czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Kiedy i jak skorzystać z usługi recepta online?

Dodano 2024-05-22 (komentarzy 0)

Kiedy i jak skorzystać z usługi recepta online?

Wróć do listy artykułów

Telemedycyna daje wiele możliwości pacjentom. Między innymi jest to otrzymanie recepty bez udania się do gabinetu lekarza. Kiedy można skorzystać z usług e-recepty online, a kiedy nie będzie to możliwe?

Recepta elektroniczna — na czym to polega?

Od początku 2020 roku w Polsce obowiązuje jeden sposób wystawiania recept — elektroniczny. Każdy lekarz i położna mają możliwość wystawienia pacjentowi recepty jedynie w tej formie. Każda recepta elektroniczna zapisywana jest na koncie pacjenta przypisanym do numeru PESEL (swoją historię leczenia oraz inne informacje dotyczące wyboru lekarzy, wystawionych recept etc. każdy może zobaczyć na pacjent.gov.pl). 

 

Powiadomienia e-recept przychodzą na maila i numer telefonu powiązany z danym kontem pacjenta. Możliwe jest również spersonalizowanie tych powiadomień i np. otrzymywanie ich, kiedy mąż czy dziecko otrzymają receptę, czy skierowanie. 

 

Korzystanie z systemu recept elektronicznych jest bezpieczne i intuicyjne. Do zrealizowania recepty w aptece potrzeba jedynie czterocyfrowego kodu recepty oraz numeru PESEL pacjenta. E recepta jest możliwa do zrealizowania w każdej aptece czy punkcie aptecznym. 

Usługi recepta online, czyli jak zdobyć receptę online?

Elektroniczną receptę można otrzymać w czasie wizyty lub konsultacji lekarskiej. Obecnie nie ma konieczności udawania się za każdym razem do gabinetu lekarskiego, aby przedłużyć leczenie. Telemedycyna obejmuje zarówno porady telefoniczne, jak i kontakt z lekarzem za pomocą aplikacji na telefonie i przez przeglądarkę. W niektórych sytuacjach możliwa jest także konsultacja i wywiad lekarski w formie czatu ze specjalistą.

 

Niezależnie od wybranej formy, w rezultacie każdej z nich można otrzymać e-receptę. Wszystko jednak zależy od raportowanych dolegliwości, historii leczenia, rodzaju schorzenia i typu leku, o jaki wnioskujemy.

 

Zawsze decyzja o tym, czy dany lek przepisać, należy do lekarza. To on, po wywiadzie z pacjentem, zapoznaniu się z jego historią leczenia i aktualnymi dolegliwościami, przepisuje stosowne leki i przekazuje zalecenia. W niektórych przypadkach nie jest jednak możliwe przebadanie pacjenta zdalnie tak, aby przepisanie recepty na konkretny lek było wskazane.

Kiedy dostaniesz receptę elektroniczną online, a kiedy nie będzie to możliwe?

Bez wątpienia nie ma kłopotów z przepisaniem leków, które dotyczą przewlekłych schorzeń i są zażywane przez pacjenta stale. Leki endokrynologiczne (np. na niedoczynność czy nadczynność tarczycy), kardiologiczne, na cukrzycę przepisywane są niemal od ręki przez większość lekarzy internistów, po ogólnym wywiadzie i zapoznaniu się z historią leczenia danego pacjenta. Warunkiem otrzymania recepty na takie leki jest jednak odbycie konsultacji ze specjalistą, opłacenie tej wizyty oraz udzielenie zgody na wgląd w historię leczenia lekarzowi. 

 

Z usług telemedycyny można również korzystać, jeśli potrzebne jest jedynie skonsultowanie wyników badań lub uzyskanie skierowania na konkretne badania. 

 

E-recepty nie otrzymamy jednak w czasie wizyty online, jeśli nasze dolegliwości wymagają klasycznej konsultacji i badania fizykalnego. W czasie zdalnej konsultacji nie otrzymamy również recepty na leki o potencjale uzależniającym, psychotropowe i niektóre antybiotyki. Aby otrzymać takie leki, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego, np. psychiatry prowadzącego terapię danego pacjenta czy lekarza rodzinnego.

 

Jeśli w czasie konsultacji online lekarz dojdzie do wniosku, że przepisanie konkretnych leków nie jest możliwe, poinformuje o tym pacjenta i zaproponuje alternatywne formy leczenia (np. przepisanie innego leku). Dodatkowo skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. 

Gdzie można uzyskać e-receptę online?

Elektroniczną e-receptę można uzyskać zdalnie np. od swojego lekarza rodzinnego. Oprócz tego możliwe jest skorzystanie z usług medycznych serwisów, które specjalizują się w konsultacjach ze specjalistami nawet 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. W ten sposób można uzyskać recepty na leki, które uległy zagubieniu w podróży lub które niespodziewanie się skończyły, a konieczne jest zachowanie ciągłości leczenia. To również wygodny sposób na uzyskanie recepty na tabletki antykoncepcyjne czy antykoncepcję awaryjną.

 

Ważne, aby zawsze sprawdzać serwis, z którego usług chcemy skorzystać: przeczytać jego regulamin i upewnić się, że prowadzi legalną działalność na terenie Polski. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)