czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Cetyryzyna – działanie, wskazania i przeciwwskazania do przyjmowania leków, które mają ją w składzie

Dodano 2022-12-12 (komentarzy 0)

Cetyryzyna – działanie, wskazania i przeciwwskazania do przyjmowania leków, które mają ją w składzie

Wróć do listy artykułów

Objawy alergii bywają bardzo uciążliwe i mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. W związku z tym nie ma nic dziwnego w tym, że alergicy szukają odpowiedzi na pytanie, jak je skutecznie złagodzić? Jednym ze sposobów jest lek na alergie z cetyryzyną. Jaki jest mechanizm działania tego związku i jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do zażywania leków, które mają go w składzie?

 

Cetyryzyna – co to za związek i jak działa?

 

Cetyryzyna to związek chemiczny, który wykazuje zdolność do blokowania receptora H1. Wykorzystuje się to w leczeniu objawów alergii – zablokowany receptor nie może zostać pobudzony przez histaminę. Tym samym nie dochodzi do rozwoju reakcji zapalnej i objawów alergii.

 

Cetyryzyna występuje w składzie leku na alergie II generacji, czyli takiego, który selektywnie wpływa na receptor H1. Nie ma za to wpływu na inne receptory i słabo przechodzi przez barierę krew-mózg. Dzięki temu jego zażywanie nie powoduje nadmiernej senności, zaburzeń koncentracji i pamięci.

 

Amertil Bio – lek na alergie z cetyryzyną

 

Amertil Bio to lek na alergie produkowany przez uznaną firmę farmaceutyczną Biofarm. Dostępny jest w postaci tabletek powlekanych. W opakowaniu znajduje się 7 lub 10 tabletek – każda z nich zawiera 10 mg cetyryzyny dichlorowodorku.

 

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przyjmowania tego leku na alergie? Amertil Bio może być zażywany przez dzieci (od 6 lat) oraz osoby dorosłe w celu:

 

  • złagodzenia objawów dotyczących oczu i nosa, które są związane z przewlekłym lub sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa;
  • złagodzenia objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki;

 

Dawkowanie różni się w zależności od wieku. Dzieciom od 6 do 12 lat zaleca się przyjmowanie pół tabletki (5 mg) 2 razy na dobę. Z kolei osobom dorosłym i młodzieży powyżej 12. roku życia
1 tabletki (10 mg) raz dziennie.

 

W przypadku młodszych dzieci (poniżej 6. roku życia) niewskazane jest podawanie leku w postaci tabletek. Należy zastąpić je np. roztworem doustnym, kroplami doustnymi co ułatwia dostosowanie dawki.

 

Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania tego leku na alergie? Nie powinny zażywać go osoby, u których stwierdzono nadwrażliwość na substancję czynną (lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku, pochodne piperazyny, hydroksyzynę). Ponadto przeciwwskazaniem jest ciężkie zaburzenie czynności nerek (z klirensem kreatyniny mniejszym niż 10 ml/min).

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)