Masz problem ze stopami? Dobrze trafiłeś!

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

Dodano 2021-12-27 (komentarzy 0)

Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

Wróć do listy artykułów

Skóra delikatna skłonna jest do podrażnień i często wystawienie jej na czynniki drażniące, takie, jak mróz, wiatr czy detergenty, może powodować wysuszenie, uporczywy świąd oraz różnego rodzaju zmiany. Czasem trudno jest poradzić sobie z problemem skóry wrażliwej, która, nawet przy częstym smarowaniu balsamem może pozostać szorstka i pokryta krostami. Osoby, które zmagają się ze skórą skłonną do podrażnień, mogą jedynie wzmagać jej barierę lipidową oraz korzystać z hipoalergicznych środków, które złagodzą podrażnienia. Kluczem do sukcesu jest pielęgnacja, która, niestety, wielokrotnie jest błędna, gdyż w tym przypadku pierwszy lepszy balsam może nie wystarczyć. Zobaczmy, jak prawidłowo dbać o skórę wrażliwą.

 

Skóra wrażliwa, czyli jaka?

 

Młoda, zdrowa skóra charakteryzuje się gładkością i sprężystością, które nie są podatne na działanie czynników zewnętrznych dzięki poprawnie działającym funkcjom ochronnym, ograniczającym utratę wody. W przypadku skóry wrażliwej bardzo często funkcje te są zaburzone, co prowadzi do przepuszczalności naskórka, w wyniku czego szkodliwe czynniki dostają się w głąb skóry, powodując wysuszenie, zaczerwienienia czy stan zapalny. Skóra wrażliwa zazwyczaj objawia się:

 

  • - przesuszeniem,
  • - złuszczeniem i zaczerwienieniem,
  • - pękaniem,
  • - świądem,
  • - powstawaniem zmian zapalnych, związanych z uczuciem ściągnięcia lub napięcia.

 

Skóra wrażliwa często związana jest z chorobami skóry. Jedną z najpowszechniejszych jest atopowe zapalenie skóry u dorosłych i u dzieci, objawiające się między innymi powyższymi symptomami. Delikatna, skłonna do podrażnień skóry występuje także w przypadku alergii, odwodnienia, nadmiernego wysuszania oraz przy skórze naczynkowej. Każda z tych przypadłości jest problematyczna, jednak kondycję skóry można poprawić, stawiając na dobre kosmetyki i systematyczną pielęgnację.

 

Jak poprawić kondycję skóry wrażliwej?

 

W przypadku skóry alergicznej, atopowej, skłonnej do podrażnień, podstawą pielęgnacji jest odpowiednie nawilżanie, ale w taki sposób, aby mogła swobodnie oddychać. Wiele środków nawilżających, opartych na sztucznych detergentach zapycha pory skóry, przez co nie ma ona stałego dostępu do powietrza. Najlepiej więc stawiać na produkty jak najbardziej naturalne, np. oleje roślinne (olej kokosowy, olej z wiesiołka), jak również naturalne preparaty do pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej. Receptura takich kosmetyków oparta jest na substancjach nawilżających i łagodzących, które są bezpieczne dla naturalnej skóry. Trzeba zadbać także o stosowną ochronę przed słońcem, a więc latem smarować skórę produktami z filtrami ochronnymi.

 

Bardzo ważne jest odpowiednie odżywienie skóry, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Podczas wyboru produktów pielęgnacyjnych warto sprawdzić, jakie składniki odżywcze w sobie zawierają. Dla skóry szczególnie ważne są witaminy, takie jak: witamina E, A, jak również kwasy tłuszczowe omega, ceramidy, kwas hialuronowy czy pantenol. Dobre nawadnianie oraz zbilansowana dieta również zadziałają odżywczo na skórę i wspomogą jej stan.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)