czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Co warto wiedzieć o anoreksji?

Dodano 2021-11-20 (komentarzy 0)

Co warto wiedzieć o anoreksji?

Wróć do listy artykułów

Anoreksja jest chorobą psychiczną i dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, choć statystyki mówią, że częściej dotyka pań. Prowadzi do wycieńczenia organizmu, co może po pewnym czasie doprowadzić nawet do śmierci. Z tego powodu wdrożenie odpowiedniej terapii jest niezbędne, by zapobiec tragedii oraz przywrócić normalne życie.

 

Przyczyny anoreksji

 

Anoreksja ma podłoże psychiczne. Często pojawia się w rodzinach, w których już wcześniej występowały zaburzenia odżywiania. Może wiązać się także z silnym stresem, spowodowanym między innymi sytuacją rodzinną, taką jaką śmierć bliskiej osoby czy rozwód rodziców. Często pojawia się również w rodzinach nadmiernie kontrolujących, gdzie ilość spożywanego jedzenia jest jedyną rzeczą, na jaką młoda osoba może mieć samodzielny i realny wpływ. 

 

 

Innym czynnikiem, który może mieć wpływ na pojawienie się choroby, jest niska samoocena. Anoreksja często diagnozowana jest u osób, które w dzieciństwie miały nadwagę, co mogło być przyczyną kpin i wyśmiewania przez rówieśników czy bliskie otoczenie. Chęć sprostania ich oczekiwaniom i podniesienia własnej samooceny może być jedną z przyczyn wystąpienia choroby.

 

 

Problem ten może nasilać się w okresie dojrzewania, kiedy młody człowiek chce prezentować się atrakcyjnie i zgodnie z obecnymi trendami. Nie bez znaczenia są również popularne media społecznościowe, które przedstawiają piękne, szczupłe kobiety i wysportowanych mężczyzn, cieszących się powodzeniem. Pragnienie akceptacji i popularności często popycha przyszłych anorektyków do surowych restrykcji względem jedzenia i wyniszczającego organizm odchudzania.

 

 

Dużą rolę w rozwijaniu się anoreksji może odegrać także miejsce pracy. Osoby związane z modelingiem, baletem, filmem czy muzyką muszą wpasować się w wymagania dotyczące ich wyglądu. Nierzadko wykraczają one poza naturalne standardy piękna, co powoduje powstawanie zaburzeń odżywiania i obsesyjne odchudzanie się u osób, które chcą spełniać się w takiej roli zawodowej.

 

 

Nie jest do końca jasne, czy genetyka może mieć wpływ na pojawienie się anoreksji. Podejrzewa się, iż choroba może mieć związek z niekorzystnymi czynnikami występującymi podczas ciąży, problemami z karmieniem bądź chorobą przewodu pokarmowego.

 

Wsparcie rodziny i specjalistów

 

Anoreksja jest chorobą, której nie należy lekceważyć. Osoby nią dotknięte w pierwszej kolejności powinny otrzymać wsparcie od osób najbliższych. To oni mogą jako pierwsi zauważyć, że z bliskimi dzieje się coś złego.

 

 

Warto jednak pamiętać, że początkowo dostrzeżenie problemu może być trudne. Osoby chore na anoreksję starają się ukrywać fakt, że nie jedzą. Mogą być drażliwe przy jakiejkolwiek próbie podjęcia rozmowy na ten temat. Każdy niepokojący sygnał powinien być jednak bodźcem dla bliskich, aby porozmawiać z osobą, której zachowanie ich niepokoi, a próby namówienia osoby na podjęcie leczenia powinny być podejmowane aż do skutku.

 

 

Na koniec warto dodać, że choć wsparcie najbliższych ma ogromne znaczenie, to w przypadku anoreksji pomoc specjalistów jest bezwzględnie konieczna. Tylko oni są w stanie wyleczyć psychikę Pacjenta, usuwając przyczyny problemu i pomagając w powrocie do normalnej diety.Główną metodą leczenia zaburzeń odżywiania się jest psychoterapia, często uzupełniana także o wsparcie lekarza psychiatry i dietetyka.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)