czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Japonki a halluksy

Dodano 2017-01-13 (komentarzy 0)

Japonki a halluksy

Wróć do listy artykułów

Japonki to bardzo popularne letnie obuwie, składające się zazwyczaj z cienkiej podeszwy i dwóch pasków obejmujących stopę po bokach, które łączą się w jednym punkcie, pomiędzy pierwszym, a drugim palcem. Atutem tego rodzaju klapków jest ich lekkość, przewiewność, walory estetyczne i wygoda. No właśnie, czy one są wygodne? Naukowcy od jakiegoś czasu przestrzegają nas przed chodzeniem w japonkach. Jakie niebezpieczeństwo na nas czyha?

 

Słabe strony japonek

 

Przede wszystkim zbyt cienka podeszwa i brak zapiętka sprawiają, że palce są stale przykurczone, a mięśnie stopy zmuszane do nienaturalnej pracy w celu utrzymania buta na stopie. W trakcie chodzenia ciężar naszego ciała spoczywa na przodostopiu i głównym palcu zamiast na zewnętrznej krawędzi stopy. Pasek znajdujący się w przedniej części klapków wywiera niepotrzebne bodźce na mięśnie, powodując zniekształcenia ortopedyczne.

 

W japonkach ponadto dochodzi często do urazów i otarć. Stopa nie jest chroniona ani przed czynnikami zewnętrznymi, ani przed promieniowaniem słonecznym. Kostka ze względu na brak stabilności łatwo ulega skręceniom i wykoślawia się. Specjaliści twierdzą, że jest to obuwie, które powinniśmy zakładać okazjonalnie. Częste w nich przebywanie może powodować trwałe zniekształcenia ortopedyczne i wpływać negatywnie na układ kostny i mięśniowy.Trzy główne powody, które według ortopedów przemawiają przeciw noszeniu japonek to:

 

- brak stabilności tyłostopia,


- zbyt cienka podeszwa bez amortyzacji,


- brak amortyzacji pięt.

 

Jakie są pozostałe negatywne skutki noszenia japonek?

 

1.Ciężar ciała przeniesiony z zewnętrznej części stopy na duży palec powoduje bóle kostek, mięśni ud, a nawet problemy ze ścięgnami.

 

2. Brak stabilności powoduje wady postawy i urazy nie tylko kostki, ale też pleców, kolan i innych stawów.

 

3. Brak odpowiedniego wsparcia i amortyzacji pięt może prowadzić do zapalenia powięzi podeszwowej.

 

4. Może dojść do nadpronacji, czyli zjawiska, w którym stopa przesuwa się zbytnio do wewnątrz w trakcie marszu.

 

5. Według amerykańskich naukowców w japonkach stawiamy krótsze kroki niż w wygodnych butach, a zaburzenie cyklu chodu może prowadzić do zapalenia ścięgien.

 

6. Latem odsłonięta skóra stopy jest zmuszona do budowania bariery ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi, co powoduje nadmierną produkcję warstw ochronnych naskórka i jego rogowacenie. Zaniedbania w dziedzinie pielęgnacji mogą zaowocować bolesnymi odciskami, pęknięciami i stanami zapalnymi skóry.

 

Japonki a halluksy

 

Wiele osób błędnie twierdzi, że noszenie japonek jest lekarstwem na halluksy. Ten mit powinno się jak najszybciej obalić. To właśnie tego typu obuwie sprzyja powstawaniu palucha koślawego (łac. hallux valgus). Winowajcą jest pasek mający zakończenie pomiędzy pierwszym i drugim palcem stopy. Pobudza on mięśnie do nienaturalnej pracy i zbliżania się palca głównego do pozostałych, wskutek czego dochodzi do obniżenia łuku poprzecznego i poszerzenia przodostopia. Jest to ściśle związane z występowaniem schorzenia zwanego koślawym paluchem.

 

Jakie japonki wybrać?

 

Zdarza się, że mimo wszelkich minusów nie jesteśmy w stanie zrezygnować z chodzenia w japonkach. Jakie buty wybrać i jak postępować, by zminimalizować skutki uboczne ich noszenia? Najlepiej zakładać je rzadko, na krótkich dystansach. W sklepie obuwniczym wybierajmy pary z grubszą podeszwą. Najlepsze będą takie, których część tylna jest wyprofilowana i nieco podwyższona. Szczególnie osoby z płaskostopiem powinny zwrócić na to uwagę.

 

Paski japonek powinny być jak najszersze. Unikajmy butów z pianki, która nie daje żadnego podparcia stopom. Pamiętajmy, że w jednej parze japonek nie powinno się chodzić dłużej niż 3-4 miesiące. 

 

Zdrowy rozsądek to coś, co z pewnością przyda nam się w trakcie zakupów w sklepie obuwniczym. Ważne, by zachować go szczególnie w trakcie zakupu butów dla dzieci, których stopy dopiero się kształtują. Pamiętajmy, że but powinien posiadać wypukłości podtrzymujące łuki stopy, grubą i giętką podeszwę, stopa nie powinna pracować nad utrzymaniem buta na nodze. Ogromne znaczenie ma też rodzaj tworzywa, z którego wykonane jest obuwie. Naturalne w przeciwieństwie do sztucznego nie powoduje odparzeń. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)