny odwiedzać również gdy nie jesteśmy w stanie lub nie potrafimy samodzielnie zająć się właściwą pielęgnacją naszych stóp. Zabiegi wykonywane przez specjalistę bardzo często są uzupełnieniem terapii zleconej przez lekarza dermatologa. 

Podolog jest po to, by nam pomóc, a także zdiagnozować schorzenie, które nas niepokoi. Jeśli stopień zaawansowania lub rodzaj choroby przekracza jego kompetencje - skieruje nas do właściwego lekarza. Kluczowe znaczenie dla stanu zdrowia ma profilaktyka prowadzona na szeroką skalę w gabinetach podologicznych, obejmująca zarówno system szkoleń indywidualnych, czy grupowych, jak i dobór wkładek ortopedycznych lub odpowiednich preparatów wpływających na stan skóry i nasz komfort.

Profesjonalny gabinet podologiczny

Jeśli po raz pierwszy wybierasz się na wizytę w gabinecie podologicznym i nie wiesz, czego się spodziewać, uspokajamy - możesz być pewien, że jest to miejsce, w którym spotkasz się z fachową obsługą wykwalifikowanych specjalistów. Wysokiej jakości sprzęt, sterylne warunki i narzędzia oraz najwyższy poziom świadczonych usług to standard gabinetów podologicznych. Powinieneś czuć się bezpiecznie, mieć wrażenie, że podjąłeś najlepszą z możliwych decyzji. Wszak w ręce specjalisty oddajesz kondycję i zdrowie własnych stóp, od których zależy jakość Twojego życia teraz i w przyszłości.

Przed wizytą

Do wizyty nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać poza zadbaniem o podstawową higienę, by obie strony - pacjent i podolog czuły się komfortowo. Nie jest to jednak niezbędne, gdyż i tak przed badaniem stóp zostaną one odświeżone. Jeśli wizyta jest w trakcie terapii lub schorzenie było wcześniej diagnozowane, warto przynieść ze sobą posiadaną dokumentację, wyniki badań, czy nazwy przyjmowanych leków - ułatwi to dobór odpowiednich preparatów.

Ważnym elementem każdej wizyty są odpowiedzi na pytania pacjenta, które rozwieją wszelkie jego wątpliwości i będą cennym źródłem informacji na każdym etapie terapii.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)