czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Ranking stetoskopów

Dodano 2018-07-30 (komentarzy 0)

Ranking stetoskopów

Wróć do listy artykułów

Jesteś na studiach medycznych? W końcu nadszedł czas na ro, na co długo czekałeś – wybór odpowiedniego stetoskopu? Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking, dzięki któremu wybierzesz sprzęt odpowiadającym Twoim potrzebom. Warto wiedzieć, że jeśli zainwestujemy w naprawdę dobry stetoskop, to będzie to inwestycja na lata. Dobrze jest wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem stetoskopu, by później nie żałować wydanych pieniędzy.

 

Stetoskopy – to powinno Cię interesować

            Jeśli chcesz wybrać stetoskop, który będzie dobrze działał, ale pozostanie przy tym wygodny w użytku, zwróć uwagę na kilka rzeczy:

  • Oliwki, czyli nakładki wkładane bezpośrednio do ucha. Powinny być wykonane z silikonu, który z łatwością dostosowuje się do kształtu ucha. Niektóre modele stetoskopów wciąż mają plastikowe oliwki, ale nie jest to najfortunniejsze rozwiązanie. Plastik jest twardy i używanie takiego stetoskopu przez cały dzień będzie mało komfortowe z uwagi na ból uszu. Warto o tym pamiętać.
  • Kształt słuchawek – same oliwki to jedno, ale ważne, by kształt słuchawek był dla Ciebie wygodny. Mamy różnie ukształtowane małżowiny uszne i to, co odpowiada Twoim kolegom może niekoniecznie być dobre dla Ciebie. Zamiast więc sugerować się opiniami innych, najlepiej jest samemu przymierzyć kilka modeli i zdecydować, który odpowiada nam najbardziej.
  • Przewody – najlepiej wybierać stetoskopy z dwoma przewodami wtopionymi w jeden lub w ogóle jednym przewodem. Stosowanie dwóch przewodów może być niewygodne zwłaszcza dla początkujących lekarzy – gdy przewody będą się o siebie ocierać, to usłyszysz szelesty w słuchawkach, a to może przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu badania.
  • Ramiona dostosowane do kształtu głowy – stetoskop to jedno z podstawowych urządzeń lekarskich, używanych stosunkowo często. Warto więc inwestować w taki, którego użytkowanie będą wygodne. Jeśli ramiona będą zbyt mocno napierać na Twoją głowę, to szybko zaczniesz odczuwać ból.
  • Dwustronna głowica, czyli z jednej strony membrana, a z drugiej „lejek” – to najwygodniejsza głowica, która umożliwia lekarzowi komfortowe wykonanie badania.

 

Ranking stetoskopów

 

Wybór odpowiedniego stetoskopu w dużej mierze uwarunkowany jest od specjalizacji, jaką zamierza wykonywać lekarz. Na rynku dostępne są m.in.:

 - stetoskopy internistyczne, których używają lekarze specjalizujący się w chorobach wewnętrznych

- stetoskopy pediatryczne, używane przez specjalistów od schorzeń dziecięcych

- stetoskopy kardiologiczne, przeznaczone do badań przy schorzeniach układu sercowo-naczyniowego

- stetoskopy pielęgniarskie, stosowane w niektórych placówkach medycznych 

 

Tak naprawdę wybór dobrego stetoskopu jest uwarunkowany właśnie specjalizacją. Przykładowo, kardiolog będzie potrzebował raczej stetoskopu z mniejszą membraną, taką, jaką ma na przykład stetoskop kardiologiczny seca s30. Jest on dostosowany do badań trudniej dostępnych okolic ciała, a dzięki temu, że posiada zintegrowaną z przewodem sprężynę, przenosi on dźwięk bez jakichkolwiek zakłóceń. Z kolei stetoskopy pediatryczne są dostosowane do badania wyjątkowo małych pacjentów, w tym noworodków i niemowląt. Mniejsza membrana gwarantuje wygodę podczas badania. Stetoskop seca s32 został też dodatkowo dostosowany do najmłodszych pacjentów – na większej membranie umieszczono obrazek, który będzie uprzyjemniał dzieciom badanie. Stetoskop internistyczny gamma 3.2 nie tylko zapewnia precyzję słuchu, ale również nie powoduje nieprzyjemnego uczucia chłodu w kontakcie ze skórą. Dzięki temu badanie jest znacznie bardziej komfortowe dla pacjentów. Do zestawu dołączono oliwki twarde i miękkie, przez co każdy lekarz może sam zdecydować, jaki model bardziej mu odpowiada w danym momencie.

Istnieją jeszcze stetoskopy podmankietowe. Służą one do przeprowadzania badania osłuchowego pod mankietem ciśnieniomierza. Stetoskop gamma 3.1. ma specjalnie dopasowaną, spłyconą głowicę, którą bez problemu można wsunąć pod mankiet. Dodatkowo posiada on wysokogatunkową membranę, która świetnie przenosi dźwięki bez jakichkolwiek zakłóceń.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy z przedstawicielem firmy Kredos.

 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)