czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Najczęstsze choroby stóp i paznokci. Jak o nie dbać?

Dodano 2019-08-20 (komentarzy 0)

Najczęstsze choroby stóp i paznokci. Jak o nie dbać?

Wróć do listy artykułów

O schorzeniach stóp nie mówi się głośno. Są one bowiem raczej wstydliwym tematem, choć dotyczą znacznej części populacji. Często bagatelizujemy dolegliwości, aż do momentu, kiedy zaczynają one uniemożliwiać nam chodzenie. A przecież niektórym problemom stóp i paznokci możemy łatwo zapobiec, a z innymi skutecznie sobie poradzić. Wystarczy tylko zgłębić wiedzę o najpowszechniejszych chorobach stóp.

Bolesny problem wrastających paznokci

Wrastające paznokcie dotyczą palców kończyn dolnych, a w szczególności palucha. Mogą występować jednostronnie oraz obustronnie. Jest to spowodowane noszeniem niewygodnego, za małego bądź uciskającego obuwia, oraz urazami palców. Kolejnym powodem wrastającej płytki paznokciowej może być jej błędne przycinanie (zbyt głębokie wycięcie bocznych części, pozostawienie ostrych brzegów płytki lub zbyt krótkie przycinanie). Objawami takiego stanu są: ból, zaczerwienienie, obrzęk, zwiększenie ciepłoty skóry w okolicy urazu. W miarę trwania problemu dolegliwości narastają, a nieleczony paznokieć wrastający stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów. Tak naprawdę nie ma skutecznego leczenia tej przypadłości poza tym objawowym, czyli opracowaniem chirurgicznym wrośniętego paznokcia. Najlepiej jest więc prawidłowo pielęgnować paznokcie.

Grzybica stóp to jedna z najczęstszych dolegliwości kończyn dolnych

Grzybicą stóp można zarazić się w bardzo łatwy sposób. Jeżeli nie przestrzegamy podstawowych zasad higieny, możemy liczyć się z wysokim prawdopodobieństwem pojawienia się choroby. Najczęstszym źródłem grzybów w tym przypadku są posadzki na basenach, w saunach lub sanatoriach (aby zabezpieczyć się przed inwazją drobnoustroju, powinniśmy chodzić po nich w klapkach) oraz ręczniki, przybory do higieny, obuwie używane przez więcej niż jedną osobę. Szczególnie narażone na zakażenia są osoby pracujące lub przebywające długi czas w wilgoci, a także dzieci oraz osoby starsze. Musimy zapamiętać, że najlepiej jest zniwelować możliwość zarażenia, ale jeżeli już zauważymy zmiany sugerujące grzybicę, niezmiernie ważne jest szybkie podjęcie leczenia. Warto wspomnieć, że istnieje kilka odmian grzybicy stóp – odmiana międzypalcowa (zlokalizowana między palcami głównie stóp), potnicowa (w formie pęcherzyków na stopach) oraz złuszczająca.

Grzybica złuszczająca – co to takiego?

Jest to odmiana grzybicy charakteryzująca się nadmiernym rogowaceniem prowadzącym do złuszczania naskórka. Łuszczenie się skóry na stopach ma charakter drobnopłatowy i sprawia wrażenie, jakby skóra stóp była posypana mąką. Mogą pojawić się inne objawy, takie jak świąd czy rumień. Grzybicą stóp złuszczającą zostają zajęte zazwyczaj podeszwy stóp (rzadziej boczne i grzbietowe części stopy), często towarzyszy jej grzybica paznokci. Na grzybicę złuszczającą Canespor będzie dobrym rozwiązaniem. Jest to lek w formie kremu,  gdyż zawiera on silną substancję z grupy imidazoli, która skutecznie zabija grzyby, ale również bakterie. Pamiętajmy, że używany przez nas krem powinien być wygodny i przyjemny w stosowaniu, co ograniczy naszą niechęć do leczenia.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)