czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jak prawidłowo dobrać dziecku buty? Poradnik dla rodziców

Dodano 2024-02-23 (komentarzy 0)

Jak prawidłowo dobrać dziecku buty? Poradnik dla rodziców

Wróć do listy artykułów

Wybór odpowiedniego obuwia dla dziecka może być sporym wyzwaniem. Trzeba znaleźć buty, które nie tylko zapewnią wsparcie dla małych stóp, ale też nie będą powodowały dyskomfortu. Dodatkowo buciki powinny być dostosowane do aktualnej pogody oraz aktywności, jaką brzdąc podejmuje. Nie można zapominać o estetyce – obuwie należy dobrać do gustu zarówno rodziców, jak i malucha. Jak zatem wybrać idealne buty dla najmłodszych? W tym artykule podzielimy się z Tobą kilkoma przydatnymi wskazówkami.

 

Jakimi kryteriami należy się kierować, kupując buty dla dziecka?

 

Obuwie dziecięce powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Najlepiej, by były to tkaniny naturalne, oddychające, przyjazne dla skóry dziecka, które zapewniają odpowiednią wentylację stóp i komfort noszenia. Dobrze sprawdzi się na przykład bawełna, filc albo skóra naturalna. Kolejny istotny aspekt, który przyczynia się do komfortu noszenia, to lekkość obuwia. Buciki, które są lekkie, nie obciążają nóżek ani kręgosłupa malucha i zapewniają wygodę podczas codziennych zabaw. Kluczowy element dobrego obuwia dla dzieci stanowi odpowiednia podeszwa buta. Powinna być elastyczna, sprężysta i antypoślizgowa, co gwarantuje stabilność, amortyzację oraz ochronę przed ślizganiem się. Łatwość zakładania oraz zdejmowania butów to kolejna praktyczna cecha, która ułatwi codzienne korzystanie z obuwia. I wreszcie – aspekt wizualny. Naprawdę dobre buty chłopięce oraz dziewczęce to takie, które podobają się naszemu szkrabowi. W przeciwnym razie dziecko nie będzie chciało ich nosić, a buty będą leżeć w szafie, nieużywane.

 

Buciki do nauki chodzenia – na co zwrócić uwagę?

 

Wielu z nas boryka się z dylematem, kiedy należy kupić pierwsze buty dla dziecka. Wbrew pozorom jest to decyzja bardzo istotna, bowiem może wpływać na zdrowy rozwój dziecięcych stóp oraz kształtowanie się prawidłowych nawyków chodu. Zdaniem specjalistów, optymalnym rozwiązaniem jest zakup pierwszych bucików wtedy, kiedy zaczyna ono stawiać pierwsze samodzielne kroki bez asekuracji. Wcześniejsze kupowanie obuwia nie jest konieczne, ponieważ najlepiej, aby dziecko chodziło boso. Jeśli masz chłodno w domu, a Twoje maleństwo dużo czasu spędza, bawiąc się na podłodze, po prostu załóż mu cieplejsze skarpetki albo tak zwane buciki-niechodki. W ten sposób zapewnisz małym stópkom przyjemne ciepło, a jednocześnie nie będziesz ograniczać ich naturalnej ruchliwości.

 

Jakie kapcie dla dziecka wybrać?

 

Nasze pociechy potrzebują nie tylko odpowiednich butów do noszenia na zewnątrz, ale również wygodnych kapci. Stanowią one doskonałe uzupełnienie dziecięcej garderoby, zapewniając ciepło i ochronę stóp w czasie spędzonym w domu. Idealne kapcie chłopięce i dziewczęce są wykonane z lekkich, przewiewnych materiałów, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza oraz umożliwiają stopie oddychanie. Podeszwa powinna zginać się pod palcami, w 1/3 długości. Dziecko ma czuć się w kapciach maksymalnie swobodnie, tak jakby było boso. Ponadto ciepła wyściółka wnętrza bucików może zapewnić dodatkowy komfort w okresie jesienno-zimowym.

 

Buty dla dziecka – jak dobrać rozmiar?

 

Przed zakupem obuwia dla dziecka bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie rozmiaru nóżki Twojej pociechy. Pomiarów najlepiej dokonywać pod koniec dnia, koniecznie boso i w pozycji stojącej. Jak prawidłowo zmierzyć stopę malucha? Postaw dziecko na kartce papieru. Poproś, by stanęło w lekkim rozkroku, równomiernie obciążając stopy. Ustaw nóżki tak, aby pięty lekko dotykały ściany. Następnie zaznacz kreską miejsce za piętą i za najdłuższym palcem. Odległość między tymi dwoma punktami to długość stopy dziecka. Pomiaru należy dokonywać dla obu stóp, ponieważ długość może się nieznacznie różnić. W przypadku różnicy zawsze uwzględnij większą wartość. Z uwagi na szybki wzrost oraz przesuwanie się stopy podczas chodzenia ortopedzi zalecają, aby obuwie było nieco dłuższe niż sama stopa. Dlatego do uzyskanego pomiaru dodajmy kilka milimetrów.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)