czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Mechanika stóp - jak działają stopy?

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Mechanika stóp - jak działają stopy?

Wróć do listy artykułów

Na niewielkiej powierzchni naszych stóp spoczywa ciężar całego ciała. Nic dziwnego zatem, że narażone na tak duże obciążenie często reagują deformacjami i różnego rodzaju schorzeniami. Jeśli zależy nam na tym, by długo cieszyć się zdrowiem i niczym nie ograniczoną aktywnością w codziennym życiu, zwróćmy uwagę, by stopy darzyć odpowiednią troską. Nieśmy im ulgę zamiast obciążać dodatkowymi kilogramami wynikającymi z nadwagi. Dbajmy o prawidłową postawę i walczmy ze zniekształceniami stóp prowadzącymi do poważnych schorzeń. 

Motoryka stopy

Nasze stopy są wyposażone w mechanizmy zapewniające nam prawidłowy chód i postawę całego ciała. To skomplikowana konstrukcja mięśniowo - kostna. Wysklepienie stopy zależy od mięśni i więzadeł, to część ciała silnie unerwiona i ukrwiona. Wszelkie odstępstwa od normy mają wpływ na funkcjonowanie najważniejszych układów naszego organizmu. By chronić stopy przed uszkodzeniami, natura wyposażyła je w warstwę podściółki tłuszczowej w podeszwie. Tkanka tłuszczowa doskonale amortyzuje wstrząsy. Najgrubsza jest na pięcie, która jako pierwsza narażona jest na kontakt z podłożem. 

Niebezpieczne porażenia mięśni

Gdy stoimy na twardym, płaskim podłożu, największy nacisk wywierany jest na piętę i kości śródstopia. Jeśli nasza stopa jest zdeformowana lub mamy wady postawy, nacisk jest rozkładany nieprawidłowo i obciążane są te fragmenty stopy, które nie są do tego odpowiednio przystosowane. Skutkiem bywa porażenie mięśni i ustanie ich czynności. Uaktywniają się natomiast inne mięśnie, które wskutek ciągłego napięcia ulegają skróceniu. Najczęściej porażone bywają mięśnie strzałkowe, a w efekcie dochodzi do przeniesienia ciężaru stopy na jej boczną krawędź. Fachowo taką sytuację określa się mianem występowania stopy szpotawej.

Bywa także, że w przypadku porażenia mięśnia piszczelowego przedniego stopa opada, a palce są skierowane ku dołowi. Taka anomalia jest nazywana stopą końsko-szpotawą. Jeśli natomiast ma miejsce porażenie mięśni współpracujących ze strzałkowymi, dochodzi do wykształcenia się stopy koślawej. Kolejna patologiczna zmiana obejmuje porażenie zginaczy stopy, która w wyniku zmian ustawia się na pięcie. Nazywana jest wówczas stopą hakowatą. Popularne płaskostopie jest niczym innym, jak skutkiem porażenia mięśni utrzymujących sklepienie stopy. W przeciwnym przypadku spotykamy się ze stopą wydrążoną, stykającą się z podłożem jedynie w obszarze palców i pięty.

Skutki nieprawidłowości mechaniki stóp

Wszelkie odstępstwa od normy w motoryce stóp mają bardzo poważne anatomiczne i zdrowotne konsekwencje. Wykluczenie z aktywności pewnych grup mięśni i uaktywnienie się innych skutkuje ich skracaniem, kurczeniem tkanki łącznej, oraz zmianami w budowie i ułożeniu kości stopy. Kończyna oparta na wadliwie działającej podstawie to negatywne działanie wywierane na sąsiadujące stawy oraz cały kręgosłup. Nieprawidłowe działanie mięśni, więzadeł i kości stopy prowadzi do ich nadmiernego zużycia, dodatkowo obciąża tę część ciała, co w konsekwencji prowadzi do szeroko pojętych schorzeń i zmian patologicznych w obrębie całego układu kostnego i mięśniowego. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)