czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Podstawowe wyposażenie gabinetu medycznego

Dodano 2018-06-12 (komentarzy 0)

Podstawowe wyposażenie gabinetu medycznego

Wróć do listy artykułów

Planujesz otworzyć gabinet lekarski i szukasz odpowiedniego wyposażenia? Ten przewodnik pomoże ci dobrać wszystkie niezbędne elementy. Przy selekcji zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na jakość przedmiotów – chcemy, by zadowoleni z nich byli nie tylko lekarze, ale też pacjenci, którzy często przychodzą do gabinetu zestresowani. Warto urządzić pomieszczenie tak, by czuli się bezpiecznie, a ich prywatność nie została naruszona.

Niezbędne meble medyczne w gabinecie lekarskim to:

Fotele i krzesła lekarskie. Trudno wyobrazić sobie gabinet bez tak podstawowego wyposażenia jak krzesła. Wybierając meble zwróć uwagę na to, by kupić wygodne krzesło nie tylko dla siebie, ale również dla pacjenta. Nieważne, czy dana osoba spędzi w gabinecie piętnaście, czy pięćdziesiąt minut – powinna czuć się w nim dobrze i komfortowo. Z siedzisk dla pacjentów możemy polecić np. krzesło konferencyjne CHROM. Lekarzom polecamy raczej fotele (ostatecznie medycy spędzą w pozycji siedzącej więcej czasu, warto dawać dobry przykład i dbać o swoje plecy). Wśród mebli medycznych warto wyróżnić fotel lekarski KL-1.

Parawany. To niezbędne wyposażenie, ponieważ parawan zapewnia pacjentowi całkowitą dyskrecję podczas badania. W gabinecie powinien znajdować się przynajmniej jeden duży parawan. Do mniejszych pomieszczeń polecamy raczej parawany jednoskrzydłowe, a do większych – dwuskrzydłowe. Przy zakupie parawanu zwróć uwagę na to, czy posiada on kółka. To znacząco ułatwi przemieszczanie sprzętu w dowolnym kierunku.

Szafa lekarska. Nie można pominąć tak oczywistej i zarazem ważnej rzeczy przy zakupie mebli medycznych. Szafa lekarska, na przykład dwudrzwiowa powinna być wyposażona w szkło hartowane (będzie bezpieczniejsza), dobrze by było też, żeby posiadała zamek – czasem szafy z lekami warto zamykać. Osobnym elementem wyposażenia są szafy medyczne, w których przechowuje się karty zdrowia pacjentów, ale te zazwyczaj umieszcza się w recepcji, a nie w samym gabinecie.

Wyposażenie dodatkowe

Stanowisko do pobierania krwi. W standardowym gabinecie medycznym takie stanowisko nie jest koniecznością, zwykle umieszcza się je w gabinetach zabiegowych. Jeśli jednak masz duży gabinet i chcesz połączyć usługi lekarskie z pobieraniem materiału do badań, to oczywiście warto zainwestować w stanowisko do pobierania krwi. Dzięki temu pacjent wykona badania w twoim gabinecie, a nie w innej placówce zdrowia.

Stoły rehabilitacyjne. Przydatne, jeśli zamierzamy współdzielić gabinet na przykład z fizjoterapeutą. Stoły rehabilitacyjne SR – S są stosunkowo lekkie, więc ewentualne przesuwanie ich tak, by pacjent mógł przybrać dogodną pozycję nie powinno być żadnym problemem.

Stoły do badań dla niemowląt. To wyposażenie niezbędne pod warunkiem, że w gabinecie będzie przyjmował pediatra. Wybierając meble medyczne przeznaczone dla dzieci zwróć uwagę na to, z jakiego obicia zostały wykonane. Powinno być one pokryte materiałem, który z łatwością będzie można czyścić – dzięki temu stół będzie zawsze higieniczny i odpowiedni do przyjmowania niemowląt (choć naturalnie ta zasada powinna dotyczyć wszystkich stołów, również tych przeznaczonych do rehabilitacji osób dorosłych).

Stojak do kroplówek. Stojaki są stosunkowo tanie, a warto mieć je na wyposażeniu – nigdy nie wiadomo, kiedy będą potrzebne. Stojaki do kroplówek nie zajmują dużo miejsca, więc dobrze jest mieć przynajmniej jeden taki w gabinecie.

Asystory stomatologiczne. Niezbędne wyposażenie dla wszystkich stomatologów i ortodontów. Asystory stomatologiczne, czyli niewielkie szafki na kółkach umożliwią ci przechowywanie potrzebnego sprzętu w jednym miejscu. Dzięki temu poszczególne elementy potrzebne do badań i zabiegów stomatologicznych nie zagubią się.

Listę mebli medycznych dałoby się rozszerzyć jeszcze o co najmniej kilkanaście punktów, ale wszystkie z wymienionych powyżej rzeczy są maksymalnie użytkowe w większości gabinetów lekarskich, z pewnością więc zakup ich nie będzie marnotrawstwem pieniędzy.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Kredos.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)