czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Domowa pielęgnacja stóp - czego nie robić?

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Domowa pielęgnacja stóp - czego nie robić?

Wróć do listy artykułów

Stopy to część ciała, którą bardzo często traktujemy po macoszemu, a przecież to podstawa organizmu - dosłownie i w przenośni. Dzięki nim możemy biegać, chodzić, skakać, tańczyć, czyli kroczyć przez życie będąc aktywnym. Troska o nie i zapewnianie im odpowiedniego poziomu pielęgnacji mają niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia - teraz i w dalekiej przyszłości.
Unikanie tematu i bagatelizowanie symptomów schorzeń to tylko odwlekanie w czasie zmierzenia się z konsekwencjami zaniedbań. To, że stopy ukryjemy w szczelnym obuwiu, nie znaczy, że pozbędziemy się problemów z nimi związanych. Nie zwalnia nas to także z obowiązku codziennej pielęgnacji bez względu na porę roku. Nie tylko latem, gdy stopy są wystawione na widok publiczny powinniśmy o nie dbać.

Jak dbać o stopy na co dzień?

Jednym z najważniejszych aspektów jest dobór odpowiedniego obuwia. Nie mogą być za duże, ani za małe, zbyt wąskie lub szerokie. Bardzo istotna jest stabilność stopy. Nie należy kupować butów, które mają się "rozejść". Kierować należy się zasadą dokonywania zakupów po południu, gdy stopy są lekko opuchnięte, ponadto obcas nie powinien być wyższy niż 5 - centymetrowy. Każdy rodzaj obuwia powinien być dostosowany do rodzaju czynności, który będziemy w nim wykonywać. Inne buty przeznaczmy do spacerowania, biegania, pracy stojącej, czy do tańca. Ogromne znaczenie ma też tworzywo, z którego but jest wykonany. Najlepiej sprawdzają się naturalne materiały, zapewniające stopom właściwą wentylację. To samo dotyczy rajstop i skarpet.

Najwięcej błędów popełniamy przy codziennej pielęgnacji. Zbyt rzadkie lub częste mycie, niewłaściwe osuszanie - szczególnie przestrzeni między palcami to nasze główne grzechy. Kolejne to niewłaściwy sposób skracania paznokci i usuwania zrogowaciałej warstwy naskórka lub odcisków. Stopy należy myć codziennie w wodzie z mydłem. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5-7 minut, a woda nie może być zbyt gorąca. Optymalna temperatura to 38 stopni. Po kąpieli starannie osuszamy całe stopy i wcieramy balsam lub krem właściwy dla naszego rodzaju skóry. Omijamy przestrzenie między palcami, które zawsze muszą pozostawać suche. 

Paznokcie powinno się obcinać co 2-4 tygodnie, w zależności od tempa ich wzrostu. Należy nadać im kształt zgodny z linią przyczepu do łożyska. Nie należy podcinać ich bocznych krawędzi, gdyż może to skutkować wrastaniem płytki w wał paznokciowy. Jeśli są ostre, można je delikatnie spiłować. 

Wiele osób stosuje różnego rodzaju narzędzia do usuwania warstwy martwego naskórka. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest stosowania peelingów. Tarka lub pumeks mogą potęgować narastanie warstwy zrogowaciałej, a ostre przyrządy ścinające skórę mogą powodować jej uszkodzenia będące źródłem bolesnych urazów.

Nie powinno się również na własną rękę usuwać odcisków i modzeli. Samodzielne stosowanie domowych metod, czy plastrów na bazie kwasów może prowadzić do powstania bolesnej rany.

Najlepiej oddać stopy w ręce specjalisty podologa. Przywróci on naszym stopom właściwą kondycję i doradzi, jak je właściwie pielęgnować w przyszłości. W razie wystąpienia symptomów schorzeń podejmie trafną diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli naszym stopom nic nie dolega - zawsze możemy uzyskać informacje dotyczące profilaktyki, ćwiczeń i technik masażu poprawiających ich kondycję. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)