czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Gimnastyka stóp - ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Gimnastyka stóp - ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie

Wróć do listy artykułów

Ćwiczenia rozciągające stóp są niezwykle ważne zarówno dla ich zdrowia, jak i kondycji całego organizmu. Warto wprowadzić je na stałe do swojego harmonogramu dnia. Nie są trudne, zajmują niewiele czasu, a przynoszą wiele korzyści.

Jak najlepiej rozciągać stopy?

Najprostszym ćwiczeniem jest chodzenie boso. Najlepiej żeby odbywało się ono na miękkim podłożu - w domu sprawdzi się dywan lub wykładzina - na zewnątrz trawa lub piasek. Nawet w trakcie wypoczynku przed telewizorem powinniśmy ruszać palcami, kreślić w powietrzu kółka, naciągać stopy. Intensywny masaż to kolejny sposób na usprawnienie krążenia, który rozluźni i rozgrzeje mięśnie stóp.

Do wykonania kolejnego ćwiczenia potrzebne nam będzie krzesło. Wystarczy, że usiądziemy na nim nie opierając pleców. Naszym zadaniem jest podkurczanie palców stóp na kilka sekund i ich prostowanie. Czynność należy kilkakrotnie powtórzyć. Spróbujmy także podnieść z podłogi palcami chusteczkę bez zmiany pozycji naszego ciała. Jak już opanujemy tę sztukę, chusteczkę możemy zastąpić ołówkiem. Kręćmy stopami kółeczka w powietrzu, możemy także oprzeć na podłodze piętę, a ruchy okrężne wykonywać samym przodostopiem - wpłynie to pozytywnie na ruchomość stawów. Jeśli chcemy zadbać o kondycję ścięgna Achillesa, wykonujmy ćwiczenie fortepianowe, podczas którego dotykamy ziemi kolejnymi palcami. Na koniec prostujemy i zginamy grzbietowo stopy.

Następne ćwiczenie wykonamy z użyciem średniej piłki. Kładziemy na niej stopy, nogi uginamy w kolanach. Ręce opieramy z tyłu o podłogę. Turlamy piłkę w przód i w tył. Po wykonaniu zadania, rozluźniamy stopę, chwytając ją w kostce i lekko potrząsając.

Ćwiczenia dla sportowców

Stopy sportowców spotykają się na co dzień z dużymi obciążeniami. W związku z aktywnym trybem życia osoby czynne fizycznie powinny w szczególności zadbać o rozgrzewkę stóp, by wykluczyć prawdopodobieństwo kontuzji.

Nie musimy wykonywać skomplikowanych czynności. Na początek wystarczy marsz na palcach, piętach i wewnętrznych krawędziach stóp oraz krążenia rozgrzewające stawy. Włączane do zestawu raz na jakiś czas ćwiczenia siłowe są równie efektywne. Należą do nich:

- balansowanie na jednej nodze - z obciążeniem i bez,
- skoki na jednej nodze - również po schodach,
- wypady na jedną nogę.

Ćwiczenia dla zwolenniczek wysokich obcasów

Damskie stopy są niekiedy całymi dniami narażone na przebywanie w bardzo niewygodnej pozycji. Winę za to ponoszą szpilki, szczególnie z wąskimi noskami. Prezentują się efektownie, ale stopy skazują na dyskomfort. Koniecznie powinno się w takiej sytuacji wzmocnić mięśnie stóp, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Przed założeniem butów należy rozgrzać stawy i mięśnie przy pomocy kilku ruchów zginających i prostujących. W ciągu dnia jak najczęściej chodźmy po schodach, wykorzystując tylko przednią część stopy. Podczas pracy siedzącej naszym zadaniem jest kręcenie kółeczek w jedną i drugą stronę. W miarę możliwości należy też zdejmować i buty i rozluźniać mięśnie stóp tak często, jak to możliwe. Kobiety chodzące codziennie na wysokich obcasach powinny regularnie uprawiać jogging.

Większość ćwiczeń rozciągających i wzmacniających stopy jest bardzo prosta, nie wymaga inwestowania w drogi sprzęt, a można je wykonywać praktycznie w każdej wolnej chwili, nawet podczas pracy, czy w czasie relaksu. Kilka minut gimnastyki stóp wyeliminuje ich codzienny ból i oddali ryzyko wystąpienia kontuzji.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)