czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Wkręcające paznokcie - objawy, leczenie i profilaktyka

Dodano 2017-06-13 (komentarzy 0)

Wkręcające paznokcie - objawy, leczenie i profilaktyka

Wróć do listy artykułów

Czym są wkręcające paznokcie? Dla wielu z nas to nieznane pojęcie. Póki nie dotknie nas ta przypadłość, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z jej istnienia. Faktem jest, że z tym bolesnym problemem boryka się wiele osób, wiele z nich z tego powodu pojawia się w gabinetach podologicznych.

Skąd się biorą wkręcające paznokcie?

Wkręcające paznokcie można odziedziczyć po przodkach, nawet jeśli cierpiał na nie ktoś w naszej rodzinie aż sześć pokoleń wcześniej. Bardzo często występują one u osób w podeszłym wieku, w procesie starzenia się paznokci, gdy przybierają one charakterystyczny okrągły kształt.

Powodem wkręcających się paznokci może być także nasze nieodpowiednie obuwie. Wysokie obcasy przenoszące ciężar ciała na przód stopy, który dodatkowo bywa wciśnięty w wąski nosek, to prosta droga do powstania tej bolesnej przypadłości. Stopy zdeformowane, haluksy i niewygodne obuwie są czynnikami jak najbardziej wpływającymi na powstawanie wkręcających paznokci. Nie można też pominąć ważnej kwestii nieprawidłowego obcinania paznokci, w szczególności podcinania bocznych krawędzi płytki. Jeśli popełniasz ten błąd - jesteś w grupie ryzyka zagrożonej wystąpieniem tej choroby.

Charakterystyka schorzenia

Wkręcające się paznokcie mają kształt rurkowaty. Rosnąc, coraz bardziej wrastają bocznymi krawędziami w wał paznokciowy - wręcz wbijają się w miękkie tkanki coraz mocniej ściskając łożysko. Pacjent początkowo skarży się na ból całego palca, później zaczyna utykać, a w ostatnim stadium nieleczonej choroby odczuwana dolegliwość uniemożliwia mu chodzenie. Schorzenie najczęściej jest powodem silnych rogowaceń wałów paznokciowych i łożyska. Grubsza niż zwykle i bardziej twarda płytka paznokciowa jest trudna do skrócenia. Pod wpływem ucisku łożyska pod paznokciami tworzą się bolesne odciski.

Najczęściej schorzenie to możemy zaobserwować na dużym palcu stopy, gdy jednak powodem jego wystąpienia jest rurkowata budowa paznokci lub ich starzenie się, możemy je zaobserwować również na pozostałych palcach.

Wizyta w gabinecie podologicznym

Ból paznokcia bez względu na intensywność powinien być sygnałem alarmującym. Najlepszym rozwiązaniem jest w takich sytuacjach wizyta w gabinecie podologicznym. Zwlekanie jest bardzo nierozsądne, gdyż może prowadzić do stanów zapalnych. Trudno wyleczyć schorzenie, gdy ból uniemożliwia chodzenie - jest to już zaawansowana postać choroby. 

Nie należy obawiać się wizyty w specjalistycznym gabinecie podologicznym. Pierwszym jej etapem będzie wywiad, który przeprowadzi z nami podolog. Kolejnym badanie stopy. Na podstawie zebranych informacji specjalista dobierze odpowiednią terapię. W razie potrzeby podolog pobiera materiał do posiewu oraz kieruje do lekarza dermatologa. Zdarza się również, że koniecznością jest skierowanie pacjenta do chirurga w celu tzw. plastyki wałów paznokciowych.

Jeśli jednak nie ma takiej potrzeby specjalista wykonuje zabieg na miejscu. Obejmuje on prawidłowe obcięcie paznokci, usunięcie zrogowaceń z wału paznokciowego i paznokci oraz aplikację klamry ortonyksyjnej. Klamra jest w odpowiednim miejscu zakładana i naciągana. Ma to spowodować trwałą zmianę kierunku wzrostu płytki paznokciowej. Poza tym chorobowo zmienione miejsce jest opatrywane specjalną tamponadą z preparatem zmiękczającym wał paznokciowy i płytkę paznokcia. Dzięki założonej na stałe klamrze paznokieć przestaje się wkręcać i odzyskuje prawidłowy płaski kształt.

Po 4 - 5 tygodniach od zabiegu odbywa się wizyta kontrolna, na której specjalista podolog kontroluje kierunek wzrostu paznokcia i zmienia naciąg klamry adekwatnie do osiągniętych efektów. Następnie co miesiąc konieczne są wizyty mające na celu oczyszczenia miejsca i korektę położenia klamry. Cały proces terapii trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy. Jest to jednak indywidualna kwestia zależąca od stopnia zaawansowania każdego z przypadków.

Profilaktyka wkręcających paznokci

Czy wkręcające paznokcie to dolegliwość, której można zapobiec? Nikt z nas nie chce być z góry skazany na ból i dyskomfort. Okazuje, że przestrzeganie pewnych zasad pozwoli nam uniknąć ryzyka wystąpienia choroby. Oto najważniejsze z nich:

1. Wybieraj wygodne obuwie, z szeroką przednią częścią.

2. Zawsze prawidłowo skracaj paznokcie - prosto z lekkim zaokrągleniem bocznych krawędzi, bez spiczastych boków i nigdy zbyt krótko.

3. Samodzielnie wykonywany pedicure rób tylko przy pomocy niezbyt ostrych narzędzi, które mogą naruszyć wał paznokciowy.

4. Wszelkie deformacje w obrębie palców i stóp powinny być na bieżąco korygowane.

5. Spytaj podologa o ćwiczenia zapobiegające wkręcaniu paznokci.

Musimy pamiętać, że wyleczone wkręcające paznokcie mogą powracać. Zatem naszym zadaniem jest staranna profilaktyka i zmiana dotychczasowych złych nawyków. Cennym źródłem informacji jest gabinet podologiczny. Poza szkoleniem z zapobiegania schorzeniom możemy się w nim zaopatrzyć także w odpowiednie wkładki ortopedyczne, czy uzyskać pomoc w doborze odpowiedniego obuwia.

Wiele osób odwleka wizytę u specjalisty bojąc się bólu. Tymczasem aplikacja klamry jest bezbolesna i powoduje natychmiastową ulgę w cierpieniu. Dodatkowo warto wiedzieć, że jej założenie nie wymaga rezygnowania z aktywności fizycznej. Sportowcy mogą śmiało biegać mimo klamer ortonyksyjnych.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)