czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Podolog - kim jest i czym się zajmuje?

Dodano 2017-01-13 (komentarzy 0)

Podolog - kim jest i czym się zajmuje?

Wróć do listy artykułów

Podolog to specjalista, który zajmuje się stopami - dba o ich kondycję, pomaga zapobiegać i przeciwdziałać nieprawidłowościom w funkcjonowaniu kończyn dolnych, a w razie ich wykrycia jest w stanie zaproponować odpowiednią terapię lub zabiegi pielęgnacyjne. Podolog ściśle współpracuje z lekarzami różnych specjalności.


W zakresie zainteresowań podologa są zagadnienia związane z fizjologią, ortopedią, anatomią, dermatologią, flebologią, chirurgią, a nawet diabetologią. Doświadczony podolog jest często w stanie jako pierwszy zdiagnozować i jeszcze na wczesnym etapie rozpoznać niepokojące objawy różnych schorzeń, dzięki czemu pacjent szybko trafi do odpowiedniego specjalisty.


Warto zdać sobie sprawę z tego, że problemy ze stopami dotykają coraz większą część naszego społeczeństwa. Choroby cywilizacyjne, powodowane głównie pośpiechem i niezdrowym, siedzącym trybem życia w ogromnym stopniu odbijają się na kondycji naszych stóp. Podobnie nieprawidłowa dieta i złe nawyki żywieniowe mają swoje odzwierciedlenie w funkcjonowaniu kończyn dolnych. Zmiany naczyniowe, problemy z krążeniem krwi, otyłość i cukrzyca mogą doprowadzić do wielu poważnych komplikacji w obrębie stóp. Podolog będzie potrafił tym niekorzystnym zmianom przeciwdziałać lub zaproponuje odpowiednią terapię. 


Podolog powinien znać się nie tylko na tym, jakie środki farmakologiczne i kiedy można stosować oraz jakie zabiegi kosmetyczne mogą przynieść oczekiwany efekt, ale musi mieć także podstawową wiedzę na temat wykorzystania opatrunków i ortez do odciążenia miejsc szczególnie narażonych na niekorzystne zmiany. Podolog będzie też w stanie doradzić odpowiednie ortopedyczne obuwie, podpowie także jak właściwie pielęgnować stopy.


Do podologa należy się także udać po pomoc w sprawie wrastających, zgrubiałych czy nawet zaatakowanych grzybicą paznokci. Podolog nie tylko będzie potrafił rozpoznać zmiany patologiczne, ale również samodzielnie albo po konsultacji z lekarzem będzie umiał wykonać odpowiednie zabiegi.


Trzeba pamiętać, że problemy ze stopami zdarzają się coraz częściej i każdy z nas jest na nie coraz częściej narażony. Bardzo często nawet nie uświadamiamy sobie tego, jak wiele problemów i dolegliwości, jakie nam doskwierają, są w istocie spowodowane deformacjami i defektami w obrębie kończyn dolnych. Wiele problemów ze stopami wynika z naszej niedbałości i lekkomyślności.


Noszenie nieodpowiedniego, źle dopasowanego albo zbyt ciasnego obuwia wykonanego często ze sztucznych materiałów, podobnie zresztą jak noszenie zbyt ciasnych syntetycznych skarpet lub rajstop może skutkować wieloma nieprawidłowościami w funkcjonowaniu stopy. Nieprawidłowa pielęgnacja, w szczególności niedokładne albo zbyt głębokie obcinanie paznokci, szorowanie pumeksem lub nawet tarkę stóp w celu pozbycia się zrogowaciałego naskórka, a także używanie źle dobranych kosmetyków, może wpędzić nas w poważne kłopoty.


Wizyta u podologa może nie tylko pomóc usunąć wynikające często z niewiedzy problemy ze stopami, ale konsultacja z takim specjalistą z pewnością pomoże również rozwiać wszelkie wątpliwości związane z codzienną pielęgnacją stóp.
 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)