Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)
Jak dbać o paznokcie u stóp?
Wróć do listy artykułówEstetyczny wygląd zadbanych paznokci stóp to niewątpliwy atut w sezonie letnim, gdy nosimy odkryte obuwie. Nie należy jednak ich zaniedbywać w czasie, gdy chowamy je w ciepłych skarpetach i butach. Dbajmy o nie przez cały rok, by latem odwdzięczyły się nam doskonałą kondycją.
Jak prawidłowo dbać o paznokcie u stóp?
Paznokcie u nóg wymagają odmiennej troski niż u rąk. Przede wszystkim nie należy ich zapuszczać, gdyż nieodpowiednia długość jest przyczyną urazów. Paznokciom u stóp nadajemy też inny kształt, zgodny z miejscem ich przylegania do łożyska. Ponieważ mają one większą tendencję do wrastania niż paznokcie naszych rąk, nie należy podcinać ich bocznych krawędzi i nadawać owalnego, migdałowego kształtu przy pomocy pilnika.
Piłowanie - bardzo ważne
Przy piłowaniu stosujmy krótkie pociągnięcia pilnika w jedną stronę. Najlepiej zrezygnować z metalowych akcesoriów na rzecz pokrytych papierem ściernym, tlenkiem aluminium, czy granitem. Dobrą opinią cieszą się też pilniki szklane. Do nadawania kształtu płytce stosujmy pilniki gruboziarniste, krawędzie wygładzajmy delikatniejszymi. Wspomniane akcesoria należy ze względu na higienę co jakiś czas wymieniać na nowe - szklane można myć i dezynfekować spirytusem.
Polerowanie
Dzięki polerowaniu powierzchnia płytki wygląda niezwykle estetycznie. Jest równa, gładka, lśniąca. Efekt ten osiągamy przy pomocy specjalnych bloczków. Z zabiegiem tym nie należy jednak przesadzać, gdyż może prowadzić do osłabienia płytki i wzrostu jej łamliwości. Raz na 2-3 tygodnie, to optymalna częstotliwość polerowania.
Jeśli paznokcie często malujemy, co jakiś czas przyda się im odpoczynek. Wystarczy je wtedy pomalować tylko odżywką, która przy okazji nada im piękny blask lub lekki różowawy odcień.
Prosta droga ku zdrowym paznokciom
Wygląd płytki zależy w dużej mierze od nas samych. Zaniedbania i nieodpowiednia dieta to pewny krok ku przebarwieniom, rozdwajaniu się paznokci, a nawet pękaniu płytki.
Jeśli zależy nam na posiadaniu pięknych paznokci, spożywajmy produkty bogate w wapń, żelazo, witaminy B, białko, cynk, magnez i krzem. Można nakładać na płytkę maseczkę z oliwy z oliwek połączonej z cytryną, a jeśli cierpimy na wzmożoną łamliwość, należy stosować preparaty z ceramidami i proteinami. Kluczową rolę ma również odpowiednie nawilżenie paznokci, które zapewnimy sobie poprzez wcieranie oliwki lub tłustego kremu dwa razy dziennie. Przebarwienia czy smugi na paznokciach często sygnalizują poważniejsze schorzenia, w przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się ze specjalistą.
Jeśli paznokcie u stóp zaatakuje grzybica należy udać się do lekarza dermatologa, który zdiagnozuje, z jakiego rodzaju grzybem musimy walczyć. Leki na grzybicę stosuje się na płytkę paznokcia, albo doustnie. Buty noszone w trakcie leczenia grzybicy lepiej wyrzucić na śmietnik, by nie stały się przyczyną nawrotu choroby.W trakcie leczenia grzybicy i już po jego zakończeniu należy szczególnie dbać o higienę stóp. Powinno się to stać naszym stałym nawykiem. W profilaktyce tej choroby ogromne znaczenie ma utrzymywanie stóp w suchości.