Dodano 2019-09-15 (komentarzy 0)
Grupy wsparcia dla alkoholików – czy warto do nich należeć?
Wróć do listy artykułówNiezależnie od tego, czy są to mityngi AA, czy spotkania grupy wsparcia przy ośrodku leczenia uzależnień – warto widywać się z innymi trzeźwiejącymi nałogowcami i wspólnie rozmawiać o swoich doświadczeniach. Dlaczego grupy wsparcia dla alkoholików to świetna inicjatywa?
Wsparcie społeczne
Jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka jest akceptacja i wsparcie od innych. Pokonywanie uzależnienia jest bardzo trudnym, skomplikowanym i rozciągniętym w czasie procesem. Można powiedzieć, że trzeźwiejący alkoholik uczy się żyć na nowo. Warto zaznaczyć, że jedną z podstaw zdrowienia jest tzw. program HALT (ang. hungry – głodny, angry – rozzłoszczony, lonely – samotny, tired – zmęczony). Pacjenci każdego dnia starają się jak najlepiej zaspokajać swoje potrzeby, zdrowo się odżywiając, wysypiając się, unikając stresu oraz innych negatywnych uczuć, takich jak poczucie osamotnienia. Każdy deficyt i frustracja mogą bowiem zaskutkować chęcią napicia się i tym samym zwiększają ryzyko nawrotu.
Oczywiście wsparciem mogą okazać się także członkowie rodziny oraz przyjaciele, jednak oni nie zawsze rozumieją problemy, z którymi borykają się chorzy. Grupa wsparcia dla alkoholików zapewnia zaś stały kontakt z innymi osobami o podobnych doświadczeniach. Uczestnicy spotkań mogą się nawzajem dopingować i udzielać sobie rad podczas rozmaitych trudności. Takie otoczenie sprzyja również szczerości i otwartości, bo alkoholicy wreszcie nie muszą obawiać się negatywnej oceny ze strony innych.
Nauka budowania relacji
Alkoholizm to ciężka choroba, która dotyka nie tylko samego nałogowca, ale również całą jego rodzinę. Długotrwałe nadużywanie substancji psychoaktywnej prowadzi do nieuniknionej destrukcji w wielu różnych dziedzinach życia. Jedną z najważniejszych z nich jest sfera relacji społecznych. Osoba uzależniona staje się niegodna zaufania, nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, często bywa impulsywna, a nawet agresywna. Czasami jej działania prowadzą do długów, a nawet problemów z prawem. To wszystko odciska ogromne piętno na wszystkich bliskich alkoholika oraz ich wzajemnych relacjach. Często dochodzi wręcz do zaniku więzi rodzinnych. Oprócz tego nałogowcy mają problemy z nawiązywaniem wartościowych związków, otwartością i wyciąganiem ręki po pomoc.
Grupa wsparcia dla alkoholików może stanowić wspaniałe pole do rozwijania wszystkich tych kompetencji. Rozmowy o trudnych doświadczeniach oraz sposobach na pokonanie problemów są wspaniałą lekcją szczerości oraz zaufania do innych. Nabyte w ten sposób zdolności można wykorzystać w życiu, podczas zdobywania i podtrzymywania przyjaźni oraz pielęgnowania relacji z członkami rodziny.
Przeczytaj też: Metody stosowane w terapii uzależnień
Inspiracja i nadzieja
Jedną z największych wartości, jakie niesie za sobą udział w grupie wsparcia dla alkoholików, jest kontakt z osobami znajdującymi się na dalszych etapach procesu trzeźwienia. Na spotkania może przychodzić każdy: zarówno osoba obecnie poddająca się terapii, jak i alkoholik, który trwa w abstynencji od wielu lat. Ten drugi może stać się dla pierwszego mentorem i wzorem do naśladowania. Obserwowanie pozytywnych efektów leczenia daje ogromną motywację do dalszej pracy nad sobą oraz nadzieję na jej pomyślne zakończenie. Jest to szczególnie cenne w sytuacji, gdy chory zaczyna mieć wątpliwości co do przebiegu terapii lub przestaje wierzyć we własne siły w starciu z zaburzeniem. Trzeźwi alkoholicy mogą być również cennym źródłem wskazówek co do tego, jak radzić sobie z poszczególnymi trudnościami i przeszkodami. Służą własnym doświadczeniem, nierzadko chroniąc innych przed popełnieniem tych samych błędów.
Grupy wsparcia dla alkoholików jako kontynuacja terapii
Niezależnie od tego, czy wybierzemy mityngi AA, czy klub abstynenta lub grupę wsparcia funkcjonującą w ośrodku leczenia uzależnień – tego typu spotkania mogą nam przynieść wyłącznie same korzyści. Badania od lat pokazują, że osobom, które korzystają ze wsparcia społecznego, łatwiej jest utrzymać trwałą abstynencję. Udając się na tego typu spotkanie, nie mamy nic do stracenia. Możemy jedynie zyskać: ogrom wiedzy, możliwość wyładowania emocji, inspirację, nadzieję oraz grupę oddanych przyjaciół, którzy mają podobne doświadczenia i problemy jak my.