czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Czym jest sztywność palucha?

Dodano 2020-02-04 (komentarzy 0)

Czym jest sztywność palucha?

Wróć do listy artykułów

Paluch sztywny (łac. hallux rigidus) to schorzenie przodostopia, które ma charakter postępujący. Niezależnie od przyczyny powstania zmiany, staw śródstopno-palcowy pierwszy (MTP I) zostaje objęty procesami degeneracyjnymi.

 

Sprawdź, co jest przyczyną sztywności palucha, jakie są objawy palucha sztywnego i jakie leczenie palucha sztywnego jest najlepsze. Przeczytaj.

 

Co to jest paluch sztywny?

 

Paluch sztywny to inaczej choroba zwyrodnieniowa stawu śródstopno-palcowego pierwszego (MTP I), która wiąże się z postępującą utratą ruchomości w jego obrębie. W wyniku postępującej choroby zwyrodnieniowej, uszkodzeniu ulega chrząstka stawowa.

 

Dolegliwości nasilają się także z powodu tworzenia się wyrośli chrzęstno-kostnych (osteofitów) na obrzeżach stawu. W wyniku zmian zwyrodnieniowych, staw przestaje pełnić swoją fizjologiczną funkcję i staje się coraz bardziej sztywny. Skutkiem tego może być całkowite usztywnienie palucha.

 

Skąd się bierze paluch sztywny? Przyczyny sztywności palucha:

 

  • - wrodzone wady anatomiczne stawu śródstopno-palcowego I (MTP I)
  • - wrodzone inne wady anatomiczne w obrębie stopy (zbyt długa pierwsza kość śródstopia);
  • - współistnienie innych chorób stopy (paluch koślawy, płaskostopie podłużne);
  • - uraz lub liczne mikrourazy w obrębie stawu śródstopno-palcowego I (MTP I);
  • - uszkodzenia chrząstki stawowej stawu MTP I;
  • - przykurcz mięśnia brzuchatego łydki;
  • - nadwaga lub otyłość (przeciążenie stawu MTP I);
  • - noszenie za małego obuwia, butów na wysokim obcasie lub takiego z wąskimi czubkami;
  • - występowanie innych chorób reumatycznych: np. dny moczanowej.

 

Paluch sztywny – u kogo występuje?

 

Paluch sztywny jest drugim, po paluchu koślawym, najczęstszym schorzeniem dotyczącym stawu śródstopno-palcowego pierwszego (MTP I). Częściej występuje u osób dorosłych, niż u dzieci.

 

Występowanie obustronnej deformacji (paluch sztywny w obu stopach), najczęściej jest związane z predyspozycją genetyczną do zachorowania, natomiast występowanie deformacji jednostronnie wynika przeważnie z urazu.

 

Kobiety są nieco bardziej podatne na zachorowanie z powodu fizjologicznej budowy stawu, która sprzyja rozwinięciu się schorzeń w obrębie stopy. Nie bez znaczenia są także preferencje pań dotyczące noszenia butów z wąskimi czubkami i tych na wysokich obcasach, które sprawiają, że stopa przyjmuje niefizjologiczną postawę.

 

Paluch sztywny – objawy:

 

Najbardziej charakterystycznym objawem palucha sztywnego jest ograniczona możliwość zgięcia grzbietowego stawu śródstopno-palcowego pierwszego i ból, który początkowo pojawia się po założeniu obuwia na wysokim obcasie lub po intensywnym treningu. Towarzyszy temu obrzęk i zaczerwienienie skóry w obrębie stawu. 

 

Objawy palucha sztywnego z czasem się nasilają. Chorzy często nie są w stanie nosić zabudowanego obuwia, przez co ich normalne funkcjonowanie może się okazać niemożliwe. To ostatni dzwonek, by zgłosić się po pomoc do specjalisty.

 

Paluch sztywny – jak leczyć?

 

Schorzenie ma charakter postępujący, dlatego bardzo ważne jest, by leczenie rozpocząć jak najwcześniej. W niektórych przypadkach polega ono na zastosowaniu metod nieinwazyjnych – odpowiednio ukierunkowanej rehabilitacji, noszenia obuwia z szerokimi noskami i kołyskową podeszwą oraz stosowaniu leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. 

 

Niestety, leczenie nieoperacyjne palucha sztywnego przynosi jedynie krótkofalową ulgę. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest leczenie operacyjne palucha sztywnego.

 

Artykuł stworzony przy wsparciu specjalistów z Poradni Chorób Stopy - https://www.operacjestopy.pl

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)