czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jaka dieta po zabiegu zmniejszenia żołądka?

Dodano 2021-11-17 (komentarzy 0)

Jaka dieta po zabiegu zmniejszenia żołądka?

Wróć do listy artykułów

Osoby cierpiące na otyłość często nie mają wyjścia i muszą zdecydować się na operację bariatryczną. Dzięki niej ograniczają ilość spożywanego pokarmu, wchłanianie kalorii i są w stanie schudnąć. Właściwa dieta pomaga utrzymać ten stan. Czego należy pilnować po operacji zwężenia żołądka?

 

Jak zmniejszyć żołądek?

 

Aby schudnąć, należy zdrowo się odżywiać z zachowaniem ujemnego bilansu kalorycznego oraz wprowadzić aktywność fizyczną. Niestety nie zawsze jest to wystarczające. Zwłaszcza przy otyłości olbrzymiej. W dodatku inne choroby towarzyszące nadwadze mogą to dodatkowo utrudniać. Jak się okazuje, dzisiaj zmniejszanie żołądka (doczytaj na clinicforyou.pl), to bardzo popularna operacyjna metoda leczenia otyłości. Na czym polega? Jak obkurczyć żołądek, żeby jeść mniej, być sytym i chudnąć? Przede wszystkim możliwe jest to dzięki zabiegom chirurgicznym. Dzisiaj wykonuje się głównie laparoskopowe zmniejszenie żołądka, co jest mało inwazyjne.

 

Zabieg zmniejszenia żołądka – rodzaje

 

Operacje bariatryczne dzieli się na 3 rodzaje. Różnią się między sobą sposobem działania, ale i inwazyjnością oraz późniejszymi zaleceniami, w tym dietą. Typy chirurgicznego zmniejszenia żołądka:

 

  • Zabiegi restrykcyjne, które polegają na częściowym wycięciu żołądka lub podzieleniu go na dwie części połączone wąskim przejściem. Wszystko to po to, by ograniczyć ilość przyjmowanych pokarmów dzięki zmniejszeniu pojemności żołądka. Dodatkowo wykonuje się zwężenie miejsca, w którym pokarm przesuwa się do jelita, by spowolnić procesy trawienne. Do tego typu operacji zalicza się mankietową resekcję żołądka, ale też zastosowanie regulowanej opaski żołądkowej i pionowej opaskowej plastyki żołądka.
  • Zabiegi wyłączające, a więc ograniczające chłonną powierzchnię przewodu pokarmowego, dzięki czemu zmniejsza się ilość wchłanianych składników odżywczych, dostarczających kalorie. Możliwe jest to dzięki wyłączeniu dwunastnicy lub wyłączeniu żółciowo-trzustkowemu. Zmniejsza się wiec żołądek poprzez przeszycie lub częściowo się go wycina.
  • Zabiegi restrykcyjno-wyłączające – łączą w sobie obie metody. Pacjenci jedzą mniej dzięki zmniejszeniu żołądka i wyłączeniu odcinka przewodu pokarmowego. Do tego typu operacji zalicza się ominięcia żołądkowo-jelitowe oraz wyłączenia żołądkowe z zespoleniem pętlowym. Tutaj doskonałym przykładem zabiegu jest bypass żołądkowy.

 

Niezależnie od tego, na jaki zabieg zmniejszenia żołądka się zdecydujemy, musimy wiedzieć, że konieczne jest przestrzeganie zaleceń dietetycznych. Oczywiście typ operacji będzie wiązał się z innymi wymogami. Co istotne, nie powinno się działać na własną rękę. Każdy pacjent, który ma za sobą zabieg zmniejszania żołądka, powinien zostać objęty opieką dietetyka. Z uwagi nie tylko na żywienie, ale i suplementację. Wszystko musi być dopasowane do indywidualnych potrzeb, ale przede wszystkim – do wyników badań.

 

Jaka dieta po zabiegu zmniejszenia żołądka?

 

Po zmniejszeniu żołądka należy stopniowo – etap po etapie – zmieniać sposób żywienia. Tak, aby pożywienie było łatwostrawne. Tuż po operacji, a więc tak ze dwie doby, oprócz kroplówek, pacjent może przyjmować tylko płyny – wodę mineralną i słabą herbatę. Porcje są niewielkie, nie mogą przekraczać 50 ml.

 

W trzeciej dobie można rozpocząć stopniowe rozszerzanie diety, które powinno trwać nie krócej niż 2 tygodnie. Pacjent może spożywać rozdrobnione na purée zupy i klarowne wywary. Oprócz tego wskazane są jogurty pitne, mleko odtłuszczone, niesłodzone soki owocowe i warzywne, ale koniecznie rozcieńczone wodą.

 

Później następuje etap stopniowego wprowadzania nowych pokarmów, które nauczą powolnego żucia. To czas przede wszystkim papek. Istotne jest, by posiłki były bogate w białko, a miały niską zawartość tłuszczu. Warto wprowadzić ziemniaki, chude mięso, ryby, twaróg, jaja, jogurty, obrane miękkie owoce i warzywa. Oczywiście wszystko w formie gładkiego purée.

 

Kolejne tygodnie i miesiące to stopniowe wprowadzanie produktów o charakterze stałym, jednak oczywiście wiele zależy od stanu zdrowia pacjenta. Posiłki nie mogą powodować niedogodności trawiennych.

 

Co ważne, po operacji zmniejszenia żołądka, dożywotnio powinno się wyłączyć z diety cukry proste, tłuszcze, alkohol, słodycze, dania typu fast food, ostre potrawy i przyprawy.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)