Masz problem ze stopami? Dobrze trafiłeś!

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jacy specjaliści pomogą Ci z następstwami chronicznego stresu?

Dodano 2022-11-15 (komentarzy 0)

Jacy specjaliści pomogą Ci z następstwami chronicznego stresu?

Wróć do listy artykułów

Stan napięcia i stres to codzienność wielu osób. Życie często nie rozpieszcza, każdego dnia trzeba walczyć z kolejnymi problemami, mierzyć się z wyzwaniami i wymaganiami – czy to w pracy, czy w domu. To nie jest łatwe. Jak radzić sobie ze stresem?

 

Często w nawale zajęć nie ma się już głowy do tego, by zadbać o odpowiedni odpoczynek i rozluźnienie, a wtedy po jakimś czasie ciało zaczyna dawać sygnały, że potrzebuje pomocy. Niektórzy odczuwają chroniczne bóle głowy, pleców i innych części ciała, np. stóp, czy brzucha. Są tacy, którzy doświadczają bezsenności, bruksizmu, a nawet nasilonych stanów lękowych. To nie mija samo z siebie. Jeśli następstwa stresu stają się coraz poważniejsze, koniecznie zadbaj o swój stan, najlepiej pod okiem specjalistów.

 

Zwróć się po pomoc do psychologa i psychiatry

 

Jeśli stres powoduje, że odczuwasz nieprzyjemne stany psychiczne – cierpisz na stany lękowe, nerwicę, czy stany depresyjne, koniecznie odwiedź specjalistę zajmującego się tego typu problemami. Psychiatra może przepisać Ci leki pomagające w codziennym funkcjonowaniu, np. Xanax – środek o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym lub inne w zależności od rodzaju występujących objawów. Trzeba pamiętać, że w takich wypadkach należy działać dwutorowo – nic nie zastąpi wizyty u dobrego psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże poradzić sobie z różnego rodzaju kryzysami psychicznymi. Dzięki przepracowaniu nawarstwionych problemów w wielu przypadkach po jakimś czasie można odstawić leczenie farmakologiczne. Jednak nigdy nie należy robić tego na własną rękę! Od decyzji o rozpoczęciu i zakończeniu leczenia jest lekarz psychiatra.

 

Odwiedź fizjoterapeutę

 

Jeśli cierpisz na bóle związane z napięciem ciała, warto odwiedzić dobrego fizjoterapeutę. Jest to osoba, która znajdzie źródło bólu i pomoże go usunąć – poprzez terapię manualną, masaż oraz instruktaż, jak pomagać sobie samodzielnie w domu. Często wieloletnie napięcia ciała wymagają sporo pracy, ale zdecydowanie łatwiej jest później funkcjonować na co dzień bez potrzeby zażywania leków przeciwbólowych. Fizjoterapeuci współpracują również ze stomatologami i mogą pomóc w przypadku bruksizmu. Jeśli cierpisz na napięciowe bóle stóp, warto odwiedzić podologa – jest to osoba, od której uzyskasz cenne wskazówki dotyczące rozluźniania tej części ciała.

Wybierz się do lekarza i zrób badania

 

Chroniczny stres nie jest obojętny dla funkcjonowania organizmu. Może on powodować różne choroby, zwłaszcza zaburzenia endokrynologiczne. Jeśli czujesz się źle, ale nie potrafisz określić, co dokładnie się dzieje, koniecznie wybierz się do lekarza i zrób badania. Może okazać się, że w wyniku stresu pojawiła się u ciebie cukrzyca, choroba tarczycy, zaburzenia w pracy jelit, czy wrzody żołądka. Nie bagatelizuj pierwszych objawów – im szybsza diagnoza i rozpoczęcie leczenia, tym łatwiej poradzić sobie z wieloma chorobami. Ciągły stres działa negatywnie na organizm na wielu płaszczyznach, dlatego najlepiej jest odwiedzić kilku różnych specjalistów.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)