czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Podolog dziecięcy

Dodano 2017-01-13 (komentarzy 0)

Podolog dziecięcy

Wróć do listy artykułów

Dzieci to dar, to skarb o który dbamy nie szczędząc poświęceń. Już w trakcie ich życia płodowego mamy robią wszystko, by zapewnić im warunki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Póki nasza pociecha nie osiągnie pełnoletności, to my jesteśmy odpowiedzialni za zaspokojenie jej podstawowych potrzeb. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że już w chwili narodzin decydujemy o wielu aspektach życia naszego dziecka poprzez prawidłową pielęgnację jego ciała. Jeśli na tym etapie popełnimy błędy, może to skutkować problemami zdrowotnymi, z którymi potomek będzie się borykał nawet w dorosłym życiu.

 

Stopy to podstawa

 

Stopy to jedna z części naszego organizmu, od których wiele zależy. Nie tylko w sensie dosłownym są one podstawą i podporą całego ciała. Warto o nie zadbać już od momentu przyjścia dziecka na świat. Nieprawidłowa postawa i złe nawyki ruchowe, które malec nabywa i przyswaja w pierwszym okresie swojego życia, mają wpływ na to, jak będzie się poruszał w późniejszych etapach rozwoju. Zwyrodnienia, choroby stawów, wady postawy w dorosłym życiu - to wszystko ma swe podłoże w zaniedbaniach, które sięgają wieku niemowlęcego.

 

Wśród wszystkich przyczyn wad postawy aż połowę stanowią wady stóp. Zdrowie stopy decyduje o prawidłowych chodzie, a ten z kolei odpowiedzialny jest za właściwe funkcjonowanie stawu skokowego, kolanowego i biodrowego. Zależność zdrowa stopa - zdrowy kręgosłup jest również naukowo potwierdzona i ma ogromne znaczenie w fazie wzrostu dziecka. 

 

Dzieci a profilaktyka podologiczna

 

Współczesna podologia kładzie ogromny nacisk zarówno na profilaktykę, jaki i wczesną diagnostykę nieprawidłowości związanych z kondycją stóp dziecięcych. Gabinet podologiczny to nie tylko miejsce, w którym pomoc otrzymują osoby dorosłe borykające się z różnego rodzaju schorzeniami stóp. Tu można uzyskać poradę w zakresie prawidłowego doboru obuwia, czy pielęgnacji małych stópek np. w kwestii poprawnego obcinania paznokci. Specjaliści zwrócą naszą uwagę na istniejący problem lub podpowiedzą, jak nie dopuścić do jego powstania.

 

Malec u podologa - wrastający paznokieć

 

Nikt nie chce świadomie wyrządzić krzywdy dziecku. To z naszej nieświadomości wynika jeden z częstszych powodów wizyt małych pacjentów w gabinetach podologicznych. Nieprawidłowe obcinanie dziecięcych paznokci, czyli nadawanie im półokrągłego kształtu oraz wycinanie ich bocznych krawędzi prowadzi do bolesnego schorzenia. Gdy paznokieć zostaje zbyt głęboko wycięty, w jego miejsce narasta skóra, zmienia się wał okołopaznokciowy. Na granicy bocznej krawędzi płytki paznokciowej powstaje bolesne miejsce. Dziecko cierpi, często nie mając jeszcze możliwości komunikacji z otoczeniem i wskazania powodu cierpienia. Dyskomfort nasila się, gdy malec podejmując próby raczkowania, wstawania lub chodzenia, przenosi ciężar ciała na bolącą stopę. 

 

Kolejną liczną grupą pacjentów są nastolatki zajmujące się aktywnym uprawianiem sportu. W związku z przeciążeniem stóp dochodzi u nich do zwiększonego nacisku na stopy i palce w newralgicznych miejscach. Takie urazy również prowadzą do niebezpiecznego wrastania paznokci.

 

Kurzajki czyli wirus brodawczaka HPV

 

W miejscach o najsłabszym ukrwieniu, czyli na dłoniach i stopach małych dzieci bardzo często powstają kurzajki. Przyczynia się temu wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Odmian brodawek jest bardzo wiele, podobnie, jak rodzajów wywołujących je wirusów. Prawidłowa i celna diagnoza jest kluczem do szybkiego i pomyślnego wyleczenia. Często jednak dzieje się tak, że błędy w terapii zamiast oczekiwanego skutku przynoszą porażkę, mogą się przyczynić do rozsiania wirusów i rozprzestrzenienia choroby na inne osoby. Dzieci najczęściej zarażają się brodawczakiem na basenach, zajęciach sportowych, wszędzie, gdzie chodzą boso. Przyczyną zarażenia bywa też nieodpowiednia higiena stóp.

 

Czy odciski zdarzają się także u dzieci?

 

To, że dorosłe osoby przez wiele lat pracują na złą kondycję własnych stóp nie powinno nikogo dziwić, ale odciski na stópkach małych dzieci? To wydaje się dziwne. Skąd się biorą? Jak dochodzi do ich powstania?

 

Te miejsca nadmiernego rogowacenia naskórka o okrągłym kształcie, z jądrem uciskającym zakończenia nerwowe są odpowiedzialne za ból i trudności w chodzeniu maluchów. Skóra na małych stopach jest o wiele bardziej delikatna niż u dorosłych. Łatwiej o otarcia, nagniotki, urazy. Trzeba dołożyć wszelkich starań, by wykluczyć przyczyny powstania odcisków, a należą do nich chodzenie w nieprawidłowych i niewygodnych butach, nieprawidłowości ortopedyczne, czy niedostateczne ukrwienie stóp. Wpływu nie mamy jedynie na uwarunkowania genetyczne. 

 

Czym grożą zaniedbania w dziedzinie prawidłowej pielęgnacji dziecięcych stóp?

 

Szczególnie w przypadku niemowląt musimy być czujnymi obserwatorami. Bardzo małe dzieci nie potrafią powiedzieć nam o swoich dolegliwościach, ani zlokalizować miejsca bólu. Nie wykryty, bolący odcisk może stać się powodem nieprawidłowego stawiania stóp, deformacji ortopedycznych i wad postawy. Podobne trudności w chodzeniu może sprawiać również wrastający paznokieć. Tu należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy sposób skracania paznokci. Niebagatelne znaczenie, szczególnie u niemowląt, często wkładających stopy do buzi ma prawidłowa higiena stóp, a konkretnie usuwanie zanieczyszczeń znajdujących się pod krawędziami płytki paznokciowej. 

 

Jak widać dbałość o stopy naszych pociech rozpoczynamy już od pierwszych dni ich życia. Dobry rodzic zapobiega zamiast leczyć - przygotujmy się do rodzicielstwa także pod tym kątem.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)