czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Co trzeba wiedzieć o trądziku?

Dodano 2023-03-24 (komentarzy 0)

Co trzeba wiedzieć o trądziku?

Wróć do listy artykułów

Trądzik, ze względu na wiek występowania nazywany młodzieńczym, to choroba skóry objawiająca się zwiększonym łojotokiem i wypryskami, często ropnymi. Jest bardzo nieestetyczna i krępująca, dlatego nie ma sensu czekać, aż „sama przejdzie”. Nieleczony trądzik wcale nie chce łatwo ustąpić. Co ciekawe, coraz częściej trądzik młodzieńczy pojawia się u osób dorosłych, które okres dojrzewania dawno mają za sobą.

Przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego

Trądzik młodzieńczy jest zjawiskiem tak powszechnym u nastolatków, że uważa się go za obowiązującą normę dla tej grupy wiekowej. W rzeczywistości trądzik młodzieńczy jest chorobą skóry i jako taki wymaga leczenia. Zaniedbanie lub nieprawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej może doprowadzić nie tylko do nasilenia się objawów, ale też groźnych dla skóry stanów zapalnych.

 

Trądzik młodzieńczy wymaga leczenia nie tylko ze względu na estetykę, ale też poczucie wartości młodych ludzi. Nic nie dołuje nastolatka bardziej niż wygląd daleko odbiegający od standardów mediów społecznościowych.

 

Przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego nie są jednoznaczne. Najczęściej mówi się o skłonnościach genetycznych, zaburzeniach hormonalnych w okresie dojrzewania, nieprawidłowej diecie (młodzi ludzie namiętnie jedzą słodycze, chipsy, piją słodkie napoje gazowane, sięgają po fast foody). Coraz częściej wśród powodów pojawiania się trądziku wymienia się długotrwały stres.

Trądzik młodzieńczy po czterdziestce?

Brzmi to może trochę absurdalnie, ale fakty są jednoznaczne – coraz częściej zmiany skórne o charakterze trądzikowym pojawiają się u osób w średnim wieku.

 

Trądzik młodzieńczy u osób dorosłych zasługuje na miano choroby cywilizacyjnej, bowiem za jego pojawienie się obwinia się szybkie tempo życia, które powoduje liczne stresy i skłania do sięgania po żywność wysokoprzetworzoną i o wysokim indeksie glikemicznym. Także częste sięganie po alkohol (a mówią, że jeden drink po pracy nikomu nie szkodzi…) może dosłownie odbić się na wyglądzie twarzy.

 

Pojawienie się trądziku u osób po czterdziestym roku życia nie jest – zdaniem lekarzy – powiązane ze zmianami hormonalnymi. Sięganie po pigułki antykoncepcyjne (w tym rozwiązaniu celują kobiety) z myślą o efekcie ubocznym w postaci gładkiej cery, nie ma większego sensu. Warto natomiast sprawdzić, jak wygląda mapa trądziku na konkretnej twarzy, ponieważ samo umiejscowienie zmian może dużo powiedzieć o powodach ich pojawiania się.

Jak się leczy trądzik?

Długo i cierpliwie. Co prawda wielu producentów kosmetyków obiecuje natychmiastowe rozwiązanie problemu, ale trzeba mieć świadomość, że dotyczy to skutków, a nie przyczyn choroby. Owszem, wypryski znikną i przez kilka dni twarz będzie wyglądała znacznie lepiej, ale na ich miejsce z całą pewnością pojawią się nowe.

 

Zwalczanie trądziku wymaga (poza cierpliwością) skondensowanych działań na kilku frontach.

 

Przede wszystkim trzeba udać się do lekarza dermatologa, który dobierze odpowiednią kurację. Zapewne znajdą się w niej dermokosmetyki, a jeśli choroba ma ostrą postać zapalną, także antybiotyki. Leczenie będzie wymagało regularnego stosowania się do zaleceń lekarza, zwłaszcza odnośnie do pielęgnacji. Dermatolodzy zalecają rezygnację z kosmetyków do pielęgnacji twarzy dostępnych w drogeriach, szczególnie tych, które zawierają alkohol.

 

Równolegle warto wprowadzić zmiany w diecie i trybie życia. Niezależnie od wieku trzeba jeść więcej warzyw i owoców, produktów bogatych w witaminę B, ograniczyć spożywanie soli i cukru, a w przypadku osób dorosłych także alkoholu. Na ile to możliwe, trzeba ograniczyć stres np. poprzez unikanie sytuacji stresogennych.

 

Dobrym nawykiem będzie też codzienne wysypianie się. Nic nie odbija się na twarzy tak bardzo, jak brak snu.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)