czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Podologia - co to takiego?

Dodano 2017-01-13 (komentarzy 0)

Podologia - co to takiego?

Wróć do listy artykułów

Podologia jest nauką, która koncentruje się na badaniach kończyn dolnych. W zakres jej zainteresowań wchodzą nie tylko tkanki i narządy, z których są one zbudowane, ale także szereg zagadnień z różnych dziedzin wiedzy, które wspólnie wpływają na funkcjonowanie kończyn dolnych. Podologia, badając wzajemne zależności rozmaitych dyscyplin naukowych, stara się możliwie najdokładniej określić warunki niezbędne do zapewnienia poprawnego działania kończyn dolnych.

 

Podologia, nazywana również podiatrią i chiropodią, to w gruncie rzeczy nauka interdyscyplinarna. Podolog powinien mieć nie tylko wiedzę z anatomii i fizjologii, ale musi także doskonale znać i rozumieć funkcjonowanie wielu układów i narządów, których ewentualne zaburzenia znajdują swoje odzwierciedlenie w kondycji kończyn dolnych. 

 

Podolog dysponujący dogłębną wiedzą na temat zmian patologicznych występujących w obrębie kończyn dolnych, jest w stanie, na podstawie szczegółowej oceny ich stanu klinicznego, zaproponować zabiegi pielęgnacyjne oraz dobrać środki, które pozwolą skutecznie zmniejszyć lub całkiem wyeliminować wszelkie niepokojące zmiany.

 

W Stanach Zjednoczonych za zakres działań przypisywany właśnie podologii najczęściej odpowiadają lekarze. W Niemczech natomiast, aby zostać podologiem trzeba ukończyć specjalne państwowe szkolenie - wykształcenie medyczne nie jest wymagane. W Polsce podologia nie ma jeszcze wystarczającego umocowania prawnego - wciąż niestety brakuje odpowiednich regulacji w polskim prawie, mimo starań Polskiego Towarzystwa Podologicznego. 

 

Dopiero całkiem niedawno udało się doprowadzić do pierwszych konkretnych zmian - w styczniu 2015 roku, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r, zawód podologa dodano do listy zawodów, pod numerem 323014, przypisanym osobom praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii. Z kolei w Polskiej Klasyfikacji Działalności działalności podologa przypisuje się oznaczenie PKD 86.90D, czyli "Działalność paramedyczna".

 

Podolog nie jest co prawda lekarzem, niemniej jednak bardzo często to właśnie chiropoda jako pierwszy diagnozuje rozmaite zaburzenia i nieprawidłowości w pracy kończyn dolnych, w tym także i takie, które wymagają dalszych, specjalistycznych badań. Podolog zaleci w takim wypadku wizytę u lekarza, może też zaproponować dodatkowe badania w celu wykrycia między innymi infekcji bakteryjnych, grzybicy czy choćby cukrzycy, przy której szczególnie zalecana jest odpowiednia dbałość o stan stóp. U diabetyków odpowiednio dobrane zabiegi podologiczne pomogą ograniczyć niekorzystny wpływ choroby i ustrzec się przed groźnymi komplikacjami w obrębie kończyn dolnych.

 

Pomocy u podologa mogą również z powodzeniem szukać osoby, którym dokuczają przeróżne schorzenia kończyn dolnych: wrastające paznokcie, pękające pięty, odciski, grzybica skóry i paznokci oraz modzele czy kurzajki. Podolog doradzi także dobrać odpowiednią terapię w przypadku deformacji stóp oraz rozmaitych zmiany zwyrodnieniowe w obrębie skóry, paznokci i układu kostnego kończyn dolnych oraz podpowie jak można skutecznie im zapobiegać w przyszłości.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)