czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Badanie stóp - nowoczesne metody oceny schorzeń

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Badanie stóp - nowoczesne metody oceny schorzeń

Wróć do listy artykułów

Stopy zwane podporą całego organizmu to bardzo skomplikowana anatomicznie część naszego ciała. W jej skład wchodzi aż 25% wszystkich kości. Dzięki tej konstrukcji mięśniowo - szkieletowej jesteśmy w stanie chodzić, czy utrzymać pionową postawę. Na stopach znajdują się receptory przypisane poszczególnym częściom naszego ciała i organom wewnętrznym. Wnikliwa obserwacja powstających zrogowaceń, schorzeń, czy zniekształceń oraz interwencja specjalisty pozwalają uniknąć ich negatywnego wpływu na kondycję całego organizmu. Często stopy sygnalizują nam w ten sposób o chorobach ogólnoustrojowych.

Lekarz lub podolog opierają swoją diagnozę często na obserwacji chodu pacjenta, stanu naskórka, wyglądzie podeszwy stóp. Dla nich to źródło cennych informacji o ich ukrwieniu, ułożeniu kości i poziomie nawilżenia. Kolejnym krokiem jest podjęcie właściwego leczenia. Współczesna medycyna dysponuje całym szeregiem metod, które pozwalają postawić specjalistom trafną diagnozę. Oto najważniejsze z nich:

Badanie antropometryczne

Polega na pomiarach długości i obwodów kończyn przy pomocy taśmy antropometrycznej. Długość względna, bezwzględna oraz absolutna kończyny, podudzia i stopy, oraz szerokość stopy są porównywane z analogicznymi paramertami drugiej nogi.

Badanie podoskopowe

Pacjent staje na specjalnej płycie, a lustro i specjalne diody umieszczone pod nią pozwalają na obserwację i przesłanie obrazu podeszwy do komputera. Metoda to pozwala określić rozkład sił, zdiagnozować płaskostopie wraz z jego odmianami i deformacje takie, jak koślawy paluch.

Badanie pedobarograficzne

Podobarograf to urządzenie, na którym pacjent staje, by nacisk wywierany przez jego stopę zarówno w ruchu, jak i w spoczynku pozwolił zobrazować wszelkie nieprawidłowości. Wykres przesłany do monitora informuje specjalistę, które miejsca należy odciążyć np. przy pomocy odpowiednich wkładek ortopedycznych. Badanie to stosuje się zarówno przesiewowo w celu oceny prawdopodobieństwa wystąpienia określonych schorzeń u różnych pacjentów, a także często przed operacjami stóp.

Badanie plantokonturograficzne

To jedna z prostszych metod. Polega na wykonaniu na papierze odbicia stopy pokrytej farbą lub tuszem. Taki rysunek zwany plantokonturogramem, powstający pod wpływem ciężaru ciała pacjenta jest porównywany z prawidłowym wzorem, dzięki czemu gołym okiem widać wszelkie niekorzystne zmiany.

Badanie goniometryczne

Goniometr mierzy zakres ruchów stawów. Badanie obejmuje zdolność pacjenta do wykonania zgięcia i prostowania stawu kolanowego oraz podobnych ruchów stopy. Zdrowa osoba powinna samodzielnie poruszać stopami i kolanami w wymienionych płaszczyznach. Chora będzie uskarżała się na sztywność stawów.

Badania ukrwienia

Polega ono na ocenie tętnic stopy oraz całej kończyny dolnej. Tętno powinno być wyraźnie wyczuwalne - przeciwna sytuacja pozwala przypuszczać, że światło tętnicy jest zwężone lub zablokowane. Doskonałym źródłem informacji jest też zabarwienie skóry podczas jej unoszenia, zaburzenia czucia, pomiar ciśnienia tętnicy piszczelowej porównany z tętnicą ramieniową oraz zmiany w układzie żylnym. 

Badania radiologiczne

Zdjęcie rentgenowskie pozwala sprawdzić istnienie w większych tętnicach zwapniałych blaszek miażdżycowych. Arteriografia przy użyciu środka cieniującego informuje o drożności tętnic oraz uszkodzenia układu kostnego w obrębie stopy. 

Współczesna medycyna pozwala na wiele sposobów zobrazować wszelkie nieprawidłowości i odstępstwa od normy w obrębie stóp. Wczesna diagnostyka gwarantuje szybkie i skuteczne leczenie tej części ciała, która w znaczący sposób decyduje o jakości naszego życia i kondycji całego organizmu.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)