czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jak dbać o stopy: jak unikać najczęstszych chorób stóp, jak pielęgnować stopy?

Dodano 2020-01-21 (komentarzy 0)

Jak dbać o stopy: jak unikać najczęstszych chorób stóp, jak pielęgnować stopy?

Wróć do listy artykułów

Odpowiednia i regularna pielęgnacja stóp zapewnia im nie tylko ładny wygląd, ale przede wszystkim chroni przed chorobami i dolegliwościami, wynikającymi z ich zaniedbania. Pękające pięty, bolesne odciski, nadmierne pocenie stóp, wrastające paznokcie. To tylko nieliczne przykłady na to, co może spotkać nasze stopy, jeśli nie będziemy o nie dbać. Podpowiadamy, jak chronić stopy przed chorobami oraz jak pielęgnować je na co dzień.

 

Najczęstszym objawem chorób stóp jest ból pojawiający się w okolicach podeszwy, na boku stopy lub na jej grzbiecie. Może być wynikiem urazu, przeciążenia lub źle dobranego obuwia. Choroby stóp powstają również na skutek ich nieprawidłowej budowy lub zniekształcenia. Więcej o chorobach stóp i ich leczeniu przeczytasz w artykule na jejzdrowie.pl, który pomoże ci rozpoznać, czy nie dotknęła cię któraś z opisanych w nim przypadłości. Jeśliby rzucić zapytanie o najczęstsze choroby i dolegliwości stóp, wiele osób wskazałoby na halluksy lub płaskostopie. Jest w tym sporo prawdy. Przyjrzymy się zatem bliżej tym zagadnieniom.

 

Najczęstsze choroby stóp

 

Jednym z najbardziej powszechnych schorzeń stóp, dotykającym zwłaszcza kobiety, jest paluch koślawy, powszechnie znany jako halluksy. Charakteryzuje je deformacja palucha, który wykręca się ku zewnętrznej stronie krawędzi stopy. Często nachodzi na drugi i trzeci palec. Taka deformacja uniemożliwia noszenie dopasowanego obuwia. Ból potrafi być bardzo silny i utrudniać chodzenie.

 

Inną często spotykaną chorobą jest metatarsalgia Mortona. Towarzyszy jej ból w okolicach podeszwy, a pacjenci określają go jako piekący i palący. Zdarza się, że oprócz bólu pojawiają się zgrubiałe modzele. Wówczas ciasne, dopasowane obuwie z wąskim czubkiem i na obcasie idą w odstawkę.

 

Na pewno trzeba nadmienić również płaskostopie, charakteryzujące się zmianami w budowie podparcia stopy, powodującymi obniżenia fizjologicznych łuków. Oznacza to, że stopa staje się płaska i w całości dotyka podłoża.

 

Kolejnym częstym problemem może być wrastający paznokieć, który rośnie nieprawidłowo na skutek źle dobranego i za ciasnego obuwia. Jest również wynikiem nieprawidłowego i zbyt głębokiego obcinania. Wrastający paznokieć powoduje ból, dyskomfort i w sytuacjach wyjątkowo zaognionego stanu, konieczne jest jego chirurgiczne usunięcie.

 

Jak dbać o stopy?

 

Prawidłowa pielęgnacja stóp ma na celu nie tylko utrzymanie odpowiedniej higieny i kondycji skóry, ale również zabezpieczenie przed chorobami i infekcjami. W tym celu należy używać odpowiednio dobranych kosmetyków odżywczych, talków lub preparatów obniżających aktywność gruczołów potowych.

 

Aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi stopami, ich regularną pielęgnację warto wykonywać według następującego schematu:

  1. Kąpiel stóp – do miski z wodą można dodać ulubiony płyn, olejek, sól lub specjalny płyn do kąpieli stóp. Dodatki z ziół czy sok z cytryny pozwolą na poprawę kondycji skóry i paznokci.
  2. Usuwanie zrogowaciałego naskórka – w tym celu używamy tarki lub pumeksu, za pomocą których delikatnie ścieramy zrogowaciały naskórek, a następnie stosujemy wygładzający peeling.
  3. Odpowiednie opracowanie paznokci – paznokcie u stóp są grubsze niż te u dłoni. Zdecydowanie lepiej i wygodniej obcina się je po dokładnym wymoczeniu i zmiękczeniu. Dużo łatwiej w ten sposób jest nadać im odpowiedni kształt. Obcinając, nie zaokrąglamy brzegów, gdyż to stanowi bezpośrednią przyczynę wrastającego paznokcia.
  4. Usuwanie skórek - skórki na paznokciach u stóp lepiej odsuwać, niż wycinać. Są one znacznie cieńsze i dużo łatwiej jest się skaleczyć przy próbie ich wycięcia.
  5. Końcowa regeneracja - na koniec stopy warto posmarować specjalnymi preparatami odżywczymi, po czym założyć bawełniane skarpetki dla lepszego wchłonięcia. Cały proces pielęgnacji stóp najlepiej wykonywać wieczorem, ponieważ na noc można zaaplikować na stopy grubą warstwę kremu odżywczego i pozostawić do dokładnego wchłonięcia.
 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)