Masz problem ze stopami? Dobrze trafiłeś!

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Czym są badania prenatalne?

Dodano 2018-01-19 (komentarzy 0)

Czym są badania prenatalne?

Wróć do listy artykułów
Dzisiaj na skutek reklam, mediów i innych środków masowego przekazu pewne słowa zmieniają swoje znaczenie. I tak wydaje nam się powszechnie, szczególnie mieszkańcom dużych aglomeracji jak Śląska, że badania prenatalne są czymś szkodliwym. Tymczasem.

Diagnostyka prenatalna - czym jest?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że badania prenatalne zdecydowanie mają na celu jak najlepszą ochronę naszego dziecka. Badanie prenatalne na Śląsku, jak i wszędzie indziej, to inaczej badanie płodu przeprowadzone w okresie jego wzrostu wewnątrzmacicznego. Innymi słowy każde badanie naszego dziecka wykonane w trakcie ciąży to już diagnostyka prenatalna. Warto zauważyć, że takie badanie prenatalne na Śląsku przeprowadza każda kobieta będąca w ciąży. Jak to możliwe? Otóż w trakcie trwania ciąży u każdej kobiety wykonywane są badania z zakresu diagnostyki prenatalnej nieinwazyjnej...

Nieinwazyjne vs inwazyjne badania prenatalne Katowice

Nieinwazyjnej, czyli jakiej? Otóż, diagnostyka prenatalna nieinwazyjna jest całkowicie bezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Obejmuje ona wykonanie USG standardowego, genetycznego, testu podwójnego, potrójnego oraz testu PAPP- A. To są oczywiście dość podstawowe badania, których panel w niektórych szczególnych sytuacjach można rozszerzyć. A jak wyglądają inwazyjne badania prenatalne Katowice? Tu już zachodzi konieczność pobrania materiału, w związku z czym pojawia się pewne ryzyko. Z tego też powodu nie wykonuje się tych badań rutynowo, lecz muszą wystąpić pewne warunki. Do badań z tej grupy zaliczamy kordocentezę, amniopunkcję oraz biopsję trofoblastu.

Wskazania do inwazyjnej diagnostyki prenatalnej

Kiedy przyszłej mamie proponowane są inwazyjne badania prenatalne Katowice? Otóż na pewno w momencie, w którym w badaniach nieinwazyjnych wyszła jakaś nieprawidłowość, mogąca świadczyć o wadzie płodu. Wówczas wykonanie badania pozwoli nam szybko zdiagnozować ewentualną chorobę. Jakie są jeszcze inne wskazania? Generalnie jest ich dość dużo, jednak wymienić przede wszystkim warto problemy z poprzednią ciążą, urodzenie dziecka z wadą wrodzoną. Ważnym czynnikiem jest także wystąpienie wad chromosomowych u rodziców.

Znaczenie diagnostyki prenatalnej

Jakie choroby możemy wykryć stosując diagnostykę prenatalną? Przede wszystkim będą to przeróżne wady serca, cewy nerwowej, część chorób metabolicznych, aberracji chromosomowych oraz takie zespoły jak zespół Downa, Turnera, Patau, Edwardsa. Jak zatem widać - zakres możliwych do diagnostyki schorzeń jest dość spory. Artykuł inspirowany stroną http://www.gyncentrum.pl/badania-prenatalne
 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)