czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Co robić, gdy po porodzie pojawia się problem nietrzymania moczu?

Dodano 2020-12-02 (komentarzy 0)

Co robić, gdy po porodzie pojawia się problem nietrzymania moczu?

Wróć do listy artykułów

Nietrzymanie moczu to uciążliwa dolegliwość, która często pojawia się po ciąży i porodzie. Jakie są jej przyczyny? Główną jest rozluźnienie mięśni dna miednicy odpowiedzialnych m.in. za zamykanie cewki moczowej. Co robić, gdy nietrzymanie moczu po porodzie staje się tak uciążliwie, że zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie?

 

Czas oczekiwanie na dziecko to jeden z najradośniejszych okresów w życiu przyszłej mamy. W trakcie ciąży wiele kobiet robi plany wynikające z powiększenia rodziny, planują m.in. pierwsze dni maluszka. Są jednak aspekty ciąży mniej przyjemne, których nie powinno zamiatać się pod przysłowiowy dywan i czynić z nich tematów tabu. Jednym z nich jest nietrzymanie moczu po porodzie!

 

Przyczyny nietrzymania moczu po porodzie

 

Dziecko rosnące w brzuchu mamy dość mocno uciska organy wewnętrzne kobiety, które muszą się po prostu przesunąć, by zrobić miejsce maluszkowi. Jest to ogromne obciążenie dla organizmu, a rozwijające się w brzuchu dziecko nie zrobi wyjątku dla pęcherza moczowego mamy, bo gdy maluch zacznie kopać, to jego mama nie raz poczuje silne parcie na pęcherz. Nacisk na mięśnie dna miednicy, a co za tym idzie – sam pęcherz moczowy, może wywierać też waga ciężarnych kobiet, bo wiadomo, że w czasie ciąży kilogramów przybywa (a często więcej, niż by się chciało).

 

Już po porodzie ma miejsce rozluźnienie mięśni Kegla (czyli mięśni dna miednicy), a także zwiotczenie wiązadeł, które są odpowiedzialne za podtrzymanie końcowego odcinka układu moczowego i płciowego, odpowiadających właśnie za zamykanie cewki moczowej. I właśnie niekontrolowany wyciek moczu powoduje zaburzona praca wspomnianych wcześniej wiązadeł.

 

Nietrzymanie moczu po porodzie dotyczy zwłaszcza kobiet, które urodziły większe dziecko – ważące więcej niż 4 kg lub była to ich kolejna ciąża. Jak wskazują ginekolodzy, problem z nietrzymaniem moczu po porodzie może być również spowodowany użyciem kleszczy w trakcie akcji porodowej. Osłabienie mięśni dna miednicy może wynikać też z otyłości i częstych zaparć, jakie towarzyszą kobiecie w trakcie trwania ciąży.

 

Leczenie nietrzymania moczu po porodzie

 

By poradzić sobie ze wstydliwą dolegliwością, jaką jest nietrzymanie moczu po porodzie, wskazane jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie dna miednicy (tzw. mięśni Kegla). Jakie to są ćwiczenia i na czym polegają? Mowa o zaciskaniu mięśni pochwy oraz odbytu w czasie oddawania moczu i chwilowym ich przytrzymywaniu. Wykonując te ćwiczenia, panie powinny pamiętać o głębokim oddechu, ponieważ w ten sposób mięśnie zostają dotlenione.

 

Dla kobiet, które zmagają się lekkim nietrzymaniem moczu i nie potrzebują większej ochrony, polecamy wkładki marki TENA. Są one bardziej chłonne, bezpieczniejsze i wygodniejsze niż zwykłe podpaski. Idealnie dopasowują się też do kształtu ciała, zapewniając komfort, ochronę i stuprocentową dyskrecję. W ofercie dostępna jest też bielizna na nietrzymanie moczu oraz majtki chłonne, szczególnie przeznaczone dla kobiet, które zmagają się z nietrzymaniem moczu o znacznym nasileniu.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)