Dodano 2020-09-03 (komentarzy 0)
Anyż – dlaczego warto mieć go pod ręką nie tylko jesienią?
Wróć do listy artykułówAnyż, podobnie jak inne zioła, kryje sobie składniki mające bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. To jeden ze skarbów natury wykorzystywany w medycynie tradycyjnej i ludowej, który warto wziąć pod uwagę w obliczu na przykład jesiennych przeziębień i infekcji.
- Skąd moc anyżu?
- Anyż – czy tylko na zdrowie?
Infekcje układu oddechowego mogą się nam przytrafić właściwie przez cały rok. Jednak występują w pewnym nasileniu w okresie jesienno-zimowym. A ponieważ niektóre z objawów chorób układu oddechowego mają tendencje do tego, by ciągnąć się bardzo długi czas – do takich należy na przykład kaszel – warto sięgnąć po środki, które ten czas skrócą. W tym celu dobrze jest się rozejrzeć wśród skarbów natury. Jednym z nich jest właśnie tytułowy anyż. Co sprawia, że od wieków jest stosowany w celu łagodzenia kaszlu i innych przypadłości? Czy jego rola ogranicza się tylko do działania wspomagającego nasze zdrowie? Krótka charakterystyka anyżu i jego wszechstronnego zastosowania poniżej.
Skąd moc anyżu?
Biedrzeniec anyż (to inna nazwa popularnego zioła) swoją moc czerpie głównie z tego, że zawiera cenny anetol i olejek eteryczny. Pierwszy z tych składników to substancja bakteriobójcza i grzybobójcza. To właśnie dzięki nim możliwe jest działanie wykrztuśne anyżu (powoduje wzmożone wydzielanie śluzu w tchawicy i gardle). Dlatego też stosowany jest on w leczeniu uporczywego i męczącego kaszlu towarzyszącego różnym infekcjom. Jeśli więc chcemy się pozbyć tej przypadłości, warto sięgnąć po anyż. Zioło to jest także stosowane, by złagodzić przykre i bolesne objawy anginy oraz nieżytu oskrzeli. W skrócie należy wspomnieć również o tym, że biedrzeniec anyż przyjmuje się w celu poprawienia pracy układu pokarmowego (niweluje wzdęcia czy przywraca uczucie lekkości po obfitym posiłku). Anyż bardzo dobrze jest znany młodym mamą – a to dlatego, że to niezawodny środek na laktację, czyli ma właściwości mlekopędne, a także pozwala się pozbyć męczących kolek u niemowląt.
Anyż – czy tylko na zdrowie?
Prozdrowotne działanie anyżu nie jest jedyną zaletą tej rośliny. Anyż to także bardzo aromatyczna przyprawa stosowana do wielu dań – nadaje im charakterystyczny zapach i nutę smaku (trzeba jednak pamiętać o tym, że zioło to szybko traci zapach, należy przechowywać je z dala od światła i w szczelnie zamkniętym pojemniku). Poza tym anyż sprawi, że będziemy nie tylko zdrowi, ale i piękni. Jest on bowiem stosowany w kosmetyce, gdyż zapobiega zmarszczkom, wygładza te, które już są, a także przeciwdziała powstawaniu wyprysków.
Jak widać, warto sięgnąć po anyż https://www.izielnik.pl/blog/anyz-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie, gdyż jego zastosowanie jest bardzo wszechstronne i… tanie.