czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Odcisk czy kurzajka? Jaka jest różnica?

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Odcisk czy kurzajka? Jaka jest różnica?

Wróć do listy artykułów

Wiele osób nie jest w stanie odróżnić od siebie zmian powstałych na stopach. Brodawki wirusowe potocznie nazywane kurzajkami są często mylone z odciskami. Na szczęście nie musimy znać się na wszystkim. Wystarczy udać się do specjalisty podologa, by usłyszeć trafną diagnozę i dowiedzieć się, jak można się pozbyć nieprzyjemnej dolegliwości. Wśród różnic pomiędzy wspomnianymi schorzeniami jako pierwszą można wymienić czynniki warunkujące ich powstawanie. Co jeszcze o nich wiemy?

Odciski

Odciski to nic innego, jak warstwa zrogowaciałego naskórka, który wytwarzając ją broni się przed wzmożonym uciskiem lub tarciem. Najbardziej zewnętrzna część skóry jest naszą ochroną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W miejscu stale narażonym na urazy skóra produkuje znacznie więcej komórek niż zwykle. Jeśli nie są one w odpowiedni sposób usuwane, ich produkcja kieruje się także w głąb, tworząc rdzeń odcisku. Ta jego część jest odpowiedzialna za odczuwanie dyskomfortu i bólu - sięga żywych warstw skóry, styka się z nerwami stąd dolegliwości, które dają się nam we znaki w trakcie chodzenia i wzmożonego nacisku na newralgiczne miejsce. Odciski zazwyczaj mają okrągły kształt i charakteryzują się żółtawą barwą z nieco ciemniejszym środkiem, w którym zlokalizowany jest trzpień.

Najczęściej spotykamy je w następujących lokalizacjach:

- podeszwa stopy,
- łuk poprzeczny,
- pięta,
- palce,
- przestrzenie między palcami.

Kurzajki

Brodawki wirusowe, które popularnie nazywamy kurzajkami inaczej niż odciski, nie powstają pod wpływem tarcia lub nacisku, ale są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Każda brodawka powinna być indywidualnie traktowana i odpowiednio zdiagnozowana, gdyż istnieje wiele ich rodzajów. Wirusy, które je wywołują to:

- HPV 1 odpowiedzialny za powstawanie kurzajek dość dużych i głębokich,
- HPV 2 odpowiedzialny za tzw. brodawki wirusowe mozaikowe czyli płytsze, bardziej rozsiane.

Do zakażenia dochodzi przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej. Najczęściej zarażamy się w miejscach publicznych, w których chodzimy boso tj. na basenie, w saunie, w hotelowych pokojach. Dzieci z kolei stykają się z wirusem w szkołach, przedszkolach lub na zajęciach sportowych. Bywa również, że pożyczamy obuwie od nosiciela wirusa lub w sklepie obuwniczym przymierzamy buty na gołą stopę. Wirus HPV może w naszej skórze przebywać nawet kilka miesięcy i czekać na właściwy moment, w którym zaatakuje organizm. W chwili spadku odporności, choroby lub dużego stresu atakuje bezbronny i osłabiony organizm.

Po ratunek do podologa

Leczenie i usuwanie odcisków oraz kurzajek to proste zadanie dla specjalisty z gabinetu podologicznego. Dysponuje on nie tylko obszerną wiedzą medyczną pozwalającą na trafne zdiagnozowanie schorzenia, ale także całą gamą specjalistycznych produktów, które cechuje niezwykła skuteczność w walce z problemami skórnymi stóp. Specyfiki dostępne powszechnie na rynku bazują zazwyczaj na składnikach takich jak kwas salicylowy bądź mlekowy w dość dużym stężeniu, ale ich działanie jest powierzchowne.


Specjaliści przestrzegają przed samodzielnymi próbami radzenia sobie z odciskami i kurzajkami. Wycinanie ich cążkami lub ścieranie pumeksem może przynieść doraźną ulgę, ale na dłuższą metę nie jest pomocne. Ponadto w przypadku kurzajek może dojść do ich rozprzestrzenienia, gdyż są bardzo zaraźliwe.

 

Sprawdź ofertę Dermed Klinika Urody >>

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)