czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jaskra - leczenie

Dodano 2021-03-02 (komentarzy 0)

Jaskra - leczenie

Wróć do listy artykułów

Jaskra to choroba, która dotyka około 80 mln ludzi na cały świecie. Najwięcej z nich – bo aż 24% znajduje się w Europie. Nie leczona może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego, a tym samym do nieodwracalnej ślepoty. Aż w 90% przypadków chorzy nie są w stanie zauważyć żadnych objawów, które świadczą o jej rozwoju. Jak więc wykryć to schorzenie stosunkowo wcześnie? Na czym polega jaskra leczenie?

 

Jaskra – co to za choroba?

 

Jaskra może pojawić się u ludzi w każdym wieku. Najczęściej diagnozuje się ją po 35 roku życia. Schorzenie to polega na stopniowej degradacji nerwu wzrokowego, co bez interwencji może prowadzić do poważnych zaburzeń widzenia, a następnie całkowitej utraty wzroku. Choroba spowodowana jest głównie wzrostem ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Większość osób nie odczuwa żadnych objawów, czasami mogą pojawić się jednak takie symptomy jak mroczki przed oczami, wrażenie aureoli wokół źródeł światła, spadek ostrości obrazu, zawężone pole widzenia czy też bóle głowy i oczu.

 

Jak można uchronić się przed jaskrą? Przede wszystkim kluczowa jest regularna kontrola wzroku, co obejmuje badanie dna oka, kąta przesączania i pola widzenia oraz pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Regularnie odwiedzać okulistę powinny zwłaszcza osoby, u których w rodzinie występowały przypadki zachorowań, ponieważ jaskra może być dziedziczna. Regularne badanie wzroku to najlepszy sposób, aby powstrzymać chorobę na jej wczesnym etapie.

 

Jak wygląda leczenie jaskry?

 

Celem terapii ukierunkowanej na leczenie jaskry jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz utrzymywanie go na odpowiednim poziomie. W początkowej fazie choroby najczęściej wystarczające okazują się krople obniżające ciśnienie wewnątrz gałki. Należy je jednak przyjmować sumiennie i regularnie. Jeżeli choroba rozwija się szybko, konieczna może być interwencja chirurgiczna.

 

Operacyjne leczenie jaskry polega głównie na wytworzeniu dodatkowej drogi odpływu dla cieszy wodnistej. W tym celu wykorzystuje się między innymi:

 

  • Wszczepienie mikroimplantów – ich zadaniem jest stworzenie nowej drogi odpływu cieczy wodnistej. Nowoczesne mikroimplanty dostępne są o wielkości zaledwie milimetra.
  • Irydotomia laserowa – to zabieg, w trakcie którego za pomocą lasera wykonuje się niewielki otwór w górnej części tęczówki, stwarzając nową drogę odpływu i tym samym obniżając ciśnienie wewnątrzgałkowe.
  • Selektywna trabekuloplastyka – to nieinwazyjna metoda obniżania ciśnienia wewnątrz oka. Jest uniwersalna, można ją powtarzać wiele razy i nie powoduje blizn. 
 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)