czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Pieczenie stóp po basenie

Dodano 2017-01-13 (komentarzy 0)

Pieczenie stóp po basenie

Wróć do listy artykułów

Świąd i pieczenie to znak, że z naszymi stopami dzieje się coś niepokojącego. Zazwyczaj zaczynamy się zastanawiać, jaka może być przyczyna nieprzyjemnych objawów powodujących dyskomfort. Najczęściej sytuacja taka ma miejsce po naszej wizycie na basenie. Skąd takie objawy? Czy powinny budzić nasz niepokój, a może lepiej je zbagatelizować?

 

Chlor - główny winowajca

 

Bakteriobójczy chlor stosowany do dezynfekcji to obecnie najtańsza i najbardziej popularna metoda uzdatniania wody. Kąpieliska publiczne ze względu na mnogość zawartych w wodzie bakterii i zanieczyszczeń mogłyby okazać się zabójcze dla osób z nich korzystających. Chlor powoduje, że kąpiel jest bezpieczna, ale poza dobroczynnym wpływem na jakość wody, działa ujemnie na nasz organizm, w tym na skórę. Pozbawia nas ochrony lipidowej, która jest naturalnym płaszczem ochronnym i broni nas przed wnikaniem szkodliwych mikroorganizmów. Dzięki niej naskórek zyskuje elastyczność i miękkość. Pozbawiona lipidów skóra staje się przesuszona, szorstka i bardziej podatna na urazy. Ważne, by po kąpieli w basenie jak najdokładniej spłukać z siebie warstwę chloru. Nasza skóra nie powinna być narażona na jego długotrwałe działanie. Jeśli nie umyjemy stóp dokładnie, szybko poczujemy świąd i pieczenie.

 

Zdrowa stopa to sucha stopa

 

Specjaliści od lat powtarzają, że wilgotne i ciepłe przestrzenie między palcami stóp to idealne środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów i drożdżaków. Niedokładne osuszenie stóp po wyjściu z wody jest zbrodnią przeciw własnemu zdrowiu. Zakładając skarpetę i obuwie na wilgotną stopę stwarzamy specyficzny mikroklimat sprzyjający rozwojowi grzybicy. Jeśli dodatkowo nie stosujemy się do podstawowej zasady higieny, polegającej na noszeniu klapków w miejscach publicznych możemy być pewni, że wcześniej czy później nasze stopy zetkną się z groźnymi wirusami i bakteriami. Jaka kara spotka nas za taką lekkomyślność? Do najczęstszych objawów należą świąd, pieczenie i łuszczenie się skóry. Możemy również liczyć na to, że na naszych stopach pojawią się szpecące plamy, pęcherze, a także pęknięcia i nadmierne rogowacenie naskórka. Łatwiej poświęcić dodatkowe minuty na dokładne osuszenie stóp zamiast narażać je na wymienione dolegliwości.

 

Przykre objawy alergii

 

Zdarza się również, że mimo naszych starań i dbałości o odpowiednią higienę stóp wciąż borykamy się z uporczywym świądem. Może się okazać, że jesteśmy uczuleni na chlor lub inne środki dezynfekujące obecne w wodzie. Objawem są wykwity skórne, którym może towarzyszyć lekki obrzęk lub złuszczanie naskórka. Nieleczona dolegliwość może się przerodzić w atopowe zapalenie skóry.

 

Przyczyny naszego dyskomfortu są różnorakie. By do nich nie dopuścić musimy bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad higieny, nosić klapki, starannie myć i osuszać stopy po wyjściu z basenu. Jeżeli jednak dojdzie do wymienionych objawów, musimy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Oceni on, czy naszym stopom grozi poważne niebezpieczeństwo, potwierdzi lub wykluczy obecność mikroorganizmów lub bakterii. Jeśli dojdzie do zakażenia, zostaniemy objęci odpowiednią terapią. Na czas jej trwania będziemy zmuszeni zrezygnować z wizyt na pływalni.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)