czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Stopa biegacza - jak dbać i chronić nasze stopy podczas biegania?

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Stopa biegacza - jak dbać i chronić nasze stopy podczas biegania?

Wróć do listy artykułów

Moda na bieganie zatacza coraz szersze kręgi. Stała się dla wielu osób prawdziwym sposobem na życie. Aktywni biegacze mogą już mówić o uzależnieniu od wysiłku fizycznego. Nic w tym złego, wszak bieganie to jedyny z nałogów wywierający dobroczynny wpływ na nasz organizm. Czy jednak można powiedzieć, że uprawianie tego rodzaju sportu nie wiąże się z żadnym ryzykiem i nie powoduje żadnych skutków ubocznych? Co na to nasze stopy? Czy nic im nie grozi?

Bieganie a kondycja stóp

W trakcie biegu to właśnie stopy są najbardziej obciążone. Cała masa ciała na nich spoczywa, a podczas kontaktu z podłożem dochodzi do powstawania ucisków mechanicznych ze strony obuwia. Jeśli stopy są zdeformowane, a co gorsza jeśli obuwie sportowe nie jest profesjonalne, możemy się nabawić poważnych kontuzji, urazów i uszkodzeń naskórka. Podologia w kontakcie ze stopami biegaczy skupia się głównie na leczeniu zmian w obrębie tkanek zewnętrznych.

Z czym zgłaszają się biegacze do specjalisty podologa?

Pierwszym często napotykanym problemem są odparzenia skóry, otarcia i pęcherze z płynem surowiczym. Dochodzi do nich w chwili, gdy but nie jest mocno zasznurowany, stopa nie jest w nim stabilna, a warstwa wewnętrzna buta, czyli tzw. wyściółka i wkładka nie są gładkie, miękkie i odpowiednio amortyzujące.

Zrogowacenia naskórka to kolejna przypadłość. Ta zgrubiała tkanka to reakcja naskórka na ucisk w miejscach nieprzystosowanych do odbierania takich bodźców. Nabawimy się tego defektu w butach źle wyprofilowanych lub gdy nasza stopa jest zdeformowana, a but nie potrafi jej ułożenia skorygować.

Odciski to inaczej zmiany naskórka mające postać żółtobrązowych punktów z głęboko osadzonym rdzeniem, który w trakcie ucisku powoduje dość nieprzyjemne uczucie promieniującego bólu. Odciski powstają najczęściej wskutek różnego rodzaju zniekształceń i deformacji, gdy kość uciska tkankę w niewłaściwy sposób. Spotkamy je na śródstopiu, po bocznych stronach palców oraz pod opuszkami palców młotkowatych.

Palce młotkowate powstają, gdy biegamy w nieodpowiednio dobranym obuwiu - zbyt ciasnym lub wąskim. Palce nie mające potrzebnej im przestrzeni zostają ściśnięte i podkurczone. Niebagatelne znaczenie ma również technika biegania. Skupianie całego ciężaru ciała na przodostopiu sprawia, że stopa przesuwa się do przodu, a palce nawet w odpowiednim obuwiu zostają wciśnięte w czubek buta.

Nagniotki to wytwory naskórka, które spotkamy na palcach młotkowatych. Występują w miejscach łączenia się stawów paliczkowych, a konkretnie na styku skóry pokrywającej staw i wnętrza buta. Wraz ze wzrostem liczby ucisków mechanicznych zmieniają swoją postać z okrągłych różowych przebarwień na żółtawe zrogowacenia.

Krwiaki podpaznokciowe są wylewami krwi powstałymi pod wpływem mocnego nacisku. Ciemne plamy pojawiają się pod płytką paznokcia szczególnie wśród sportowców uprawiających długotrwały marsz lub bieg. Te dyscypliny wiążą się ze stałym podrażnianiem płytki i wywieranym na nią naciskiem zwłaszcza podczas zbiegania z górki. Niewielkich rozmiarów krwiaki mogą zrastać wraz z płytką, przy dużych często dochodzi do onycholizy, czyli odklejenia się paznokcia.

Paznokcie pourazowe są wynikiem działania dużego ucisku mechanicznego na płytkę. Należą do nich zarówno wymienione wyżej krwiaki, jak i inne uszkodzenia. Często zdarza się, że paznokcie bywają mylone z grzybicą ze względu na powstałe zgrubienia, chropowatość, zniekształcenia i zmiany koloru na żółtobrązowy. 

Biegacz u podologa

Duży nacisk na stopę biegacza równy trzykrotności masy jego ciała jest przyczyną większości urazów i kontuzji w obrębie stóp. Ważne jest świadome zapobieganie powstawaniu patologicznych zmian oraz regularna kontrola stóp w gabinecie podologicznym. Tam uzyskamy fachowe porady, niezbędne informacje dotyczące profilaktyki i metod pielęgnacji oraz dowiemy się, czy i jak leczyć ewentualne urazy i schorzenia. Zdrowe stopy to dla biegacza coś niezbędnego w realizowaniu życiowej pasji. By mogły długo pełnić swą rolę należy o nie odpowiednio zadbać.
 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)