czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Problemy ze stopami a wstyd przed wizytą u podologa

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Problemy ze stopami a wstyd przed wizytą u podologa

Wróć do listy artykułów

Wiele osób obawia się wizyty w gabinecie. Niektórzy wstydzą się pokazać zaniedbane stopy specjaliście, innych odstraszają traumatyczne przeżycia z przeszłości, jeszcze inni obawiają się zakażenia lub zmagają się z niewiedzą w dziedzinie podologii, która tworzy w ich wyobraźni czarne scenariusze. Stopy to dla niektórych intymna strefa ciała, stąd niechęć do pokazywania jej obcym - niestety nasze obawy mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, gdy zmagamy się ze schorzeniem lub zaawansowaną infekcją. Nie należy odwlekać wizyty u podologa. Wszelkie nasze argumenty przeciw można łatwo obalić - gabinet podologiczny to bezpieczne i godne zaufanie miejsce.

Lęk przed bólem

Jeśli masz złe skojarzenia związane z zabiegami w obrębie stóp, a każdy z nich wiązał się z bólem, musisz wiedzieć, że czasy, w których lekarze używali przestarzałego sprzętu dawno mamy za sobą. Podologia to dziedzina, w której wysoki poziom świadczonych usług wyznaczają odpowiednie standardy. Każda klinika musi spełniać surowe warunki dotyczące jakości sprzętu, kompetencji specjalistów i sterylności używanych narzędzi. Wszelkie zabiegi są wykonywane przy użyciu nowoczesnych, specjalnie dedykowanych gabinetom podologicznym preparatów i kosmetyków.

Najgorsza jest niewiedza

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest brak świadomości społecznej w dziedzinie profilaktyki schorzeń i właściwej pielęgnacji stóp. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, czym grożą zaniedbania pierwszych symptomów chorób i dlaczego powinno się je jak najwcześniej leczyć. Stopy to podstawa całego organizmu, a ich dobra kondycja gwarantuje nam sprawność i aktywność nawet w podeszłym wieku. Brak reakcji na błahą dolegliwość może sprawić, że grozi nam nie tylko nieestetyczny wygląd stóp, ale także poważne konsekwencje zdrowotne.

Budowanie świadomości społecznej

Bardzo istotną rolę odgrywa w społeczeństwie uświadamianie roli codziennych, podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Ponadto nie każdy zdaje sobie sprawę, gdzie należy się udać w przypadku zauważenia niepokojących zmian skórnych na stopach. Jeśli nie mamy możliwości uczestniczenia w profesjonalnych szkoleniach z dziedziny pielęgnacji i profilaktyki schorzeń wystarczy, że przyswoimy sobie najważniejsze kwestie:

- wywiad i badanie podologiczne to klucz do wczesnej diagnozy i odpowiedniej terapii ratującej nasze zdrowie, a nawet życie,

- na stopach znajduje się mapa receptorów odpowiedzialnych za działanie wszelkich organów i części naszego ciała - od ich dobrostanu zależy zdrowie oraz kondycja całego organizmu,

- podolog to kompetentny specjalista, który udzieli nam fachowych porad, trafnie rozpozna schorzenie i w razie potrzeby skieruje do odpowiedniego lekarza - jeśli jednak nie będzie takiej konieczności samodzielnie wybierze metodę skutecznego leczenia, współdziała on z rzeszą specjalistów z dziedzin takich, jak: medycyna ogólna, dermatologia, ortopedia oraz diabetologia,

Przygotowanie podologa do wykonywanego zawodu

Specjaliści z dziedziny podologii są w pełni przygotowani nawet do opieki nad pacjentami z grup wysokiego ryzyka, takich jak chorzy na cukrzycę, reumatyzm lub hemofilię. Przez długi czas nabywają praktykę z zakresu stosowania środków kosmetycznych, protetycznego odciążania płytek paznokciowych za pomocą specjalistycznych opatrunków i ortez. Chętnie też służy radą i pomocą w doborze właściwego obuwia i wkładek ortopedycznych. Podolog podpowie, jak prawidłowo wykonywać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, skracać paznokcie, dbać o higienę stóp.

Podolog to profesjonalista, który podobnie, jak lekarz nie ocenia i nie krytykuje stanu zdrowia pacjenta, jego zadaniem jest leczyć i pomagać. Nie ma się zatem czego wstydzić i obawiać. Warto zainwestować w swoje zdrowie odwiedzając specjalistę z dziedziny podologii.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)