czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Ból kolan – przyczyny i postępowanie

Dodano 2021-12-27 (komentarzy 0)

Ból kolan – przyczyny i postępowanie

Wróć do listy artykułów

Ból kolan to bardzo częsty problem wielu ludzi i to w różnym wieku. Może być związany z różnymi przyczynami, np. uszkodzeniem, przeciążeniem czy też występowanie chorób przewlekłych. Kiedy pojawia się ból kolan, warto skorzystać z porady ortopedycznej, aby jak najwcześniej zastosować odpowiednie leczenie. Jakie są przyczyny bólu kolan i jakie należy podjąć działania?

 

Ból kolan i uszkodzenia ostre

 

Przyczyną bólu kolan mogą być uszkodzenia ostre, a wśród nich wymienia się uszkodzenie:

 

  • - więzadła krzyżowego przedniego,
  • - łąkotki,
  • - chrząstki stawowej.

 

Więzadło krzyżowe przednie to jeden z ważniejszych stabilizatorów kolana. Do uszkodzenia tego więzadła dochodzi przeważnie podczas aktywności fizycznej i to zazwyczaj w grach zespołowych, np. koszykówka albo piłka nożna oraz podczas wypadków narciarskich. Natomiast łąkotka jest amortyzatorem, który przenosi w kolanie obciążenia podczas ruchów. Do jej uszkodzenia dochodzi w czasie wykonywania ruchów skrętnych kolana, np. przy uprawianiu sportu, ale też w czasie aktywności dnia codziennego. Z kolei chrząstka ma właściwości związane z przenoszeniem obciążeń oraz zmniejsza siłę tarcia. Przyczyną jej uszkodzenia są różne urazy, a także zaburzenia osi kończyn, osłabienia mięśniowe i zaburzenia mechaniki stawów.

 

Ból kolan wynikający z przeciążeń

 

Ból ten powstaje, gdy mikrourazy zaczynają nakładać się na siebie w dłuższym czasie, w wyniku czego dochodzi do dużego uszkodzenia, co powoduje dolegliwości bólowe. Bardzo częstym przypadkiem jest kolano biegacza[1]. Jest to schorzenie, które dotyczy osób młodych, aktywnych, oraz osób, które zwiększyły swoją aktywność fizyczną albo rozpoczęli ją na nowo po przerwie. Tutaj przyczyną bólu jest przeciążenie, osłabienie mięśni oraz brak odpowiedniej równowagi mięśniowej.

 

Kolejny problem to kolano skoczka. Do jego powstawania dochodzi w wyniku nakładania się na siebie mikrourazów, a więc niewielkich uszkodzeń więzadła rzepki, przez co pojawiają się zaburzenia jego wewnętrznej struktury i zostaje obniżona wytrzymałość.

 

Innym problemem jest zapalenie kaletki przedrzepkowej. Przy jej przewlekłym drażnieniu, np. podczas wielu godzin klęczenia w pracy, dochodzi do powstawania stanu zapalnego, powiększenia kaletki przedrzepkowej oraz do rozwinięcia dolegliwości.

 

Ból kolana i zmiany zwyrodnieniowe oraz inne problemy

 

Najczęściej spotykana jest pierwotna choroba zwyrodnieniowa[2], która ma nieznaną dotąd przyczynę. Dotyczy przeważnie osób starszych, a związana jest z nieodwracalnym uszkodzeniem powierzchni stawowych, czyli chrząstki stawowej.

 

Kolejny problem to zwichnięcie boczne rzepki, co odnosi się głównie do osób młodych i związane jest z przemieszczaniem się bocznym rzepki.

 

Postępowanie przy bólu kolan

 

Najczęściej polecane sposoby na ból kolan to:

 

  • - zastosowanie stabilizatora, ortezy albo opaski na staw kolanowy,
  • - robienie chłodzących lub rozgrzewających okładów, co zależy od rodzaju oraz przyczyny bólu,
  • - zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które nie tylko zmniejszają ból , ale i stan zapalny.  Bez recepty dostępne są  NLPZ do stosowania doustnego lub miejscowego. Mogą zawierać różne substancje czynne, np. deksketoprofen w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego.  Zaczyna on działać szybko i w przypadku ostrego bólu można go przyjąć na pusty żołądek.
  • - zrobienie sobie przerwy od intensywnych treningów lub zastąpienie ich ćwiczeniami o małej intensywności,
  • - zamiana niewygodnego obuwia albo butów na obcasie na miękkie obuwie z wyprofilowaną wkładką,
  • - wizyta u fizjoterapeuty albo rehabilitanta.

 

W sytuacji, gdy bólowi kolan towarzyszą inne objawy, takie jak: wysoka gorączka, obrzęk, problemy z poruszaniem się, krwiak i zasinienie, konieczne jest udanie się na wizytę do lekarza, gdyż może to oznaczać bardziej poważne schorzenia, a nie tylko kontuzję albo uraz.

 

Referencje:

 

Lewandowska A., Ratuszek-Sadowska D., Hoffman J., Hoffman A., Kuczma M., Landowski L., Hagner W., Czynniki ryzyka i najczęstsze urazy narządu ruchu u osób uprawiających biegi długodystansowe, 2017.

Romanowski W., Zdanowska A., Romanowski M., Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia, Forum Reumatologiczne, 2016, t. 2, nr 2.

 

[1] A. Lewandowska i in., Czynniki ryzyka i najczęstsze urazy narządu ruchu u osób uprawiających biegi długodystansowe, 2017, s. 8-9.

[2] W. Romanowski A., Zdanowska M., Romanowski, Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia, Forum Reumatologiczne, 2016, t. 2, nr 2, s. 52-56.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)