czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Kontuzja stopy a sport

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Kontuzja stopy a sport

Wróć do listy artykułów

W związku z faktem, że na stopach opiera się cały ciężar człowieka - są one narażone na duży nacisk, równy nawet naszej trzykrotnej masie. W tej sytuacji każde nieprawidłowe ich ustawienie i kontakt z podłożem mogą być przyczyną kontuzji. Co gorsza nie tylko stopy, ale sąsiednie stawy, czy kręgosłup również mogą być narażone na ból i różnego rodzaju schorzenia. Osoby zajmujące się zawodowo uprawianiem sportu doskonale zdają sobie sprawę z tego, w jakim stopniu ich aktywność zależy od prawidłowej budowy i dobrej kondycji stóp. Kontuzja może ich na długo wykluczyć z codziennych zajęć.

Kontuzje - jak postępować?

Najczęstsze urazy dotyczą stawu skokowego. Spotykają głównie piłkarzy, tenisistów i biegaczy, ale nie tylko. Bardzo często zdarza się, że osoby zajmujące się od niedawna uprawianiem sportu skręcają kostkę lub cierpią z powodu jej zwichnięcia. W każdym przypadku nie należy lekceważyć alarmującego sygnału, jakim jest ból. Pierwszą reakcją powinno być przyłożenie lodu w kontuzjowane miejsce. Pamiętajmy jednak, że taki kompres nie powinien zbyt długo stykać się z naszym ciałem. Optymalny czas to 20 min. Po nim schłodzone naczynia krwionośne mogą mieć trudności z ponownym zamknięciem, co zwiększy obrzęk, zamiast go zmniejszyć.

Większy ból wymaga zastosowania opatrunku z bandaża elastycznego oraz wcierania maści przeciwzapalnej. Jeśli jednak objawy nadal się utrzymują, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Złamania w sporcie

Na złamania w trakcie uprawiania sportu są bardzo często narażone kości śródstopia. Bardzo popularną kontuzją jest "złamanie tenisisty”, którego nazwa pochodzi właśnie od dyscypliny, w której najczęściej możemy je zaobserwować. Podczas gry w tenisa sportowcy podbiegają, by za chwilę gwałtownie hamować. Ich stopy nie radzą sobie wówczas z dużymi przeciążeniami - stąd bolesne urazy.

„Złamanie Jones’a” może się przytrafić każdemu, kto mocniej uderzy stopą o twarde podłoże lub krzywo stanie. Złamanie ze zmęczenia to skutek zbyt długiego i intensywnego treningu. Nie zawsze wystarczy założenie gipsu - bywa, że konieczna jest skomplikowana operacja ortopedyczna z użyciem odpowiednich śrub.

Urazy ścięgna

Ścięgno Achillesa jest najmocniejszym ścięgnem w naszym ciele, ale bywa, że wraz z upływem czasu traci swoją silną strukturę, a co za tym idzie, staje się podatne na uszkodzenia. Aby nie narażać go na bolesne kontuzje, nigdy nie należy zapominać o rozgrzewce i rozciąganiu mięśni zarówno przed, jak i po treningu.

Jak zapobiegać kontuzjom?

Nie powinno się nagle zmieniać nawyków treningowych - stopy są przyzwyczajone do określonej aktywności, każda radykalna zmiana może sprawić, że będą one bardziej podatne na urazy. Należy również starannie dobrać rodzaj obuwia do uprawianej przez nas dyscypliny sportowej. Biegacze powinni wybrać buty z głębokim bieżnikiem, sportowcy trenujący na hali - z cienką, gumową podeszwą. Fitness wymaga obuwia z dobrą amortyzacją, a tenis stabilnych butów z dużą przyczepnością. Jeśli nasze stopy posiadają wady anatomiczne lub deformacje, koniecznie musimy zadbać o odpowiednie wkładki do butów zapewniające im właściwe ułożenie. 

Sport i kontuzje to duet nierozerwalny, czy należy zatem z obaw przed urazami porzucić aktywność fizyczną? Wręcz przeciwnie. Korzyści płynące ze zdrowego stylu życia znacznie przewyższają negatywy. Poważne kontuzje zdarzają się najczęściej zawodowcom, co nie znaczy, że możemy być całkowicie beztroscy. Ostrożność, odpowiednie przygotowanie i rozsądek, to cechy, które pozwolą nam cieszyć się aktywnością bez obaw o urazy stóp.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)