czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Kiedy udać się do podologa?

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Kiedy udać się do podologa?

Wróć do listy artykułów

Podologia jest wciąż w naszym kraju dziedziną raczkującą, a temat estetyki i dobrej kondycji stóp wydaje się wielu osobom mało popularny. Tymczasem nowoczesne gabinety podologiczne to miejsca, które prędzej lub później powinien odwiedzić każdy z nas. Niestety większość pacjentów przekracza ich próg, kiedy bolesne schorzenia uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Dzieje się tak w przypadku stanów zapalnych w obrębie paznokcia lub zmian skórnych, które w wyniku zaniedbań również przerodziły się w poważne infekcje. Kiedy udać się do podologa? Dlaczego nie warto odwlekać wizyty?

Stopy u podologa

Świąd, pieczenie, łuszcząca się skóra, pękające pięty, bolące odciski, wrastające lub wkręcające paznokcie, urazy naskórka, kontuzje - lista schorzeń, które skłaniają nas do wizyty w gabinecie podologicznym zdaje się nie mieć końca. Wielu z nas odwleka ten moment chociażby z powodu strachu przed bólem, niestety konsekwencją jest właśnie ból i zaostrzenie stanu infekcji wynikające z naszego zaniedbania. Kiedy zatem udać się do podologa? Odpowiedź jest prosta - jak najwcześniej. 

Idealnie byłoby, gdyby nasza pierwsza wizyta miała na celu jedynie kontrolę stanu stóp, zdobycie cennych informacji dotyczących pielęgnacji i poszerzenie wiedzy dotyczącej profilaktyki schorzeń.
Jeśli jednak zgłaszamy się do specjalisty z dojmującym bólem, na profilaktykę i szkolenia nie ma czasu, trzeba działać natychmiast, by przynieść ulgę cierpiącemu pacjentowi.

W pozostałych przypadkach, gdy schorzenie nie wymaga błyskawicznej reakcji, podolog może jedynie zabezpieczyć zmienione chorobowo miejsce i zaopatrzyć je do czasu wykonania właściwego zabiegu. Przyjęło się, że najlepszym czasem na przeprowadzenie terapii różnorakich dolegliwości stóp jest okres jesienno - zimowy, szczególnie jeśli będzie ona długotrwała. Jest to czas, gdy nasze stopy chowamy w butach i nie są one narażone na ciekawskie spojrzenia. Zawsze lepiej będziemy się czuć, gdy nasze opatrunki walczące z kurzajkami, klamry ortonyksyjne, czy tamponada w przypadku wrastających paznokci nie będą wystawione na widok publiczny. 
Zdecydowanie rozsądniej wyleczyć stopy zimą także ze względu na fakt, że latem odkryte obuwie może być powodem wnikania różnego typu zanieczyszczeń w nasze miejsca objęte terapią. 
Warto zaplanować zatem leczenie na okres zimowo - jesienny, by nasze zdrowe i piękne stopy były ozdobą nowych, odkrytych butów wiosną i latem.

Każdy ma stopy

Strach przed wizytą w profesjonalnym gabinecie podologicznym jest często związany z wcześniejszymi traumatycznymi przeżyciami kojarzącymi się z bólem po i w trakcie zabiegów chirurgicznych. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i po badaniu stanu stóp specjalista podolog skieruje nas do właściwego gabinetu lekarskiego. Nie wszystkie schorzenia można wyleczyć u podologa, niektóre wymagają interwencji chirurgicznej lub ze względu na stopień zaawansowania zmian kwalifikują się do terapii prowadzonej przez dermatologa.

Podstawowa zasada mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Kolejna, że wczesna diagnoza pozwala na skuteczne, szybkie i mało inwazyjne wyleczenie schorzenia. Każdy z nas posiada stopy, które mają prawo od czasu być powodem odczuwanego przez nas dyskomfortu. Ważne jednak, by przez odpowiedzialne zachowanie wszelkie symptomy schorzeń wcześnie wykrywać i leczyć. Wszak stopy mają nam służyć przez całe życie jako podpora całego organizmu. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)