Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)
Pedicure kosmetyczny a pedicure podologiczny
Wróć do listy artykułówCzy różni się wizyta u pediciurzysty i podologa? W zasadzie wszystkim -wyposażeniem gabinetu, możliwościami technicznymi i zakresem świadczonych usług, poziomem kompetencji i wykształceniem osób wykonujących zabiegi pielęgnacyjne lub lecznicze na stopach. Te dwa zawody dzieli wiele, choć istnieje jeden wspólny czynnik - pediciurzystka i podolog całą swą uwagę skupiają na naszych stopach. Który gabinet wybrać, gdy niepokoi nas stan naszych stóp?
Podstawa to właściwa diagnoza
Działania podologa obejmują kilka etapów. Mają one na celu wskazanie patologicznych zmian w obrębie stóp. Wywiad z pacjentem i badanie fizykalne są źródłem trafnej diagnozy. Pacjent zostaje skierowany do odpowiedniego specjalisty lub objęty terapią, z której szczegółami jest zapoznany.
Podobnie powinna przebiegać nasza wizyta u pediciurzysty. Nawet przed przystąpieniem do podstawowego zabiegu należy wykluczyć występowanie wszelkich zmian chorobowych. W razie ich zauważenia, priorytetem powinno być całkowite wyleczenie. Niestety powszechną praktyką w tego typu gabinetach jest stosowanie działań objawowych, a nie przyczynowych. Problem wówczas z pewnością powróci, a postać schorzenia może ulec znacznemu zaawansowaniu. Brak wiedzy skutkuje sytuacjami, w których np. paznokieć wrastający jest mylony z wkręcającym, a jego nieumiejętne podcinanie może stać się przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Wywiad z pacjentem - niezwykle istotny
Karygodnym błędem popełnianym przez pediciurzystki jest zwyczaj moczenia stóp przed każdym zabiegiem. Przy działaniach mających na celu wyleczenie schorzenia, rozmoczenie skóry uniemożliwia właściwą diagnozę i obserwację jej kondycji. Pomijany jest także etap wywiadu przeprowadzanego z pacjentem, który w podologii ma ogromne znaczenie. Skutek to brak kompleksowej terapii i wykonywanie zabiegów, które w obecnym stanie pacjenta mogą się okazać dla niego szkodliwe.
Przygotowanie techniczne
Istotną różnicą pomiędzy gabinetem podologa a pediciurzysty jest zaplecze technologiczne, czyli jakość i ilość wykorzystywanego sprzętu. Standardy które muszą spełniać profesjonalne gabinety podologiczne określają zarówno prawidłowe ułożenie krzesła, właściwe oświetlenie, zapewnienie wystarczającej przestrzeni pomieszczenia oraz wykorzystywanie adekwatnych do danego zabiegu narzędzi. Podolodzy korzystają tylko z najwyższej jakości nowoczesnego sprzętu i wykorzystują go zgodnie z przeznaczeniem. Przy okazji warto wspomnieć o higienie. Koniecznym etapem jest dezynfekcja naskórka, używanie narzędzi sterylnych i jednorazowych.
W gabinecie pediciurzysty zdarza się często, że kapturki ścierne bywają używane wielokrotnie - u podologa taka sytuacja jest niedopuszczalna.
Planowanie terapii i podejście do pacjenta
Kolejną różnicą jest sposób podejścia do pacjenta i budowanie relacji z nim. Troska o stopy to nie tylko przygotowanie ich do sezonu letniego, kiedy będą wystawione na widok publiczny. Problemy skórne zdarzają się o każdej porze roku, wymagają kompleksowego leczenia. Podolog poza diagnozą i doborem terapii poinformuje nas o dodatkowych zaleceniach dotyczących właściwej pielęgnacji i profilaktyki schorzeń, dobierze również odpowiednie do tych działań preparaty.
Pedicurzystki często starają się wykonać wiele zabiegów naraz, co może zniechęcać pacjenta do dalszych wizyt. Nie przynosi to także oczekiwanych efektów. Wieloetapowa terapia, której przebieg powinien być dokumentowany to coś, czego powinniśmy wymagać od osoby, której powierzamy nasze stopy. Od nas zależy, do kogo się zwrócimy, ale powinniśmy wiedzieć czego mamy prawo oczekiwać i jak taka wizyta powinna przebiegać.