Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)
Modzele na stopach - objawy, leczenie, profilaktyka
Wróć do listy artykułówStopy są narażone w ciągu dnia na bardzo duże obciążenia. Nie każdy zdaje sobie sprawę,że na przykład w czasie biegu działa na nie nacisk odpowiadający trzykrotności naszej masy ciała. Nic dziwnego, że taka siła nierównomiernie rozłożona może prowadzić do deformacji, kontuzji i zmian w obrębie naskórka.
Jak odróżnić modzele od odcisków?
Modzele przede wszystkim różnią się od odcisków tym, że nie posiadają rdzenia uciskającego zakończenia nerwowe. W związku z powyższym nie powodują dolegliwości bólowych przynajmniej we wczesnym stadium. Tworzą się w rejonie śródstopia, a także na czubkach palców lub w tylnej części pięty. Wyglądem bardzo przypominają odciski, ale są od nich większe i niezbyt twarde. Jeśli zanadto się jeszcze nie rozrosły, ulgę powinien nam przynieść nawet zwyczajny odpoczynek stóp.
Modzele - co to takiego?
Są one wytworami naskórka - jego formą obrony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a konkretnie zbyt dużym naciskiem wywieranym na stopę. To inaczej mówiąc zrogowacenie, które powinno się systematycznie usuwać, by skóra pozostawała elastyczna i estetyczna. Jeśli nosimy źle dopasowane buty, jesteśmy otyli lub posiadamy deformacje stóp, zrogowacenia w punktach nadmiernego ucisku są produkowane wyjątkowo intensywnie - to idealne warunki do powstania modzeli.
Początkowo bezbolesne, z czasem mogą się stać źródłem poważnego dyskomfortu. Nawet podczas stania wywołują wrażenie pieczenia, czy silnego bólu, który może utrudniać chodzenie. Zdecydowanie częściej mamy z nimi do czynienia na stopach pań chodzących w butach na wysokich obcasach i o wąskich czubkach. Jeśli jednak mimo regularnego usuwania modzele wciąż wracają, może się okazać, że przyczyną ich powstawania są zaburzenia układu kostnego. Konieczna w takim przypadku jest wizyta u ortopedy.
Modzele kontra podolog
Najpopularniejszą formą usuwania modzeli jest ich ścinanie ostrym narzędziem. Robi tak wiele osób, choć ten sposób daje tylko doraźne skutki i chwilową poprawę. Nieumiejętne usunięcie gwarantuje nam powrót modzela w znacznie bardziej zaawansowanej postaci. Najlepiej odwiedzić specjalistę podologa i zlecić mu likwidację szpecącej zmiany skórnej. Jeśli modzele są skutkiem chodzenia w niewłaściwym obuwiu, należy wyeliminować przyczynę ich powstania. Może się także okazać, że konieczne będzie korzystanie z odpowiednich wkładek ortopedycznych.
Nieleczone modzele - czym grożą?
W skrajnych sytuacjach nieleczone modzele stanowią przyczynę powstawania stanów zapalnych w obrębie stopy, owrzodzeń, zakażeń i dużego dyskomfortu odczuwanego z powodu promieniującego bólu.
Czy każda stopa regularnie przeciążana jest zagrożona modzelami? Jest to kwestia indywidualna, zdecydowanie lepiej jednak nie wystawiać własnych stóp na ryzyko wystąpienia tego typu zmian. Kluczem do skutecznej profilaktyki są odpowiednie buty - czy to do biegania, czy do codziennego użytku. Panie nie potrafiące zrezygnować z chodzenia w szpilkach, koniecznie powinny wybierać obuwie wysokiej jakości, z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą. Zdecydowanie lepiej zapobiegać schorzeniu niż skutecznie i trwale pozbyć się modzeli.