czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Ból stopy podczas chodzenia

Dodano 2017-01-13 (komentarzy 0)

Ból stopy podczas chodzenia

Wróć do listy artykułów

Gdy nasze dziecko skarży się na ból w trakcie chodzenia, przyglądamy się uważnie jego stopom, szukając przyczyny dyskomfortu. Bywa, że na podeszwie znajdujemy szarobrunatne narośla o grudkowatej strukturze, występujące pojedynczo lub w skupiskach. Pierwszym naszym skojarzeniem są odciski - wszak, my dorośli nierzadko sami się z nimi borykamy. Tymczasem w rzeczywistości nasze dziecko zostało zaatakowane przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Odciski lub nagniotki są efektem długotrwałych procesów zwyrodnieniowych typowych dla stóp osób dorosłych. Kurzajki, czyli brodawki powstałe w wyniku zakażenia wirusowego powodują ból podobny do tego wywołanego przez odcisk i są istną plagą wśród dzieci. Ponadto łatwo się rozprzestrzeniają, są bardzo zaraźliwe i trudno się ich pozbyć. Wszystko dlatego, że to częste schorzenie wciąż jest zagadką dla medycyny.

 

Co wiemy o kurzajkach?

 

Skoro medycyna ludowa zna wiele domowych sposobów na kurzajki, możemy przypuszczać, że ze schorzeniem tym mamy do czynienia od wieków. Naukowcy nieustannie szukają leku, który szybko i skutecznie usunie problem skórny. Brodawki nie tylko bolą, ale również szpecą. Szczególnie nieprzyjemne są zmiany rozmieszczone na stopach. Uciskane ciężarem ciała sprawiają dzieciom wiele cierpienia. Jeśli znajdą się w pobliżu paznokcia, mogą nawet unosić jego płytkę, co jest dodatkowym źródłem bólu.

 

Brodawki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus - HPV) i choć schorzenie to określane jest wspólnym mianem, w rzeczywistości występuje pod wieloma postaciami. Lata badań zaowocowały zdobyciem wielu cennych informacji. Okazuje się, że różne wirusy wywołują różnorakie odmiany tej choroby. Dotychczas możemy w pełni scharakteryzować 77 rodzajów brodawek. Każdy z nich wymaga indywidualnego podejścia i odrębnej terapii, dlatego ogromne znaczenie ma właściwa diagnostyka umożliwiająca skuteczne leczenie. Brodawki, które atakują stopy naszego dziecka bywają zwykłe, płaskie, mozaikowe. Niestety wirusy je wywołujące nie dają się hodować w warunkach laboratoryjnych, na sztucznych podłożach, dlatego też wciąż brak skutecznego leku na wszelkie odmiany kurzajek. Niektóre rodzaje wirusów mogą wywołać nawet nowotwory błon śluzowych.

 

Dlaczego wirus tak często atakuje dzieci?

 

Kurzajkami można się zarazić przez kontakt z nosicielem wirusa. Dzieci często przebywają w dużych grupach, nie zdając sobie sprawy z grożącego im niebezpieczeństwa. Używanie wspólnych przedmiotów, ręczników, wizyty na basenie, korzystanie z szatni, chodzenie boso w szatni, czy podczas zajęć sportowych - to wszystko naraża maluchy na kontakt z wirusem brodawczaka. Na basenie najłatwiej zarazić się korzystając z brodzika, przez który trzeba przejść w drodze na pływalnię, mimo tego, że znajduje się w nim płyn odkażający. Zakażeniom sprzyja młody wiek, genetyczne skłonności do występowania kurzajek oraz drobne skaleczenia stóp.

 

Jak usunąć kurzajki?

 

Mimo tego, że z brodawkami można walczyć na różne sposoby - żadna z metod nie jest w 100% skuteczna. Zawsze jednak należy podejmować kolejne próby walki z chorobą.


Pierwszym krokiem powinna być wizyta w gabinecie podologicznym lub dermatologicznym. Popularnym sposobem na kurzajki jest lapisowanie, a także stosowanie specjalnych płynów i preparatów zawierających kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik. Kurzajki oporne na leczenie można usunąć tylko lekami dostępnymi na receptę.

 

Gabinety dermatologiczne najczęściej polecają usuwanie brodawek poprzez łyżeczkowanie lub zamrażanie ciekłym azotem, po uprzednim ich zmiękczeniu. Zdarza się również, że jedynym sposobem na pozbycie się kurzajek jest wstrzyknięcie bleomycyny do jej ogniska - zabieg jest dość bolesny, ale niezwykle skuteczny. Często po usunięciu jednej lub dwóch kurzajek pozostałe znikają bez śladu, nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.

 

Jak zapobiegać zakażeniom?

 

Profilaktyka polega na stosowaniu preparatów dezynfekujących na obuwie i stopy. W miejscach publicznych należy zawsze przebywać w skarpetach lub klapkach. Dodatkowo można też stosować doustne środki wzmagające odporność. Przestrzeganie tych zasad powinno ustrzec nasze dziecko przed kurzajkami.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)