czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Spuchnięte stopy latem

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Spuchnięte stopy latem

Wróć do listy artykułów

Dlaczego latem, gdy wokół panują wysokie temperatury nasze stopy cierpią, stają ociężałe i spuchnięte? Często zadajemy sobie to pytanie, obserwując, jak niekorzystnie zmienia się ich wygląd. Odpowiedzi, jak i przyczyn może być wiele.

Kłopoty z krążeniem

Osoby starsze, z nadwagą, borykające się z chorobami układu krążenia, czy astmatycy są w grupie wyjątkowo źle znoszącej podwyższoną temperaturę otoczenia. Obieg płynów ustrojowych w ich organizmach jest spowolniony i zaburzony nawet, gdy na dworze nie panuje upał. Wadliwie działający układ krążenia nie jest w stanie pozbyć się nadmiaru ciepła z organizmu, dba zatem o najważniejsze organy, co odbija się niekorzystnie na stopach i innych częściach ciała bardziej oddalonych od serca.

Brak ruchu

Siedząc przez dłuższy czas bez ruchu, z opuszczonymi nogami narażamy nasz organizm na niekorzystny wpływ grawitacji. Krew spływa w dół, ale jej powrót pod górę jest znacznie utrudniony. W żyłach wzrasta ciśnienie, a stopy odprowadzają wodę z krwi do tkanek, by poradzić sobie z nadmiarem płynów. Dlatego starajmy się ruszać stopami często, by utrzymywać je w ciągłym ruchu.

Przy siedzącej pracy trzymajmy stopy na podnóżku, unikajmy zakładania nogi na nogę blokującego przepływ krwi. Gdy zaś wykonujemy zajęcie wymagające ciągłego stania, co pewien czas wspinajmy się na palce, napinajmy mięśnie, smarujmy stopy żelem chłodzącym.

Gdy spuchnięte stopy nas bolą najlepszym lekarstwem będzie ruch. Nawet osoby niezbyt sprawne fizycznie na początku mogą spróbować jazdy na rowerze, długich spacerów, nordic walking, czy pływania.

Jak pomóc stopom? 

Obrzęków pozbędziemy się także przez masaż stóp. Możemy go wykonać w zaciszu domowym, urządzając sobie małe SPA lub wybrać się do salonu masażu. Masowanie stóp przyspiesza krążenie krwi, pomaga pozbyć się toksyn i zalegających produktów przemiany materii. Sprawdzą się tu drewniane rolki z drobnymi kolcami albo mata z kującymi wypustkami, po której należy chodzić boso.

Ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniego obuwia, w którym przebywamy latem. Unikajmy wysokich obcasów, uwierających pasków i sztucznych tworzyw uniemożliwiających skórze oddychanie.

Opuchlizna na stopach może też być spowodowana spożywaniem zbyt słonych produktów. Jak powszechnie wiadomo, sól zatrzymuje wodę w organizmie, stąd należy jej ilość ograniczyć, a w zamian zwiększyć spożycie witaminy E, żelaza i potasu. Doskonale sprawdzą się tu orzechy, pełnoziarniste pieczywo i świeże warzywa. Jeśli zależy nam na pozbyciu się obrzęków - stosujmy suplementy na bazie miłorzębu japońskiego, alg morskich albo wyciągu z kasztanowca.

Nawadnianie organizmu

Najprostszą metodą chłodzenia organizmu podczas upałów jest picie dużych ilości płynów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co pijemy. Unikajmy kawy i alkoholu oraz słodkich napojów. Dostarczajmy organizmowi wodę mineralną, którą możemy zastępować zieloną albo czerwoną herbatą lub naparami z ziół.

Puchnące latem stopy mogą też sygnalizować choroby serca. Rozsądnie byłoby w przypadku uporczywych obrzęków zgłosić się do lekarza, który zdiagnozuje ich przyczynę.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)