czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Cukrzyk u podologa

Dodano 2017-01-13 (komentarzy 0)

Cukrzyk u podologa

Wróć do listy artykułów

Cukrzyca jest jedną z bardziej niebezpiecznych chorób niezakaźnych, rozprzestrzeniających się w zastraszającym tempie. Do 2014 roku choroba ta niczym epidemia pochłonęła 380 milionów ofiar na całym świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych i Światowa Organizacja Zdrowia szacują, że w najbliższych latach liczba zachorowań będzie stale wzrastać, by do 2030 roku sięgnąć liczby 590 milionów chorych na całym świecie. Co 10 sekund lekarze wykrywają tę chorobę u kolejnej osoby, bardzo wiele osób bagatelizuje jednak objawy cukrzycy i lekceważy je, póki nie są one na tyle poważne, by uniemożliwiać codzienną egzystencję. Nagłe pogorszenie wzroku, problemy sercowo - naczyniowe, metaboliczne, czy zaburzenia układu neurologicznego są powodem, dla których chorzy decydują się na wizytę u specjalisty. Są to niestety często objawy zaawansowanej choroby.

 

Co wiemy o cukrzycy?

 

1. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna oficjalnie uznała cukrzycę za chorobę cywilizacyjną, podobnie, jak zawał serca, udar mózgu i nadciśnienie. 

 

2. Jest to schorzenie nieuleczalne, można jedynie złagodzić i leczyć jego objawy. 

 

3. Cukrzyca przyczynia się do trwałej niepełnosprawności chorych na nią cierpiących. Corocznie w naszym kraju dokonuje się 14 tysięcy zabiegów amputacji kończyn w związku z występowaniem jednego z najczęstszych powikłań - stopy cukrzycowej.

 

4. Główną przyczyną powstawania niebezpiecznych powikłań jest utrzymujący się przez dłuższy czas wysoki poziom cukru we krwi.

 

Sprawdź, czy grozi Ci cukrzyca

 

Zagrożone cukrzycą są w głównej mierze osoby obciążone genetycznie, ale nie tylko. Ludzie otyli, borykający się z nadciśnieniem, miażdżycą, w wieku powyżej 45 lat powinni również regularnie kontrolować poziom cukru we krwi. Do grupy ryzyka należą także osoby mało aktywne, prowadzące siedzący tryb życia, czy cierpiące na choroby trzustki i wątroby. Kolejnym czynnikiem prowadzącym do wystąpienia cukrzycy jest wysoki poziom cholesterolu we krwi.

 

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

 

- utrata wagi mimo dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości pożywienia,


- senność, brak energii, ciągłe zmęczenie,


- wzmożone pragnienie,


- pogorszenie jakości widzenia,


- nudności,


- trudno gojące się rany,


- choroby skóry i błon śluzowych,


- zapach acetonu w wydychanym powietrzu

 

Każdy z tych objawów powinien być powodem natychmiastowej wizyty w gabinecie lekarskim.

 

Jak żyć z cukrzycą?

 

Czy wszystkie groźne cukrzycowe powikłania uniemożliwiają normalną egzystencję? Czy cukrzyca oznacza wyrok i czy każdy cukrzyk staje się prędzej lub później inwalidą? Wiele osób, u których zdiagnozowano tę chorobę zadaje sobie tego typu pytania. Odpowiedzi są uspokajające. Z cukrzycą da się żyć i normalnie funkcjonować. Należy jedynie przestrzegać paru zasad, które pozwolą cieszyć się życiem i wyeliminować ryzyko powstania powikłań.

 

Przede wszystkim ważna jest profilaktyka, czyli ruch, dieta, przyjmowanie leków, regularne wizyty kontrolne zarówno w gabinecie lekarskim, jak i podologicznym. Stopy to cześć ciała, której diabetycy muszą poświęcać szczególną uwagę. To na nich dochodzi do powstawania groźnych powikłań zwanych zespołem stopy cukrzycowej. Każda niewielka rana lub otarcie mogą prowadzić do poważnych zmian patologicznych. Szeroka wiedza medyczna specjalisty podologa potrafi niejednokrotnie przyczynić się do zdiagnozowania cukrzycy u chorego nie zdającego sobie sprawy z jej występowania.

 

Cukrzyk w gabinecie podologicznym

 

Każda wizyta w gabinecie podologicznym rozpoczyna się od wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. Kolejnym etapem jest ocena stanu i kondycji stóp. Składają się na nią:

 

1. Ocena dermatologiczna - badaniu poddawany jest stan naskórka, jego barwa, jędrność, suchość, postać ewentualnych zrogowaceń, stan skóry w przestrzeniach między palcami, zanik owłosienia, kondycja paznokci, ewentualne rany i urazy.

 

2. Ocena poprawności ukrwienia stóp - ocenie podlega występowanie obrzęków i symptomów niewydolności żylnej, ponadto podolog bada tętno na tętnicach stopy i łydki.

 

3. Ocena neurologiczna - badane jest czucie i potliwość stóp.

 

4.Ocena biomechaniczna - ocenie podologa poddawane są zwyrodnienia powstałe na stopach, ruchomość stawów, ich wygląd, obciążanie ich przez pacjenta i różnego rodzaju dolegliwości.

 

5. Ocena obuwia pacjenta.

 

6. Jeśli zachodzi podejrzenie występowania cukrzycy - przeprowadzane jest badanie poziomu cukru we krwi przy pomocy glukometru. Alarmujący jest wynik przekraczający 126mg/dl w przypadku badania na czczo i 200 mg/dl po dwóch godzinach od posiłku.

 

Jak dbać o stopy chorując na cukrzycę?

 

Podstawą właściwej pielęgnacji jest zachowanie higieny na najwyższym poziomie. Każdy chory powinien codziennie kontrolować stan stóp, by zareagować na powstanie jakichkolwiek zmian patologicznych. Należy oglądać podeszwy i przestrzenie międzypalcowe. Paznokcie należy systematycznie i prawidłowo skracać. Do pielęgnacji trzeba używać odpowiednich preparatów i łagodnie działających środków nawilżających i natłuszczających. Ważnym aspektem jest codzienna gimnastyka stóp, nie wystawianie ich na działanie nadmiernego ciepła i zimna oraz dobór odpowiedniego obuwia. Podstawą w profilaktyce powikłań cukrzycy jest jednak stosowanie odpowiedniej diety i stała kontrola poziomu cukru we krwi.

 

Czym grozi niedostateczna troska o własne zdrowie?

 

Osoby lekceważące powagę choroby, jaką jest cukrzyca w krótkim czasie stają się narażone na szereg powikłań ze strony układu nerwowego, naczyniowego, mięśniowego, szkieletowego. Pogorszeniu ulega kondycja ich skóry. Nieumiejętnie wykonane zabiegi pielęgnacyjne na stopach mogą prowadzić do trudno gojących się ran, wrastających lub wkręcających paznokci, otarć, czy pęcherzy. W związku z utrudnionym gojeniem się skaleczeń charakterystycznym dla cukrzycy, często dochodzi do powstania owrzodzeń. Przyczyną urazów naskórka są też często nieodpowiednie buty, pozbawione wkładek ortopedycznych. To kolejna przyczyna poważnych stanów zapalnych i zakażeń w obrębie stóp. Zarówno przesuszona, jak i stale wilgotna skóra to doskonałe miejsce dla rozwoju bakterii, grzybów, czy pleśni.

 

Dlaczego warto odwiedzić podologa?

 

Prawidłowa i samodzielna pielęgnacja stóp w przypadku osób cierpiących na cukrzycę nie jest łatwa. Część osób nie zdaje sobie sprawy z występowania otarć, czy urazów. W związku z pogorszeniem wzroku lub czucia, chory może przeoczyć objawy, które są niezmiernie istotne dla stanu jego zdrowia. Diabetycy w gabinecie podologicznym są otaczani należytą troską. Ich stopy są dokładnie badane i kontrolowane. Podolodzy współpracują z diabetologami, by poprzez stały kontakt zoptymalizować działanie kuracji. Nieoceniona jest nie tylko kuracja, ale także zakrojona na szeroką skalę profilaktyka. Budowanie świadomości pacjenta i odpowiednia edukacja to klucz do sukcesu w walce z cukrzycą.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)