czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jak dbać o stopy u osób starszych?

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Jak dbać o stopy u osób starszych?

Wróć do listy artykułów
Stopy seniorów to jedna z części ciała, która wymaga większej troski i opieki niż należałoby się spodziewać. Podologia jest dziedziną prężnie rozwijającą się szczególnie w krajach, w których zachodzi proces starzenia się społeczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że sytuacja, w której ludzie w wieku powyżej 50 lat stanowią najliczniejszą grupę społeczną, stwarza zapotrzebowanie na usługi obejmujące zabiegi pielęgnacyjne, z którymi osoby starsze nie mogą sobie poradzić osobiście. Warto dbać o kondycję stóp, które są podporą organizmu zarówno w przypadku zaniedbań pielęgnacyjnych sięgających czasów młodości, jak i różnego rodzaju schorzeń typowych dla wieku podeszłego. Dziś seniorzy są bardzo często aktywni, chętnie realizują marzenia, które drzemały w nich przez całe lata. Sprawne i zdrowe stopy to warunek konieczny do tego, by realizacji pasji nic nie zakłócało.
 
Stopy seniora - co im dolega?
 
Większość osób w podeszłym wieku ma za sobą wiele błędów i grzechów popełnionych przeciw kondycji i zdrowiu własnych stóp. Kilka dekad temu buty dostępne powszechnie na rynku nie miały wiele wspólnego ze zdrowiem i komfortem ich noszenia. Zaowocowało to licznymi deformacjami i zniekształceniami w obrębie stóp. Niektórzy cierpią też niekiedy na własne życzenie, w związku ze złymi nawykami dotyczącymi podstawowych zasad higieny i pielęgnacji. Kolejną grupę klientów gabinetów podologicznych stanowią osoby cierpiące na różnego rodzaju poważne choroby, w tym cukrzycę, której powikłania najczęściej prowadzą do powstania zespołu stopy cukrzycowej. Każdy z wymienionych przypadków wymaga indywidualnego podejścia i starannie dobranej formy terapii.
 
Jakie błędy najczęściej popełniamy?
 
Karygodnym błędem przeszłości wynikającym ze znikomej świadomości w kwestii odpowiedniej pielęgnacji stóp jest nieumiejętne skracanie paznokci, prowadzące do wrastania płytki. Kolejnym - nadmierne i zbyt częste usuwanie warstwy zrogowaciałego naskórka przy pomocy ostrych żyletek i innych narzędzi. Nawet tarka, której używamy do ścierania zgrubiałej skóry pięt może nam wyrządzić krzywdę, gdy zamiast papieru ścierającego posiada oczka zbyt mocno ingerujące w warstwę naszego naskórka. Brak odpowiednich nawyków higienicznych, czyli zbyt rzadkie lub częste mycie stóp naruszające ich barierę lipidową oraz pozostawianie wilgotnych przestrzeni między palcami to kolejne błędy prowadzące do wielu nieprzyjemnych schorzeń będących przyczyną dyskomfortu.
 
Jak prawidłowo dbać o stopy?
 
Co robić, by nasze stopy służyły nam długo i nie były powodem rezygnacji z aktywnego stylu życia? Poniżej przytaczamy kilka podstawowych zasad, których wcielanie w życie powinno być naszym obowiązkiem.
 
1. Codzienne mycie.
 
2. Staranne osuszanie, również przestrzeni między palcami.
 
3. Obcinanie paznokci zgodnie z linią łożyska - nigdy na prosto i nigdy drastycznie krótko.
 
4. Stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych - kremów i balsamów - nigdy w przestrzeniach między palcami.
 
5. Odpowiedni dobór obuwia. Dostosowanie rozmiaru i szerokości do wielkości i kształtu stopy. Kupowanie obuwia po południu, gdy stopy są zmęczone i lekko obrzmiałe.
 
6. Nie przegrzewanie stóp, jak najczęstsza zmiana obuwia w ciągu dnia, głównie jesienią i zimą. 
 
7. Konsultacje w gabinetach podologicznych budujące naszą świadomość, kształcące w dziedzinie profilaktyki i diagnozujące różnorakie schorzenia.
 
8. Stosowanie się do zaleceń podologa lub lekarzy różnych specjalności w przypadku występowania schorzeń wymagających specjalistycznej terapii.
 
Stopy to filar naszego ciała. Okazana im właściwa troska zaowocuje ich doskonałą kondycją i będzie miała wpływ na stan całego organizmu. Wiedza dotycząca ich pielęgnacji jest bezcenna. Warto ją sobie przyswoić.
 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)