czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Onycholiza czyli odklejające się paznokcie

Dodano 2017-01-13 (komentarzy 0)

Onycholiza czyli odklejające się paznokcie

Wróć do listy artykułów

Onycholiza to inaczej odstający paznokieć. Schorzenie to polega na odwarstwieniu się płytki paznokciowej od znajdującego się pod nią łożyska. Przytrafia się sportowcom, osobom cierpiącym na choroby skóry i całego organizmu, infekcje lub wady genetyczne. Zdarza się, że onycholiza dotyka także kobiety w ciąży. W rzeczywistości prawie każdy ma z nią do czynienia przynajmniej raz w życiu. Wystarczy, że upuścimy na stopę coś ciężkiego - po pewnym czasie możemy zaobserwować charakterystyczne symptomy tej choroby.

 

Po czym poznać, że mamy do czynienia z onycholizą?

 

Paznokcie mają zazwyczaj lekko różowy odcień. Jeśli wskutek urazu lub z innej przyczyny dojdzie do odwarstwienia płytki, zmienia ona kolor na biały lub żółty. Zwykliśmy nazywać to "schodzeniem paznokcia". Wolna przestrzeń pomiędzy płytką a łożyskiem staje się niebezpiecznym miejscem, gdzie trafiają złuszczony naskórek, drobnoustroje, grzyby i zanieczyszczenia. Może dojść do wtórnego zakażenia, co prowadzi do przebarwienia paznokcia na kolor czarny lub brązowy.

 

Przyczyny odstających paznokci

 

Nie tylko ciężkie przedmioty spadające na nasze paznokcie mogą spowodować onycholizę. Bardzo często przyczyniamy się do oderwania płytki poprzez nieumiejętnie wykonany manicure - skracamy paznokcie zbyt mocno, niekiedy dłutkiem lub pilnikiem zbyt silnie ingerujemy w miejsce, gdzie paznokieć łączy się z łożyskiem. 

 

W przypadku stóp zbyt ciasne lub niewygodne obuwie to najczęstszy powód onycholizy. Szczególnie niebezpieczne jest przebywanie w butach na wysokim obcasie. Na palce i paznokcie wywierany jest wówczas wyjątkowo silny nacisk, a stąd blisko do odklejenia się płytki. Podobna sytuacja zdarza się sportowcom, a głównie biegaczom. Długi bieg lub marsz stale podrażniają płytkę. Szczególnie zbieganie z górki wiąże się z dużą siłą nacisku wywieranego na paznokcie. Łatwo wtedy o powstanie patologicznych zmian w obrębie płytki. 

 

Niektóre leki mogą również być czynnikiem wywołującym to schorzenie. Antybiotyki z grupy tetracyklin, psoraleny używane przeciw łuszczycy, retinoidy doustne zwalczające trądzik oraz niektóre środki stosowane w terapii choroby nowotworowej mogą spowodować onycholizę polekową.

 

Medycyna zna również cały szereg infekcji i chorób przyczyniających się do odwarstwienia paznokci. Drożdżaki, paciorkowce, pleśnie, wirusy opryszczki i brodawczaka ludzkiego są często odpowiedzialne za tego typu zmiany. Onycholiza towarzyszy często łuszczycy, łysieniu plackowatemu, atopowemu zapaleniu skóry, czy liszajowi płaskiemu. Jej pojawienie się może też zwiastować cukrzycę, choroby tarczycy, porfirię, anemię oraz zaburzenia krążenia.

 

Gdzie szukać pomocy

 

Doskonałym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie podologicznym. Specjalista z podologia Łódź oceni stan naszego paznokcia, łożyska, czyli skóry znajdującej się pod nim, podejmie odpowiednie kroki ku zapewnieniu mu powrotu do dobrej kondycji. Gdy na skutek urazu pod płytką powstał krwiak należy odbarczyć zajęte miejsce. Podolog wykonuje taki zabieg w warunkach gabinetowych przy użyciu sterylnych narzędzi.

 

W zależności od przyczyny wystąpienia schorzenia, specjalista zadecyduje o odpowiedniej metodzie leczenia. Zdarza się, że konieczne jest usunięcie uszkodzonej części płytki - specjalne żele lub akryle chroniące przed grzybicą i rozwojem bakterii pozwolą wówczas odtworzyć usunięty paznokieć na czas jego regeneracji.

 

Jeśli onycholiza jest spowodowana jedną z chorób organizmu, należy udać się do odpowiedniego specjalisty w celu podjęcia właściwego leczenia.

 

W przypadku infekcji płytki paznokciowej należy zdiagnozować rodzaj schorzenia. Wstępnie grzybicę rozpoznamy po przebarwieniach w obrębie płytki przybierających odcień biały, żółtawy aż do brązowego. Równocześnie paznokieć staje się nienaturalnie gruby i rozwarstwia się.

 

Zakażenie bakteriami objawia się stanami zapalnymi wokół płytki paznokciowej, natomiast infekcja wirusowa ma postać licznych brodawek i grudek zlokalizowanych wokół paznokcia. Tego typu zmiany, jak również infekcje grzybicze należy leczyć dermatologicznie.

 

Najważniejsze - w porę zareagować

 

Bardzo często zdarza się, że do urazu płytki i jej odwarstwienia dochodzi w sytuacji, gdy była ona osłabiona wskutek wcześniejszej infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Podczas długiego marszu lub biegu chora płytka jest stale uciskana lub podrażniana. Podolog pomoże nam zdiagnozować rodzaj infekcji i skieruje nas do odpowiedniego specjalisty w celu podjęcia skutecznego leczenia. Zabiegi podologiczne są często wsparciem dla terapii dermatologicznej.

 

Nie zawsze koniecznością jest podejmowanie jakichkolwiek działań terapeutycznych. Zdarza się, że podolog zleca nam jedynie stosowanie serum kolagenowego. Jest to preparat wspomagający krążenie krwi w tkance podpaznokciowej. Pod jego wpływem płytka szybciej rośnie, jest odżywiona, przykleja się do łożyska. Dodatkowym działaniem serum jest przeciwdziałanie kolonizacji drobnoustrojów w miejscu odklejenia się płytki. Podobne funkcje ochronne pełnią preparaty takie jak podo - forte, czy pronto man. Nie dopuszczają one do ataku grzybów i bakterii na miejsca zajęte onycholizą. Bardzo ważne jest, by poza monitorowaniem stanu płytki paznokciowej, zwracać szczególną uwagę na to, co dzieje się pod nią. Podolodzy zalecają podwyższoną dbałość o higienę tych miejsc oraz o utrzymywanie ich w suchości.

 

Jak zapobiegać nawrotom onycholizy?

 

Specjaliści w dziedzinie podologii służą radą sportowcom, podpowiadają jaki rodzaj skarpet i obuwia dobrać, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wtórnej onycholizy. Warto zastanowić się nad techniką uprawiania sportu i unikać długotrwałego nacisku na newralgiczne miejsca. Jeśli przyczyną odklejania się paznokcia są deformacje ortopedyczne i nieprawidłowe ustawianie palców - specjalista podolog dobierze nam profesjonalne wkładki eliminujące problem.

 

Onycholizę da się skutecznie wyleczyć bez większych trudności, a nawet zapobiec jej nawrotom raz na zawsze. Musimy tylko zmienić złe nawyki i stosować świadomą profilaktykę.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)