czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jak znaleźć idealne oprawki do okularów? Praktyczny poradnik

Dodano 2022-08-29 (komentarzy 0)

Jak znaleźć idealne oprawki do okularów? Praktyczny poradnik

Wróć do listy artykułów

Na pewno wiele razy słyszałeś termin „wada wzroku”. Jest to popularne określenie postępujących zmian w narządzie wzroku wynikających z wystąpienia wad refrakcji. Z fachowego punktu widzenia zaburzenia refrakcji oka nie są chorobą, lecz stanem związanym z nieprawidłowym działaniem mechanizmów odpowiedzialnych za wyraźne, ostre widzenie. Na szczęście współczesna medycyna podsuwa wiele możliwości niwelowania powyższych niedoskonałości. Najczęściej wybieraną metodą umożliwiającą poprawę jakości wzroku jest noszenie odpowiednio dobranych okularów.

Skąd wiedzieć, jakie okulary mam nosić?

W ostatnim czasie zauważyłeś u siebie pogorszenie widzenia? Przyczyn takiego zjawiska może być wiele, jednak najczęściej jest to spowodowane nieskorygowaną wadą refrakcji. Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się w dowolnym okresie życia. Najczęstszymi zaburzeniami układu optycznego u człowieka są: miopia (krótkowzroczność), hyperopia (nadwzroczność), astygmatyzm (niezborność) oraz prezbiopia (starczowzroczność). Zazwyczaj wada pogłębia się stopniowo, co odczuwamy jako złe lub niewyraźne widzenie. Pomimo możliwości współczesnej medycyny w zakresie usunięcia wady za pomocą lasera, najpopularniejszą metodą korekcji zaburzeń refrakcji wciąż pozostają okulary. Oprawki korekcyjne muszą być dopasowane do Twoich potrzeb. Aby dowiedzieć się, jakie okulary powinieneś nosić, umów się na konsultację ze specjalistą. Dedykowanym ekspertem w zakresie rozwiązywania problemów wzroku jest optometrysta. Wykwalifikowany optometrysta ma szczegółową wiedzę i kompetencje, aby ocenić kondycję Twoich oczu, dokonać pomiaru refrakcji i dopasować odpowiednie szkła okularowe.

Jak dopasować okulary do twarzy?

Okulary to nie tylko przyrząd optyczny korygujący wadę wzroku. To jednocześnie ważny element kreujący nasz wizerunek i podkreślający urodę. Stylowe oprawki do okularów damskie na dobre zagościły w ofercie największych marek modowych na świecie. Znajdziemy je m.in. w kolekcjach Burberry, Versace, Michael Kors, Gucci, Guess czy Prada. Wśród najgorętszych trendów w oprawkach korekcyjnych dla mężczyzn dominują z kolei kultowe okrągłe lenonki, ponadczasowe aviatory i sprawdzające się praktycznie w każdej stylizacji nieśmiertelne Ray-Bany (https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne-meskie). Dobrze dopasowane oprawki pozwalają wyrazić osobowość i styl noszącego. Kluczowym elementem, który umożliwi znalezienie idealnego fasonu, jest dobór okularów do twarzy. Najważniejsze jest poprawne określenie jej kształtu i typu. Wyróżniamy 5 podstawowych kształtów twarzy: owalną, okrągłą, kwadratową, trójkątną i pociągłą. Dobierając oprawki okularowe najlepiej stosować się do zasady zmiękczonego kontrastu. Chodzi o to, by kształt oprawy kontrastował z kształtem twarzy. Przykład: wybierając okulary do twarzy okrągłej, warto rozejrzeć się za modelami kwadratowymi lub prostokątnymi. W przypadku kwadratowej buzi o mocnych, wyrazistych rysach najlepiej wypadną okulary charakteryzujące się kształtem owalnym i te zaokrąglone od dołu. Dobrym wyborem będą też oprawy grube i szerokie.

Okulary dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Noszenie okularów korekcyjnych nie każdemu może pasować. Dobrym przykładem są dzieci, dla których wizja bycia „okularnikiem” nie jest zbyt kusząca. Niemniej jeśli okaże się, że występująca u Twojej pociechy wada refrakcji wymaga korekcji, trzeba będzie wybrać się do optyka. Jakie powinny być okulary dziecięce korekcyjne? Przede wszystkim lekkie i dobrze dopasowane, aby nie przeszkadzały dziecku w codziennych aktywnościach. Jednocześnie muszą być wytrzymałe, odporne na uderzenia i zarysowania. Oczywiście oprawki powinny się dziecku podobać – w przeciwnym razie nie będzie chciało ich nosić. Przy wyborze okularów korekcyjnych dla kilkulatka trzeba pomyśleć o komforcie użytkowania. Oprawki nie mogą zsuwać się z nosa, żeby dziecko nie musiało ich co chwilę poprawiać. Nie mogą być też za ciasne, aby nie uciskały skroni. Kupując okulary dziecięce, należy sięgać po produkty dobrej jakości. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że chodzenie w kiepskich, niewłaściwie dopasowanych oprawkach korekcyjnych, które można kupić chociażby w aptece czy nawet markecie, może mieć bardzo groźne konsekwencje. To nie tylko narażenie na dalsze pogorszenie wzroku, ale też ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób oczu! Jedynym miejscem, gdzie powinno się kupować okulary dla dzieci jest optyk, a dokładniej salon optyczny – stacjonarny lub internetowy.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)