czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jak dbać o zdrowie nóg i nie dopuszczać do powstania żylaków?

Dodano 2019-09-03 (komentarzy 0)

Jak dbać o zdrowie nóg i nie dopuszczać do powstania żylaków?

Wróć do listy artykułów

Żylaki to patologicznie zmienione żyły, przypominające kształtem kłębki o poszerzonej, wybulonej strukturze. Powstają na skutek uszkodzenia ścian naczyń, zwykle będące powikłaniem uszkodzenia zastawek żylnych lub zastoju krwi. Objawy obejmują przede wszystkim aspekty wizualne. Przez żyły powierzchniowe, zmieniające się w żylaki, płynie ok. 10% krwi z nóg. Mimo nieznacznego udziału tych żył w krążeniu, częstymi symptomami, gdy obecne są żylaki, jest świąd, ból oraz subiektywne uczucie ciężkości nóg.

 

Czynniki ryzyka powstania żylaków

 

Znajomość czynników ryzyka powstania choroby pozwala na przeprowadzanie prób w celu wyeliminowania ich z życia, dzięki czemu możliwe jest skuteczne zapobieganie powstania problemu związanego z żylakami. Czynniki najczęściej wymieniane w kontekście transformacji żył powierzchniowych w żylaki to:

 

  • - Siedzący tryb życia – siedząca praca oraz brak regularnego wysiłku fizycznego sprzyjają powstawaniu żylaków. Wymuszona, regularna, trwająca ponad parę godzin pozycja siedząca to niezwykle istotny czynnik zwiększający ryzyko pojawiania się problemów z żylakami. Objawy pochodzenia żylnego oraz z żylaków często pogarszają się w czasie długotrwającego siedzenia.

 

  • - Otyłość – poprzez otyłość rozumie się nadmierną dla wzrostu masę ciała, związana z wysoką zawartością procentową tłuszczu w organizmie. Racjonalna redukcja masy ciała pozwala na zmniejszenie ryzyka nie tylko powstania żylaków, ale również miażdżycy oraz innych przewlekłych chorób, a nawet niektórych nowotworów.

 

  • - Niemodyfikowalne czynniki ryzyka – ryzyko pojawienia się żylaków rośnie wraz z wiekiem, jest również wyższe wśród kobiet. Mutacje w obrębie genów odpowiedzialnych za syntezę białek związanych z śródbłonkiem naczyniowym istotnie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków.

 

Jak zadbać o żyły?

 

Najistotniejsze w kontekście zdrowia naczyń żylnych nóg jest prowadzenie prozdrowotnego trybu życia. Unikanie czynników ryzyka pojawienia się żylaków to podstawa w zapobieganiu wystąpienia tego zjawiska.

 

W przypadku konieczności spędzania większości swojego czasu w pozycji siedzącej, należy zastosować metody pozwalające na kompensowanie tego stanu. Zalecane jest więc robienie sobie przerw na spacery, możliwe do wykonania ćwiczenia fizyczne lub masaże nóg przeprowadzane we własnym zakresie, najlepiej ustalone przez fizjoterapeutę.

 

Leczenie farmakologiczne żylaków opiera się między innymi na stosowaniu żelów zawierających heparynę. Heparyna zawarta m.in. w żelu Lioton 1000 łagodzi objawy związane z żylakami, gdyż wykazuje potrójne miejscowe działanie: przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.  

 

Sytuacje wymagające siedzenia praktycznie bez ruchu, bez możliwości przerw to między innymi długie podróże środkami transportu lądowego lub samolotami. Stosowanie podnóżków pod nogi oraz unoszenie kończyn dolnych ponad poziom podłogi to zachowania pozwalające ograniczyć pojawianie się objawów pochodzących z żył kończyn dolnych.

 

Racjonalne odżywianie oraz regularne ćwiczenia fizyczne pozwalają na zredukowanie nadmiernej masy ciała oraz poprawę warunków metabolicznych. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała jest niezwykle istotne dla zdrowia, nie tylko dla redukcji ryzyka powstania żylaków.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)