Masz problem ze stopami? Dobrze trafiłeś!

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Przeziębienie i grypa - 5 sprawdzonych sposobów na leczenie

Dodano 2022-02-15 (komentarzy 0)

Przeziębienie i grypa - 5 sprawdzonych sposobów na leczenie

Wróć do listy artykułów

Zmiany temperatur i niekorzystna aura osłabiają nasz organizm, który jest bardziej podatny na działanie wirusów. Z tego też powodu w chłodnych miesiącach dużo częściej chorujemy na przeziębienie i grypę. Katar, kaszel, osłabienie czy gorączka to tylko niektóre z objawów świadczących o infekcji. Jakie są sprawdzone sposoby na jej leczenie? Podpowiadamy.

 

Gorąca kąpiel

 

Jeżeli zaczynamy czuć osłabienie, warto wziąć gorącą kąpiel, na przykład z dodatkiem soli, które dodatkowo udrożnią błony śluzowe. Wirusy nie lubią wysokich temperatur, ponieważ hamują one ich namnażanie. Dlatego zwłaszcza na początku przeziębienia warto dobrze się wygrzać. Dodatkowo, kiedy podwyższamy temperaturę ciała, pobudzamy nasze reakcje obronne. Po gorącej kąpieli warto położyć się w ciepłym łóżku i odpoczywać. Wypoczęty organizm będzie miał więcej siły do walki z wirusami.

 

Leki na objawy przeziębienia i grypy

 

Jeżeli towarzyszą nam męczące objawy infekcji takie jak gorączka, katar i kaszel czasami najlepiej sięgnąć leki na objawy przeziębienia i grypy. Zazwyczaj ich głównym składnikiem są niesteroidowe substancje przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, paracetamol lub kwas acetylosalicylowy, które obniżają gorączkę. Dodatkowo wieloskładnikowe preparaty zawierają w sobie składniki, które zmniejszają obrzęki i przekrwienie błony śluzowej nosa, ułatwiają oddychanie i zmniejszają katar.

 

Gorące napoje

 

Objawy przeziębienia i grypy mogą złagodzić również gorące napoje. Herbata lub rosół z kury to tradycyjne i sprawdzone środki w walce z infekcją. Nie tylko rozgrzewają organizm, ale także wzmacniają go, dostarczającmu siły do walki z patogenami. Do herbaty warto dodać miodu, dużej ilości cytryny lub na przykład imbiru czy czarnego bzu. Zwłaszcza ta ostatnia substancja ma działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, napotne i wykrztuśne, dzięki czemu pomaga w walce z kaszlem. Witamina C zawarta w cytrynie ograniczy rozprzestrzenianie się infekcji i będzie wspomagać nas podczas choroby.

 

Inhalacje

 

Inhalacje to świetny sposób udrożnienie błony śluzowej nosa i złagodzenie kataru. Domowe inhalacje można przygotować samemu. Wystarczy do miski z gorącą wodą dodać zioła lub olejki eteryczne, nachylić się nad nią i przykryć głowę ręcznikiem. Przez kilka minut należy wdychać parę nosem, a wydychać z ustami. Do przygotowania parówki można użyć olejku eukaliptusowego, rozmarynowego, tymiankowego, a także soli fizjologicznej.  

 

Miód w wielu formach

 

Miód to prawdziwa multiwitamina, która od wieków stosowana jest do walki z przeziębieniami. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, regenerujące i odżywcze, a także poprawia ogólną odporność organizmu. Niektóre rodzaje miodu mają również działanie napotne. Można go stosować zarówno w postaci okładów miejscowych, syropów, płukanek, inhalacji, a także do przygotowania napojów

 

 

Artykuł zewnętrzny.

 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)