Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)
Chodzenie boso a wpływ na zdrowie
Wróć do listy artykułówNaturalne dla człowieka chodzenie boso, wraz z rozwojem cywilizacji zostało zastąpione różnego rodzaju obuwiem. Bose stopy zaczęto kojarzyć z prymitywnymi kulturami odciętymi od świata lub z biedotą i niewolnikami. Nawet w gorących strefach klimatycznych posiadanie obuwia w postaci sandałów stało się wymogiem i obowiązującym kanonem. Dziś chodzimy boso tylko po plaży, na wakacjach. W domu, po przekroczeniu progu zakładamy kapcie. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego typu zachowań, choć w rzeczywistości powinniśmy czasami od nich odstąpić, by odczuć dobroczynne skutki chodzenia boso.
Dlaczego chodzimy w butach?
Organizm ludzki, a wraz z nim stopy z upływem wieków stały się bardziej delikatne, niż w czasach, gdy chodzenie boso było dla nas naturalne. Podeszwa stóp była wówczas naszą ochroną przed urazami i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Dziś chodzenie boso może być zagrożeniem dla naszego zdrowia. Delikatna skóra stóp podatna jest na urazy i skaleczenia. Zanieczyszczone lub twarde podłoże stanowi niebezpieczeństwo i zwiększa ryzyko wystąpienia urazów.
Jak chodzenie w butach wpływa na nasze zdrowie?
Osłanianie stóp za pomocą obuwia spowodowało zmianę motoryki stopy i wpłynęło na naszą postawę, budowę i pracę mięśni. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w bucie stopa styka się z podłożem za pomocą pięty - gdy chodzimy boso, za pierwszy kontakt odpowiada środek stopy lub palce.
Największą krzywdę wyrządzamy stopom stawiając na modny wygląd kosztem własnego zdrowia. Wysokie obcasy, często z wąskimi czubkami to poważne wykroczenie przeciw kondycji stóp. Ułożone w niewygodny sposób, unieruchomione w nienaturalnej pozycji są podatne na występowanie obrzęków, odcisków, otarć, a nawet narażone na poważniejsze schorzenia, takie jak halluksy, żylaki i zwyrodnienia stawów. Wybierając szczelne obuwie pozbawione wentylacji skazujemy nasze stopy na ryzyko wystąpienia grzybicy i różnego rodzaju infekcji.
Czy warto chodzić boso?
Stopa oswobodzona z obuwia daje z siebie maksimum możliwości. Przy odbijaniu się od podłoża, zginamy palce, rozkładając ciężar ciała równomiernie na całej jej powierzchni. Dodatkowo pobudzamy do intensywnej pracy mięśnie, wzmacniamy też więzadła oraz stawy. Wpływamy korzystnie na postawę całego ciała i dobroczynnie na kondycję kręgosłupa. Chodzenie boso ma ogromne znaczenie dla poprawy naszego krążenia i korekcji wad stóp, szczególnie, kiedy korzystając z okazji spaceru, zaczniemy wykonywać proste ćwiczenia.
Nie bez znaczenia jest miejsce, w którym postanowimy chodzić na bosaka. Specjaliści polecają korzystanie z terenów nierównych, które pobudzają zakończenia nerwowe, naczynia krwionośne i mięśnie naszych stóp. Najlepiej sprawdzi się piasek, żwir lub gęsta trawa. Niewskazane jest chodzenie boso po twardym podłożu, takim jak beton, kamienna posadzka, czy drewniany parkiet.
Nawet jeśli z początku kontakt stopy z podłożem będzie nam się wydawał nieprzyjemny, z czasem przyzwyczaimy się i zaczniemy z tego czerpać prawdziwą przyjemność. Poczujemy się zrelaksowani, odprężeni, naładowani pozytywną energią.
Kiedy chodzenie boso nie jest wskazane?
Chodzenie boso przez cały rok nie jest wskazane ze względu na ryzyko wystąpienia reumatyzmu, szczególnie w naszej strefie klimatycznej. Mogą sobie na to pozwolić osoby silnie zahartowane. Specjaliści odradzają również chodzenie na bosaka dzieciom w pierwszych latach ich życia. Najmniejsze z nich, w fazie kształtowania stóp potrzebują usztywnienia i wsparcia ze strony obuwia.
Naukowcy mają różne zdania na temat powrotu do natury polegającego na chodzeniu boso. Brakuje rzetelnych badań decydujących ostatecznie o szkodliwości lub słuszności zdań za i przeciw. Jedni twierdzą, że buty to katorga dla stóp - inni, że dopiero specjalistyczne obuwie, odpowiednio wyprofilowane pozwoli nam właściwie poruszać się i wpływać na kondycję układu mięśniowo - szkieletowego. Jak w każdej kwestii przyda się tu zdrowy rozsądek i umiar. Idąc na kompromis decydujmy się na chodzenie w butach, kiedy to konieczne, a w chwilach wypoczynku zapewnijmy relaks stopom pod postacią spaceru na bosaka.